norm alleen betrekking te doen hebben op de grond slagelementen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat nor men van bijvoorbeeld een standaardafwijking van 0,4 mm op de kaart voor de overige goed identifi ceerbare punten en lijnen en 0,5-1,0 mm op kaart voor de resterende informatie, problemen zullen op leveren voor de gebruikers. Een standaardafwijking van 0,2 mm op de kaart voor de grondslagelemen ten is voor de meeste gebruikers al ruim voldoende. Voor het Kadaster is dit echter niet altijd het geval. Voor het Kadaster is een standaardafwijking van 0,2 mm op de kaart voor de grondslagelementen momenteel niet voldoende wanneer de metingen automatisch worden verwerkt met het systeem Detailmeting. Ln dat geval is namelijk een hogere precisie voor de grondslagelementen vereist, omdat de berekende coördinaten ook voor eventuele grens- reconstructies moeten kunnen worden gebruikt. Mogelijk kan hiervoor echter in de toekomst een oplossing worden gevonden door de bijhoudings- metingen in de vorm van coördinaten in een lokaal coördinatenstelsel te bewaren bij de overige gegevens van de grens. Bij een reconstructie van de grens kan dan gebruik worden gemaakt van deze coördinaten in een lokaal stelsel. Dit gebeurt in wezen ook bij de klassieke terrestrische werkwijzen, wanneer een meetlijn als een lokaal stelsel wordt beschouwd. De afbeelding op de kaart vindt plaats door de metingen te kaarteren of anders gezegd door de metingen (lokale stelsels) grafisch te transformeren naar het coördinatenstelsel van de kaart. 3.3 Actualiteit De actualiteit van de G.B.K.N. wordt bepaald door het aantal mutaties dat nog niet op de kaart is ver werkt. De bijhoudingskosten per mutatie zullen in het algemeen stijgen naarmate de aan de actualiteit te stellen eisen toenemen. Uit de hiervoor gegeven indeling van de inhoudselementen van de G.B.K.N. blijkt dat er verschil is in de functies van de diverse groepen informatie. Het ligt voor de hand rekening te houden met deze verschillende functies bij het bepalen van de gewenste actualiteit. Voor de ver schillende soorten informatie op de G.B.K.N. is derhalve in principe ook een verschillende actualiteit mogelijk c.q. gewenst. Bij de bijhouding bestaan t.a.v. de methoden van de bijhouding de volgende mogelijkheden: 1. continue bijhouding 2. periodieke bijhouding 3. bijhouding na een bepaald aantal mutaties 4. bijhouding op aanvraag. Voor het in stand houden van een voldoende dicht net van grondslagelementen komt de continue bij houding of een mengvorm met de bijhouding op aanvraag waarschijnlijk het meest in aanmerking. Het grootste probleem is gelegen in het vaststellen van de optimale dichtheid van het net van grond slagelementen. Voor wat betreft de semantische informatie kan periodieke bijhouding met een bijhoudingsfrequen- tie van één keer per jaar een goede mogelijkheid zijn. M.b.t. de informatie in of nabij openbare wegen dient te worden gestreefd naar een relatie met de bijhouding van de kadastrale kaart. De kosten van de bijhouding kunnen dan zoveel mogelijk worden beperkt. Verder zou m.b.t. de minimale informatie in of nabij de openbare wegen nog kunnen gelden dat deze tenminste één keer per twee jaar wordt bijgehouden. Voor de overige minimale informatie op de G.B.K.N. zou een periodieke bijhouding van één keer per 5 a 10 jaar of een bijhouding na een bepaald aantal mutaties een goed uitgangspunt kunnen zijn. Voor wat betreft de facultatieve informatie lijkt de bijhouding op aanvraag de meest aangewezen methode. Evenals bij de vervaardiging dienen de kosten van de informatieverzameling te worden ge dragen door degenen, die deze bijhouding wensen. Een mogelijkheid is ook dat de informatieverzame ling door de belanghebbenden wordt uitgevoerd in een of andere vorm van samenwerking. 4 Slotbeschouwing Getracht is in dit artikel een basis te leggen voor een zodanige definiëring van het produkt G.B.K.N., dat een zo goed mogelijke afstemming op de behoef te en financiële mogelijkheden van de gebruikers wordt verkregen. De problemen die zich bij de in voering van de G.B.K.N. voordoen zijn legio. Het vinden van oplossingen voor al deze problemen zal zeer moeilijk zijn. Het zal nog moeilijker worden ngt 79 11

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 13