is o.a. afhankelijk van het soort gebied, de landmeet kundige scholing van het personeel van de gebrui kers en de meetmethoden die worden toegepast. In dit verband lijkt afhankelijk van het sooit gebied een dichtheid van 1 tot 6 grondslagelementen per ha voorlopig een goed uitgangspunt. Bijstelling van deze norm kan later altijd nog aan de hand van de praktijk geschieden. b. Semantische informatie Vermeld kunnen worden de namen van wegen en waterlopen, huisnummers, en de namen of functies van openbare gebouwen en begraafplaatsen. c. Minimale topografische informatie in of nabij openbare wegen Hierbij kunnen bijvoorbeeld worden verstaan kan ten van wegen, rijbaanverhardingen, bruggen en op stallen gelegen aan de openbare wegen. Een goed alternatief voor het afbeelden van de wegkanten lijkt het afbeelden van de kadastrale grenzen van de wegen. Bij een fotogrammetrische vervaaidigings- wijze zal het waarschijnijlk niet altijd nodig zijn de achterkanten van de opstallen na te verkennen op aanwezige dakoverstekken. Vooral bij de aanwezig heid van veel bebouwing kan hierdoor een belang rijke besparing op de kosten worden bereikt. De nutsbedrijven zullen in veel gevallen al voldoende hebben aan de hier genoemde minimale topogra fische informatie, de semantische informatie en de grondslagelementen d. Overige minimale topografische informatie Deze terminologie doelt op de overige topogra fische informatie, die op de G.B.K.N. moet worden afgebeeld om deze te laten voldoen aan minimum eisen. Onder deze informatie kunnen bijvoorbeeld worden verstaan niet-openbare toegangswegen naar afgelegen boerderijen, waterlopen breder dan 5 m en meren. Afgezien van de minimumeisen voor nauwkeurig heid en actualiteit vormt deze informatie tezamen met de informatie genoemd onder a, b en c het minimum-produkt. In gebieden waar van de zijde van de gemeente weinig belangstelling voor de G.B.K.N. bestaat, zou dit minimum-produkt kun nen worden gemaakt. e. Facultatieve informatie Hieronder dient niet alle overige topografische in formatie te worden begrepen. Wel lijkt het gewenst ruimte te bieden voor het afbeelden van meer topo grafie dan nu in de praktijk het geval is. Wellicht is het ook mogelijk kadastrale gegevens af te beel den. Voorwaarde van het afbeelden van facultatieve informatie dient te zijn dat bij vervaardiging en bij houding de extra kosten van het afbeelden van deze informatie worden gedragen door degenen die deze informatie wensen. In het algemeen zullen voor namelijk gemeenten de facultatieve informatie willen zien afgebeeld. De mate waarin zal voor een groot deel worden bepaald door de mate waarin deze gemeenten al gebruik maken van grootschalige kaartmateriaal. Voor wat betreft de facultatieve informatie buiten het patroon van de openbare wegen is te verwachten dat veel gebruikers vol doende zullen hebben aan de afbeelding van alle opstallen, indien op de G.B.K.N. ook de kadastrale grenzen worden weergegeven. Veelal bestaat er immers een sterke relatie tussen de kadastrale gren zen en de topografie. Een ander argument dat pleit voor het afbeelden van kadastrale grenzen op de G.B.K.N. is het feit dat de kadastrale grenzen bij veel activiteiten in de privaatrechtelijke en publiek rechtelijke sfeer als uitgangspunt voor de rechts toestand worden beschouwd. Bij toepassing van fotogrammetrie bij de vervaar diging kan worden bespaard op de kosten ver bonden aan het afbeelden van de facultatieve infor matie, wanneer de fotogrammetrisch gekaai teerde opstallen niet worden naverkend en niet al te veel aandacht wordt geschonken aan de volledigheid van de facultatieve informatie. 3.2 Nauwkeurigheid In het rapport van de Commissie G.B.K. wordt voor goed identificeerbare punten een standaard afwijking van 0,2 mm op de kaart haalbaar geacht. Deze norm blijkt in de praktijk te realiseren indien voldoende zorg wordt besteed aan de naverkenning van fotogrammetrisch gekaarteerde gebouwen. Om te kunnen besparen op de kosten van de G.B.K.N.- vervaardiging en wel met name op die van de na- verkenning is het aan te bevelen de bovengenoemde 10 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 12