Onderzoek naar de toedelingsmogelijkheden in de ruilverkaveling „Ruinen" 8e jaargang no. 10, december 1978 1 Inleiding De ruilverkaveling „Ruinen" (4170 ha), waarvan de voorbereiding in 1975 is gestart, is gelegen in zuid- west-Drenthe, waar, volgens de visie van de centrale overheid, een nationaal landschapspark tot stand moet komen. In verband hiermede hebben Provin ciale Staten van Drenthe in december 1976 besloten voor 10,5% van de oppervlakte van het gebied van zuid-west-Drenthe de Relatienota* van toepassing te verklaren. Daarnaast hebben Provinciale Staten bepaald, dat voor 9,5% van de oppervlakte van het gebied van zuid-west-Drenthe natuur en landschap „bijzondere zorg" vereist. Het gevolg van dit be sluit voor de ruilverkaveling „Ruinen" is dat: - 22% van de oppervlakte van de ruilverkaveling of 880 ha in het relatienotagebied valt en voor - 18% van de oppervlakte, of 720 ha, natuur en landschap bijzondere zorg vraagt, hetgeen in houdt dat voor dit gedeelte van de ruilverkaveling een verzwaard landschapsplan zal moeten worden opgesteld. Betreffende de cultuurtechnische produktieomstan- digheden van de agrarische bedrijven bleek uit een onderzoek dat er, met uitzondering van het zuid westelijk gedeelte van het ruilverkavelingsblok, geen grote behoefte was aan verbetering van de ont sluiting en de waterbeheersing. Uit het onderzoek kwam echter wel een duidelijke noodzaak naar voren tot verbetering van perceelsvorm en -grootte en van samenvoeging van de verspreid liggende percelen. De zware eisen van natuur en landschap leidden tot een impasse in de voorbereiding, die doorbroken is door het besluit van de voorbereidingscommissie te onderzoeken of een administratieve ruilverkaveling, d.w.z. een ruilverkaveling met een geringe omvang van werken en een sterke nadruk op het ruilen van percelen, voldoende rendement voor de agrarische bedrijven zou opleveren en voldoende mogelijk heden zou geven tegemoet te komen aan de eisen van natuur en landschap. In het verdere verhaal zal een beeld worden gegeven van een onderzoek naar de toedelingsmogelijkheden in de ruilverkaveling „Ruinen", waarbij de gedachte van de administratieve verkaveling en de eisen van natuur en landschap de uitgangspunten vormden. 2 Inventarisatie van gegevens De uitgangssituaties van de twee voornaamste be langhebbenden in het te ontwerpen landinrichtings plan, nl. de agrarische bedrijven en de bescheimeis van het landschap, moesten worden geïnventari seerd. Voor de inventarisatie van het agrarisch ge bruik is uitgegaan van de kadastrale eigendoms toestand, waaraan via een onderzoek in het veld de gebruikssituatie van de bedrijven is toegevoegd. Het resultaat van deze inventarisatie geeft, geordend naar grootte en huis- en veldkavels het volgende beeld (tabel 1). Geconstateerd kan worden dat slechts 129 van de 347 bedrijven, dat is dus 37%, een goede ruimtelijke 78 D. W. VAN Biesen Nota betreffende de relatie Landbouw en Natuur- en Land schapsbehoud. nqt 78 159

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 3