code subgroep groep zoveel mogelijk vrijheid genieten bij zijn werkzaam heden. Bovendien kunnen logische conclusies en relaties foutloos worden verkregen met behulp van een computerprogramma. Dat gaat meestal vlugger en/of goedkoper, in ieder geval met beduidend minder fouten, dan door een operateur. IV Het bestand Bij de opzet van een bestand (Engels: data bank of data base 4) moet rekening worden gehouden met de toepassing van dat bestand en de mogelijkheden, die de apparatuur en de programmatuur (hardware en software) bieden. Het gebruik van het bestand betreft hoofdzakelijk het leggen van relaties tussen eigenschappen van gegevens in het bestand, op basis waarvan analyses of selecties worden uitgevoerd. Deze relaties be schrijven een hiërarchisch - horizontaal of verticaal - of een positioneel verband. Een verticaal verband duidt op een verband tussen gegevens op verschillende niveaus, vaak levels ge noemd, die gezamenlijk een boomstructuur - zoals in een stamboom - vormen. Een horizontaal ver band duidt op een relatie tussen gegevens in het zelfde niveau. Een voorbeeld van zo'n boom structuur met hiërarchische relaties vinden we in figuur 2, zoals die zou kunnen worden gebruikt voor de classificatie van topografische gegevens. De positionele relatie tussen elementen uit een be stand, of tussen elementen uit verschillende be standen, kan worden uitgedrukt met behulp van de afstand tussen de elementen en is op eenvoudige wijze uit coördinaten te verkrijgen. De relatie van een element in een bestand met de omliggende ge gevens vervult een belangrijke functie (denk bij voorbeeld eens aan het tellen van het aantal vrij- b.v. boom, paal, pomp, put, enz. b.v. straatmeubilairRD-punten, enz. b.v. puntobjecten, lijnobjecten, enz. staande huizen in een bepaald gebied). Deze relatie wordt vaak aangeduid met „buurfunctie" of „nabij heidsfunctie" (Engels: neighbourhood function). Het geheel van relaties, die verband houden met de onderlinge ligging van elementen in een bestand, noemt men een topologische structuur. Om de hiërarchische en positionele relaties tussen elementen in een bestand te kunnen structureren is het noodzakelijk dat alle eigenschappen van elemen ten in een bestand worden omschreven, hetzij in de vorm van een tekst (code, classificatie, enz.), hetzij in de vorm van coördinaten (zie hoofdstuk VI). Door het structureren van het bestand kan het zijn, dat de volgorde, waarin de gegevens oorspronkelijk in het bestand werden gezet, veranderd wordt, zodat selecties, vergelijkingen en/of analyses van gegevens in één of meerdere bestanden sneller kunnen worden uitgevoerd. Kortom, het gebruik van een bestand vereist de volgende eigenschappen van dat bestand: 1. flexibiliteit met betrekking tot de volgorde van de gegevens, d.w.z. niet meer afhankelijk van de volgorde van invoer. 2. de aanwezigheid van topologie, om op eenvou dige wijze gebruik te kunnen maken van de buur functie (gebied A grenst aan gebied B). 3. vergelijkbaarheid van gegevens uit hetzelfde of uit verschillende bestanden (vergelijk de termen „overlay" en „comparability"). Uiteraard moet de hardware apparatuur) de mogelijkheid bieden een bestand op te bouwen dat voor de betreffende toepassing vereist is. In wezen biedt de hardware slechts twee mogelijkheden om gegevens op te slaan, waar de software pro grammatuur) een derde mogelijkheid aan toevoegt: 1. sequentiële opslag van gegevens, de meest sim pele vorm: in de volgorde van binnenkomst. Er wordt geen systeem toegepast om die volgorde te veranderen, of om relaties te kunnen leggen tussen verschillende (onder-)delen van het be stand (Engels: sequential, serial access). 2. opslag met directe toegang (Engels: random access), waarbij ieder element in het bestand kan 4 Het onderscheid tussen de Engelse termen „data bank" en „data base" is erg verwarrend. Meestal wordt één van de twee termen voor een tijdelijk en de andere voor een per manent bestand gebruikt. Er zijn echter voorbeelden, waar bij die termen in precies tegenovergestelde betekenis worden gebruikt! Daarom zal ik hier geen onderscheid tussen deze termen maken. Fig. 2. Hiërarchische classificatie van codes, de boomstructuur. ngt 78 137

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 5