moet zijn. Primair moet worden gesteld dat de G.B.K.N., zoals hetzelfde K.B. omschrijft, „de basis kan zijn voor aanvullingen die worden ge wenst door degenen die de kaart gebruiken voor de uitvoering van hun werkzaamheden". Dooi deze opzet wordt immers de onderlinge uitwisseling van vele soorten toegevoegde informatie sterk verge makkelijkt en verbeterd. In verband met de verde ling van de kosten zal een produkt waarvan het nut per gebruiker niet al te veel verschilt de voorkeur verdienen. Voorts zal het voor de totstandkoming van de G.B.K.N. van groot belang zijn, wanneer kan worden gestart met een minimum-produkt, dat in het kader van de bijhouding kan uitgroeien tot een meer volledig produkt. In de volgende paragraaf wordt getracht tot een zo danige analyse van het produkt G.B.K.N. te komen dat hiermee de basis voor een goede definiëring van het produkt G.B.K.N. kan worden gelegd. Het ge bruik van de G.B.K.N. wordt hierbij als uitgangs punt gehanteerd. Omdat de definiëring van het produkt G.B.K.N. een kernprobleem is, beperk ik mij in dit artikel voornamelijk tot dit aspect. De overige in figuur 1 aangegeven aspecten komen alleen aan de orde voor zover deze m.b.t. het pro dukt G.B.K.N. van essentieel belang zijn. 3 Het produkt G.B.K.N. M.b.t. het produkt G.B.K.N. heeft de Commissie G.B.K. de volgende aspecten behandeld: - vorm - schaal - nauwkeurigheid - kaartformaat en bladindeling - papier en papierformaat - inhoud - weergave van de inhoud - bijhouding en vernieuwing. De actualiteit van het produkt wordt o.a. bepaald door de mate van bijhouding c.q. vernieuwing. In relatie tot de kosten zijn de aspecten nauwkeurig heid, inhoud en actualiteit het belangrijkste. In ver band hiermee wordt de analyse en de definiëring van het produkt beperkt tot deze drie aspecten. Zonodig wordt daarbij incidenteel op één of meer van de andere aspecten ingegaan. Een model voor het produkt G.B.K.N. kan sche matisch worden weergegeven. Ter illustratie is in figuur 2 het hierna beschreven model in beknopte vorm in beeld gebracht. Om structuur te brengen in de op de G.B.K.N. af te beelden informatie wordt op basis van het gebruik en de functies van de G.B.K.N. de volgende indeling aangebracht: a. Grondslagelementen Hieronder kan een beperkt aantal goed identificeer bare punten, objecten en/of lijnstukken, zoals bij voorbeeld gebouwen, bruggen, rioolputten en kan ten van wegverhardingen worden verstaan. De grondslagelementen kunnen worden beschouwd als de laatste fase van de verdichting van het coördi natenstelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Deze ele menten moeten de basis vormen van de metingen die de diverse gebruikers van de G.B.K.N. nog moeten verrichten. Een belangrijk verschil met de grondslagelementen van de kadastrale kaart is dat bij de laatste deze elementen (b.v. meetpunten) veelal ondergronds zijn verzekerd. Ondergronds vei zeker de grondslagelementen zijn echter niet geschikt voor de meeste gebruikers van de G.B.K.N., omdat deze in veel gevallen niet over personeel beschikken dat voldoende landmeetkundig is geschoold om gebruik te kunnen maken van ondergronds verzekerde punten. De weergave van de grondslagelementen op de G.B.K.N. moet zodanig zijn dat deze elementen goed op de G.B.K.N. kunnen worden herkend. Mogelijk kan dit worden gerealiseerd door voor de grondslagelementen een dikkere lijn b.v. 0,25 mm, te gebruiken dan voor de overige informatie, b.v. 0,18 mm. Het aantal grondslagelementen dat per ha nodig is, Fig. 2. Model voor het produkt G.B.K.N. Inhoud Nauwkeurigheid Actualiteit A. grondslagelementen, zoals: gebouwen, bruggen, rioolputten of kanten van w egverhardingen standaardafwijking 0,2 mm op de kaart continue bijhouding c.q. bijhouding op aanvraag B. semantische informatie, zoals: namen van wegen en waterlopen, huisnummers periodieke bijhouding; periode: één jaar C. minimale informatie in en nabij openbare wegen, zoals: rijbaanverhardingen, bruggen, opstallen aan de openbare wegen en kanten van wegen c.q. de kadastrale grenzen van wegen standaardafwijking 0,4 mm op de kaart periodieke bijhouding periode: één-twee jaar D. minimale informatie buiten de openbare wegen, zoals: toegangswegen naar af gelegen boerderijen, waterlopen breder dan 5 m., meren standaardafwijking 0,5 - 1,0 mm op de kaart bijhouding na bepaald aantal mutaties, c.q. periodieke bij houding, periode 5 S 10 jaar E. facultatieve informatie, zoals: overige opstallen, trottoirs, sloten, heggen, kadastrale grenzen standaardafwijking 0,5 - 1,0 mm op de kaart bijhouding op aanvraag; levering meetgegevens of betaling metingen door aanvrager(s) 3.1 Inhoud ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 11