De Grootschalige Basiskaart van Nederland: een haalbare kaart L. Schipper 1 Inleiding Bij Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 werd de ver vaardiging, bijhouding en uitgifte van een groot schalige basiskaart van Nederland (G.B.K.N.) op gedragen aan de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Bij hetzelfde K.B. werd de Voorlopige Centrale Kaarteringsraad (C.K.R.) in gesteld. Met de produktie van basiskaarten werd in 1975 begonnen. Het in 1974 verschenen rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart heeft bij de vervaardiging als uitgangspunt gediend. De inhoud van de G.B.K.N. zoals die in het rapport van de Commissie G.B.K. is omschreven is sinds de start van de G.B.K.N.-vervaardiging niet wezenlijk ver anderd. Wel zijn op grond van aanbevelingen van de C.K.R. enige vormgevingsaspecten nader uitge werkt. Uit de reacties van de gebruikers van de G.B.K.N. is gebleken dat het huidige produkt G.B.K.N. nog niet het produkt is, zoals veel gebruikers dit wensen. Enerzijds vinden velen het produkt te duur; ander zijds voldoet het produkt niet altijd aan het behoefte patroon van de gebruikers. Daarnaast blijken zich nog vele andere problemen voor te doen bij de in voering van de G.B.K.N. De bestaande grote ver snippering op het gebied van grootschalige kaarten en de grote verscheidenheid aan wensen kunnen als voornaamste oorzaken worden beschouwd voor deze problemen. Door de Voorlopige Centrale Kaarteringsraad en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is inmiddels besloten de pro blemen inzake de vervaardiging, bijhouding, uit gifte en het gebruik van de G.B.K.N. door middel van proefprojecten te doen onderzoeken. Met dit artikel beoog ik een bijdrage te leveren aan het vinden van oplossingen voor de hierna aangegeven knelpunten. Omdat de definiëring van het produkt G.B.K.N. door mij als het belangrijkste knelpunt wordt beschouwd, wordt in dit artikel het produkt G.B.K.N. aan de orde gesteld. In de volgende para graaf wordt aangegeven waarom de definiëring van het produkt G.B.K.N. zo essentieel is voor het op lossen van de knelpunten. 2 Probleemstelling Zoals in de inleiding reeds is opgemerkt, zijn de problemen van velerlei aard. In diverse publikaties is aan deze problemen al in meerdere of mindere mate aandacht geschonken. Als knelpunten kunnen o.a. worden beschouwd: - de definiëring van het produkt - de regeling van de bijhouding - de verdeling van de kosten - de samenwerkingsvormen bij de vervaaidiging en de bijhouding. In figuur 1 zijn schematisch en in beknopte vorm de relaties weergegeven, die bestaan tussen enige be langrijke aspecten betreffende de vervaardiging, bij houding en uitgifte van de G.B.K.N. Uit figuur 1 blijkt dat het produkt G.B.K.N., de kosten en de prijs van de G.B.K.N. en het behoefte patroon van de gebruikers centraal staan in de G.B.K.N.-problematiek. Dit geldt vooral voor het produkt en de prijs. De prijs staat in relatie tot de kosten van het produkt. Het produkt en de prijs moeten zo goed mogelijk zijn afgestemd op het behoeftepatroon en de financiële mogelijkheden van de gebruikers, m.a.w. er moet naar worden gestreefd het produkt zodanig te definiëren dat maatschappe lijk gezien een zo groot mogelijke baten-kostenver- houding woidt bereikt. Hoewel in het rapport van de Commissie G.B.K. en het K.B. van 9 juli 1975 de nadruk wordt gelegd op de uniformiteit van de grootschalige basiskaart, moet in verband met het streven naar een optimale baten-kostenverhouding worden betwijfeld of de grootschalige basiskaart m.b.t. de inhoud, nauw keurigheid en actualiteit wel in alle gevallen uniform prioriteitenschema behoeftepatroon product gebied gebrui k andere gegevens te gebruiken product G.B.K.N. 1. vormgeving 2. inhoud 3. nauwkeurigheid uitgifte 1. prijs 2. uitgiftevorm 3. beheer-organi- Fig. 1Aspecten betreffende de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de G.B.K.N. 8 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 10