b. De afstand van de toe te delen gronden tot het bedrijfsgebouw is afhankelijk van de ligging van de ingebrachte percelen ten opzichte van die bedrijfsgebouwen. De afstand over een niet ver harde weg wordt met de factor 2,5 vermenigvul digd. Voor de oversteek over een provinciale autoweg wordt de afstand met 1 km verhoogd. De oppervlakte S.B.L.-grond, ongeveer 93,5 ha, is niet opgenomen in het wensenpakket. Na de formulering van het wensenpakket zijn de ge gevens ingevoerd in het geautomatiseerde systeem voor toedelingsontwerpen in ruilverkavelingen (het ATOR-systeem). Het ATOR-systeem werkt, kort samengevat, als volgt. Het ruilverkavelingsblok wordt verdeeld in gedeelten die „blokdelen" worden genoemd. Deze blokdelen vertegenwoordigen elk een bepaalde ruil waarde en vormen tezamen de beschikbare toede lingsruimte, waarin de rechthebbenden op basis van hun inbrengwaarde hun grond toegedeeld moeten krijgen. De inbrengwaarde van iedere rechthebben de wordt opgesplitst in één of meer gedeelten die „kavelaanspraakdelen" worden genoemd. Van deze kavelaanspraakdelen (toekomstige kavels) wordt be keken in welke blokdelen zij mogelijk toegedeeld (geplaatst) kunnen worden, d.w.z. er worden moge lijke plaatsingen aan toegekend (in het systeem worden maximaal vijf alternatieve plaatsingen per kavelaanspraakdeel toegepast). Vervolgens worden aan de plaatsingen twee waarderingscijfers toege kend: één cijfer geeft aan de waardering voor de plaatsing gezien vanuit het gezichtspunt van de rechthebbende, het andere cijfer geeft aan de waar dering voor de plaatsing gezien van een oogpunt van algemeen ruilverkavelingsbelang. Het vormen van de blokdelen en de kavelaanspraakdelen, het kiezen van alternatieve plaatsingen en het toekennen van de waarderingscijfers geschiedt op basis van de toedelingswensen van de rechthebbenden, alsmede op basis van het beleid dat de plaatselijke commissie bij de toedeling wenst te voeren. In dit geval is dit echter geheel door de voorbereidingscommissie uit gevoerd. Op basis van deze manuale voorbewerking vervaardigt de computer een „ideale" beginoplos- sing voor het plan in geld, waarbij in principe de plaatsingen met de hoogste door de plaatselijke commissie toegekende waarderingen worden ge kozen. Het plan in geld is een eerste benadering van de toedeling in ruilwaarde, zonder vormgeving en detaillering van de kavels. In de beginoplossing zullen in het algemeen ondervraagde en overvraagde blokdelen voorkomen d.w.z. blokdelen met teveel of te weinig geplaatste kavelaanspraakdelen. De computer voert nu een overboekingsproces uit, waarbij kavelaanspraakdelen worden overgeboekt van het ene blokdeel naar het andere, totdat de blokdelen zo goed mogelijk sluiten. De computer wordt hierbij gestuurd door een zogenaamde „waardefunctie", die een soort wiskundige vertaling is van het toedelingsbeleid van de plaatselijke com missie. In principe wordt hiermee bereikt dat bij het sluitend maken van de blokdelen de kwaliteit van de „ideale" beginoplossing zo min mogelijk wordt aangetast. Aldus wordt door de computer een na genoeg sluitende eindoplossing voor het plan in geld vervaardigd, die met een beperkte manuale be werking geheel sluitend kan worden gemaakt. De bewerking van de gegevens met behulp van het ATOR-systeem heeft een eindoplossing gegeven, waarbij van de 126 blokdelen 45 sluitende blok delen waren, 55 blokdelen ondervraagd waren en 26 blokdelen overvraagd. De resterende over- en ondervragingen zijn met de hand weggewerkt. 4 Interpretatie van de resultaten Om de veranderingen in de verkavelingstoestand en de bedrijfsstructuur aan te tonen, zijn enkele over zichten gemaakt (de tabellen 2 en 3). ngt 78 Tabel 2. Verkavelingstoestand oude en nieuwe toestand (tussen haakjes) gem. aantal gem. bedrijfsgrootte kavels kavelgrootte <1 ha 1.0 (1.2) 0.50 (0.42) 1- 5 ha 1.2 (2.1) 2.29 (1.26) 5-10 ha 1.9 (4.5) 4.18 (1.73) 10-15 ha 2.5 (7.2) 5.12 (1.72) 15-20 ha 2.8 (8.3) 6.24 (2.07) 20-25 ha 3.1 (10.7) 7.26 (2.10) >25 ha 3.9 (12.3) 7.86 (2.93) totaal 2.0 (5.3) 4.9 (1.85) 161

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 5