Opening tentoonstellings ruimte historische instrumenten Op vrijdag 3 november 1978 vond de officiële opening plaats van de permanente tentoonstellingsruimte voor historische instrumenten in het Gebouw voor Geodesie van de Tech nische Hogeschool te Delft. Deze opening werd verricht door prof. ir. G. J. Bruins, voorzitter van de Rijkscommissie voor Geodesie, in aanwezigheid van vele belangstellenden, zowel van binnen als van buiten de geodetische wereld. Voor deze gelegenheid was de bibliotheek met behulp van planten e.d. onherkenbaar veranderd in een gezellige ruimte. Na een wel komstwoord van prof. Bogaerts, dekaan van de afdeling der Geodesie, gaf de heer Pouls, de man achter het museum, een toelichting op de totstandkoming van de expositieruimte. Ook ging hij in op de problemen bij het opsporen van ge gevens over oude instrumenten, vooral wanneer de naam en het gebruik totaal in de vergetelheid zijn geraakt. De proble men werden toegelicht aan de hand van enkele voorbeelden, waaronder do télémètre van Boulangé, een afstandmeter die gebruik bleek te maken van de voortplantingssnelheid van het geluid van een kanonschot! Hierna werd het woord gegeven aan prof. Bruins, die in een korte toespraak enige herinneringen ophaalde aan zijn werk met instrumenten die nu in het museum staan opgesteld. Als aanvulling op de verzameling schonk hij enige oude foto's van R.D.-metingen. Ook overhandigde hij namens de Rijks commissie een toepasselijk geschenk aan de heer Pouls, als blijk van waardering voor het vele werk dat deze in de loop der jaren voor de ordening en opbouw van de tentoonstelling had verricht. Daarna verklaarde prof. Bruins op zijn ge bruikelijke gevatte wijze de tentoonstellingsruimte voor ge opend en konden de aanwezigen het museum gaan bekijken. In de expositieruimte is op overzichtelijke wijze een groot aantal historische instrumenten en andere objecten opgesteld. De vitrines zijn in eigen werkplaats vervaardigd en bevatten zowel geodetische als wiskundige en kartografische beziens waardigheden. Naast instrumenten gebruikt bij alle belang rijke primaire metingen die na 1800 in Nederland zijn uitge voerd, zijn er ook kleine hulpmiddelen te zien die bij een voudige veldwerkzaamhcden werden gebruikt. Belangwek kend is de uitgebreide collectie planimeters, verder zijn er oude boeken over de „lant-meet-konst" geëxposeerd. Het geheel geeft een duidelijk overzicht van de ontwikkeling van het landmeetkundig en geodetisch instrumentarium gedu rende de laatste ecuwen. Ter gelegenheid van er de opening was nog een „raadsel"- vitrine ingericht; deze bevatte diverse onbekende instrumen ten, d.w.z. instrumenten waarvan noch naam noch doel of gebruik bekend zijn. Belangstellenden kunnen deze verzameling gedurende de normale werktijden (van 9 tot 17 uur) bezoeken, indien toe lichting gewenst is verdient het aanbeveling vooraf een af spraak te maken met de heer H. C. Pouls, tel. 015-782587. 174 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 18