één of meerdere bestaande vastgoedsystemen. Ge beurt dit niet, dan zullen onder druk van de om standigheden nieuwe systemen ontstaan die door hun ruimere opzet op de lange duur de traditionele systemen uithollen en dupliceren. Hierin ligt ons inziens de eerste reden om ervoor te waken dat men niet slechts mechaniseert, maar het automatiserings- gebeuren in een ruimer kader plaatst. Verzuimt men dit, dan is dit niet alleen een gemiste kans op aan passing, maar men loopt het risico dat noodzake lijke aanpassingen in de toekomst nog veel moei lijker worden, zowel financieel als organisatorisch en sociaal-psychologisch. De organisatie van de vastgoedinformatie binnen het systeem De taken en eigenschappen van het vastgoedsysteem waarvoor binnen het vorige organisatie-niveau im pliciet of expliciet gekozen is weerspiegelen zich in de informatie-organisatie binnen het vastgoed systeem zelf. Reeds eerder is opgemerkt dat vast goedsystemen zich onderscheiden van andere in formatiesystemen door de ruimtelijke component van de informatie. Dit uit zich op het onderhavige niveau in het gebruik van kaarten naast de meestal aanwezige administra tieve gegevensverzamelingen. De aanwezigheid van deze administratieve gegevensverzamelingen binnen het vastgoedsysteem nodigt uit om bij automati sering aansluiting te zoeken bij de ervaring welke inmiddels bij de administratieve toepassingen is opgedaan. Toch moet men zich afvragen of de gehanteerde systeemconcepten zoals deze binnen de administra tieve automatisering gegroeid zijn recht kunnen doen aan een informatie-organisatie die op dit ogenblik voor een belangrijk deel uit kaartmateriaal bestaat en bovendien aan heel andere doelen moet beantwoorden. Toegegeven, het produceren van belastingaanslagen vertoont veel gelijkenis met b.v. een salarisadministratie, maar daarmee is alles ge zegd. Bekijken we de administratieve automati sering wat nauwkeuriger dan kunnen we merken dat men daar zelf niet meer tevreden is met de overge leverde systeemconcepten, omdat ook daar de nood zaak tot planning de boekhoudsystemen dwingt om bestuurlijke informatiesystemen te worden. Uit gaande van de randvoorwaarden van niveau één (vastgoedsysteem als bestuurlijk informatiesysteem ten behoeve van de land- en stadsinrichting c.q. beheer) zou het antwoord op de gestelde vraag best eens néé kunnen zijn. Kaarten zijn uitstekende in formatiedragers, en nog betere informatieweer gevers, maar de mutatie-problemen gecombineerd met gerichte en selectieve informatieverschaffing be perken de mogelijkheden die een op kaarten geba seerd systeem heeft ten aanzien van de eerdei ge stelde eisen van juiste informatie op de juiste tijd op de juiste plaats. Willen we binnen vastgoedsystemen de sterke kan ten van de kaart behouden en de zwakke kanten verbeteren, dan zullen bij het automatiseren drie problemen moeten worden opgelost: a. de kaartinformatie moet geschikt gemaakt wor den voor opslag op een voor de computei lees baar geheugenmedium; b. vanuit dit computermedium moet snel een kaart beeld met de gewenste informatie geproduceerd kunnen worden. c. de topografische en kartografische informatie moet gecorreleerd en gecombineerd kunnen worden met zuiver beschrijvende informatie van verschillende aard. Gedacht in termen van mechanisering zijn er binnen de z.g. digitale kartografie voor de punten a en b reeds een aantal op zichzelf staande technische op lossingen beschikbaar. Het integreren van deze op lossingen binnen een geautomatiseerd vastgoed systeem levert vooralsnog ten aanzien van punt c de nodige problemen op welke liggen in het gebied van de z.g. datastructuren. Deze datastructuren vormen de schakel tussen problemen en gereedschap en hun flexibiliteit bepaalt mede de inzetbaarheid en levensduur van geautomatiseerde systemen. Hoewel het niet de bedoeling is op deze plaats uit te weiden over de digitale kartografie willen we dit toch aangrijpen om een aspect waarmee bij automa tisering rekening gehouden moet worden te illus treren. Computertoepassingen hebben een histo rische ontwikkeling achter de rug gedurende welke tevens een aantal datastructuren ingang hebben ge vonden. Wegens de eerder genoemde schakelpunten 168 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 12