In memoriam J. F. Greve Op 27 juli jl. overleed onze vriend en oud-vakgenoot Jan Frederik Greve op de leeftijd van 85 jaar. Met grote dankbaarheid gedenken wij hem die door zijn trouw, oprechtheid en behulpzaamheid voor ons zo veel heeft betekend. Jan werd geboren op 31 mei 1893 te Dwingelo en bezocht daar de lagere school. Omdat hij bijzondere aanleg toonde voor het vak „rekenen", werd hij door het hoofd der school voorbereid voor het toe latingsexamen van de kweekschool voor onder wijzers te Deventer, de school, die in den lande bekend stond als de „zware-wiskunde-kweek". Jan slaagde en behaalde vier jaren later met glans de acte. Aangetrokken door de wiskunde en haar prak tische toepassingen gingen zijn ambities niet direct uit naar het onderwijs, maar vond hij de weg naar de landmeetkunde. In de mobilisatietijd legde hij met goed gevolg het examen voor adspirant-land- meter af en werd als zodanig per 1 februari 1916 benoemd. Hij werkte mede aan de bekende her meting in de gemeente De Bilt en werd verder opge leid aan het Kadasterkantoor te Leeuwarden. Op 1 november 1920 volgde zijn benoeming tot landmeter van het kadaster. Hij had gedurende korte perioden de standplaatsen 's-Gravenhage en Sneek en werkte daarna vele jaren als distt ictsland- meter in Zutphen. Zijn werk was degelijk en vele veldwerken in de archieven getuigen van welover wogen constructies. Door zijn bekwaamheden en bereidwilligheid om iets extra's te doen werd hij al spoedig voorgedragen voor bestuurslid van de Ver eniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Vele jaren diende hij deze gemeenschap als secretaris. In de oorlogsjaren moesten deze werkzaamheden op bevel van de bezetter worden gestaakt, maar nauwelijks was in 1945 de bevrijding gekomen, of het oude bestuur met Otto Jonas als voorzitter, Greve als secretaris en Jongedijk als penningmeester kwam met nieuw elan in actie. Een der eerste daden was de instelling van de commissie-Hof, die zich moest bezinnen op de taak en de plaats van het Kadaster in de Nederlandse samenleving. De com missie leverde in de toenmalige omstandigheden goed werk, maar zij kon natuurlijk nog geen notie hebben van de enorme mogelijkheden, die zich enkele tientallen jaren later zouden voordoen op technisch en organisatorisch gebied. Toch staat de taak van het Kadaster ook in 1978 nog volop in discussie. Het degelijke werk van Greve getuigt er echter van, dat voor hem het Kadaster stellig tot doel had de zekerheid van de rechten op de grond te bevorderen. Toen op initiatief van professor Tienstra in het begin van de oorlog een nieuwe dienst werd ge creëerd, die moest dienen om de zo nodige ver nieuwing van de kadastrale kaarten te bewerkstel ligen en die tevens tot gevolg kon hebben, dat vele jonge mensen niet naar het oosten werden afge voerd, toen stelde Greve zich disponibel om een van de nieuwe bureaus voor het z.g. Buitengewoon Landmeetkundig Werk te leiden. Op 1 januari 1941 werd hij hoofd van het bureau voor B.L.W. te Groningen en hij bleef dit tot zijn pensionering in 1958. Hij was via Landmeter Ie klas en Hoofdland meter ondertussen met ingang van I juli 1955 be vorderd tot Hoofdlandmeter A en bij K.B. van 23 april 1958 benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Het echtpaar Greve mocht op 30 december 1974 nog het 50-jarig huwelijksjubileum feestelijk her denken, omringd door de naaste familie en enkele vrienden. Spoedig daarna begonnen echter de narig heden van de ouderdom zich bij beiden ernstig te openbaren. Toen zijn vrouw was heengegaan en hij zelf steeds meer hulpbehoevend werd, berustte Jan Greve er gemakkelijk in om het einde te aanvaar den. De crematie had op zijn verzoek in stilte plaats. F. Schuurman 176 ngt 78

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 20