stemd te houden in een zich ontwikkelende maatschappij. De organisaties op deze vier niveaus zijn, dat is duidelijk, sterk afhankelijk van elkaar. 2 en 3 ver houden zich tot elkaar ongeveer als een recept en procédé en de combinatie verhoudt zich tot 1 als middel tot doel. De niveaus leggen randvoorwaar den op aan elkaar. Aan de andere kant zijn de niveaus zo gekozen dat deze geconstateerde af hankelijkheid toch zo klein mogelijk is. De informatieverwerkende eigenschappen van com puters zijn zo verscheiden en veelzijdig dat zij op alle niveaus een rol spelen. Wie over computers praat, praat over organisatie en wie vandaag over organisatie praat, zeker bij vastgoedsystemen van enige omvang, praat over computers. Het is dan ook een van de stellingen van de schrijver, dat moei lijkheden rond computergebruik voor een deel hun oorzaak vinden in het niet onderscheiden van ver schillende organisatieniveaus. Alvorens een idee te kunnen vormen op welke wijze computers in vastgoedsystemen geïntegreerd kunnen worden is het noodzakelijk de verschillende organi satieniveaus in meer detail te bekijken en wel vanuit de mogelijkheden die computers bieden en de even tuele eisen die ze stellen. De plaats van het vastgoedsysteem in zijn omgeving Vastgoedsystemen zijn niet uit de lucht komen val len. Reeds lange tijd bestaan er registraties van vast goedobjecten voor uiteenlopende doeleinden: rechtsbescherming, belastingheffing, beheers- en onderhoudwerk. Als we in de inleiding een verhevigde belangstelling voor vastgoedsystemen geconstateerd hebben, dan wordt deze voor een groot deel veroorzaakt door de ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening en de taak die vastgoedsystemen op dit gebied hebben of zouden kunnen hebben. Zoals ieder heeft kunnen constateren heeft het pro bleemgebied van de land- en stadsinrichting zich de laatste tien jaren geïntensiveerd. Steeds meer functies leggen beslag op steeds minder ruimte. Steeds meer belangen gaan botsen omdat hun activiteiten zich in hetzelfde stukje van de ruimte moeten afspelen. Ruimtelijke ordening is niet slechts een inrichtings- probleem, maar is in steeds groter mate een be stemmingsprobleem geworden. Onder deze om standigheden wordt een goede vastgoedhuishouding steeds noodzakelijker, maar tevens complexer. De bestaande, meestal registratieve vastgoedsystemen kunnen niet meer voldoen aan de huidige wensen van planning en beheer. De oorzaken hiervan kun nen zijn, het feit dat de gewenste informatie niet voorhanden is, niet snel genoeg toegankelijk of niet of nauwelijks in het juiste verband gebracht kan worden. De behoefte om het sociaal-ruimtelijk proces te beheersen en te sturen wordt gefrustreerd door het ontbreken van de juiste informatie op de juiste tijd op de juiste plaats. We willen hier voorbij gaan aan de problematiek van het beïnvloeden van het sociaal-ruimtelijk proces en de inhoud van de hiervoor benodigde informatie. Voor het ogenblik is het van belang vast te stellen dat aan de eisen „juiste tijd" en „juiste plaats" niet meer voldaan kan worden zonder gebruik te maken van de snel heid, opslagcapaciteit en communicatiemogelijk heden welke hedendaagse computers bieden. Behalve de eerst genoemde voorwaarden stelt de omgeving van het vastgoedsysteem ook eisen ten aanzien van de verwerkingsmogelijkheden van de in het systeem aanwezige gegevens. Voor plannings- en beheersdoeleinden heeft men veelal behoefte aan geaggregeerde informatie. De mate van aggregatie en de doorsnede waarover geaggregeerd wordt, moet zo flexibel mogelijk zijn, omdat niet alle vragen van te voren geanticipeerd kunnen worden. Hier stoten wij op een probleem dat specifiek geacht kan worden voor vastgoed systemen: Vastgoedobjecten worden gekenmerkt door het feit dat ze een lokatie in de ruimte hebben en dat deze ruimtelijke component de inhoud van alle vastgoedsystemen binnen een bepaald territo rium tegen wil en dank met elkaar verbindt. Wil een vastgoedsysteem dienst doen als bestuurlijk informatiesysteem of als een onderdeel daarvan dan zal deze binding ook technisch en fysiek tot stand gebracht moeten kunnen worden. Dit legt weer randvoorwaarden op bij het inschakelen van com puters in het vastgoedsysteem. Vastgoedsystemen die aangepast zijn aan de huidige planologische problematiek kunnen evolueren uit ngt 78 167

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 11