Hoe een vastgoedsysteem te automatiseren? M. W. F. J. Creusen Inleiding De laatste jaren zijn er op het gebied van vastgoed systemen twee ontwikkelingen te constateren. De eerste is dat de vastgoedsystemen zelf zich in een steeds groter wordende belangstelling mogen ver heugen; de tweede dat er vanuit de vastgoedsyste men een verhevigde belangstelling voor computers en alles wat vandaag daarmee samenhangt getoond wordt. De samenhang van beide verschijnselen is niet zo toevallig, omdat er tussen vastgoedsystemen en computers een taak-gereedschap-verhouding ge constateerd kan worden. Omdat er binnen complexe processen zoals onze samenleving er een is, zelden vast te stellen is wat oorzaak en gevolg is, kan de volgorde waarin beide verschijnselen genoemd zijn ook omgekeerd worden: de computertechnologie kan nu een bijdrage leveren aan de vastgoedproble- matiek, en hierdoor kunnen vastgoedsystemen hun taken beter vervullen of zelfs uitbreiden. Het be langrijkste is te constateren dat het proces van wederzijdse beïnvloeding tussen vastgoedproblema- tiek en computertechnologie goed op gang gekomen is. Als we praten over taken en gereedschap is er nog een derde element aanwezig nl. de gebruiker. Deze bepaalt hoe hij het gereedschap wil inzetten voor de gekozen taak. Is het gereedschap een kwast en de taak het schilderen van een deur dan manifesteert de gebruiker zich als een individu. Op een hoger aggregatieniveau zoals vastgoedproblematiek en computersystemen zal de gebruiker zich manifes teren als een groter geheel bestaande uit mensen, middelen en procedures, kortom een organisatie. Taak, gereedschap en gebruiker zijn niet onafhanke lijk van elkaar: zij vormen eikaars randvoorwaar den waarbinnen ieder zich moet aanpassen. De taken die uitgevoerd moeten worden bepalen mede de bruikbaarheid van het gereedschap. De mogelijk heden van de gereedschappen bepalen de taken welke uitgevoerd kunnen worden. Taak en gereed schap, al dan niet in combinatie met elkaar, stellen eisen aan de gebruiker c.q. organisatie en deze laatste kiest het gereedschap en tot op zekere hoogte impliciet of expliciet de taken. De mate waarin een organisatie erin slaagt deze drie compo nenten op elkaar afgestemd te houden is bepalend voor de spanningen welke er in en om deze organi satie optreden. Elke combinatie van mensen en middelen is voort durend in beweging. Omstandigheden veranderen en er komen steeds nieuwe mogelijkheden en op vattingen. De snelheid waarmee de afzonderlijke componenten op elkaar kunnen reageren loopt sterk uiteen, waardoor het optreden van anomalieën in de hand wordt gewerkt. Dit verschil in reactiesnel heid maakt het noodzakelijk eventuele toekomstige ontwikkelingen welke zich in dit samenspel kunnen voordoen te verkennen en op deze basis een ont wikkelingsstrategie te kiezen waarop het korte- termijn-beleid gebaseerd kan worden. In de volgende beschouwingen zal getracht wor den een overzicht te geven van de randvoorwaarden die de vastgoedproblematiek, de computertechno logie en vastgoedsystemen als organisatie aan elkaar stellen en welke mogelijkheden zij elkaar en hun omgeving te bieden hebben. Hierbij is ervan uitge gaan dat de lezer een voorstelling heeft van wat hij onder vastgoedsystemen moet of mag verstaan en dat hij bovendien op de hoogte is van de basis eigenschappen en verschijningsvormen van heden daagse computers. Mechaniseren versus automatiseren Na deze inleiding is het noodzakelijk even stil te staan bij wat in dit artikel bedoeld wordt met auto- Abstract The automation of land use information systems and urban data management systems should not necessarily proceed using standard EDP procedures. For one their character istics differ from conventional applications. For another these procedures and the concepts they are based upon are dated because of the rapid development of computer hardware and software concepts during the last years. The author advocates an approach that is characterised by maximum independence between the computer utility function, the systems development function and the users organisation. Automation no longer means converting the applications to the computer, but providing the organisation with the right distribution of computerpower and software tools to automate itself. Bewerking van een voordracht gehouden op de rayon bijeenkomst NVG/NGL te Utrecht, 31 oktober 1978. ngt 78 165

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1978 | | pagina 9