Jaarverslagen JAARVERSLAG 1977 VOORLOPIGE CENTRALE KAARTERINGSRAAD De Raad kwam in 1977 tweemaal bijeen, om te spreken over de vorming en de taak van de Provinciale Kaarterings- commissies en over de relatie tussen de Raad en deze Com missies. In het verslagjaar werd een studiecommissie GBKN- Gemeentelijke Bestemmingsplannen geïnstalleerd. Verder werd een begin gemaakt met de discussie over de mogelijk heden van een gewijzigde opzet en aanpak van de GBKN- vervaardiging. Er werd ook gesproken over het gebrek aan inzicht in de koopkrachtige vraag, de versnipperde projects- gewijze opzet, de onduidelijkheid in de wijze waarop de bij houding zal geschieden en het ontbreken van richtlijnen voor de kostenverdeling. In 1977 werd de installatie van Provinciale Kaarterings- commissies, begonnen in 1976, afgerond. In alle provincies werd een begin gemaakt met aktiviteiten gericht op een inven tarisatie van wensen en behoeften. Deze aktiviteiten hadden een oriënterend karakter gezien het feit dat de discussies over opzet en aanpak van de GBKN in de Centrale Kaar- teringsraad nog niet waren afgerond. De produktie van grootschalige basiskaarten bedroeg 132425 ha, waarvan 20% bebouwd gebied. De nadruk lag daarbij sterk op de schaal 11000. Per 1 januari 1978 was een opper vlakte van omstreeks 225000 ha in voorbereiding. Het jaarverslag bevat verder de rede van de voorzitter van de Centrale Kaarteringsraad, ir. G. A. van Wely, bij de in stallatie van de Provinciale Kaarteringscommissies, en de samenstelling van deze commissies en van de Raad. JAARVERSLAG 1977 VAN DE DIENST VAN HET KADASTER EN DE OPENBARE REGISTERS Juist voor de jaarwisseling ontving de redactie dit eenvoudig doch netjes uitgevoerde jaarverslag. Het „Ten Geleide" (van de nieuwe directeur?) schenkt veel aandacht aan de sociale en personele aspecten van met name de automatisering. Verder wordt er in gesproken over verdere uitbreiding van de dienstverlenende taken. In de afdelingen Bewaringen en Juridische Zaken is het werk aanbod in 1977 Hink toegenomen: 4% meer overgeschreven stukken, 16% meer borderellen, 11% meer verzoeken om schriftelijke inlichtingen. Hierdoor is een achterstand in de werkzaamheden ontstaan, die wordt opgevangen door het inzetten van meer personeel (ook van andere afdelingen) en soms door uitbesteding. Naast deze toename in het private rechtsverkeer vormt het steeds meer administreren van pu bliekrechtelijke beperkingen op onroerend goed een belasting. Genoemd worden de gevolgen van subsidiëring van en aan schrijving tot verbetering van woningen. De directie Landmeetkundige Zaken en Landinrichting ont wikkelt blijkens blz. 24 van het verslag een beleid dat nogal sterk de geest van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijk Ordening ademt. Het toekomstig beleid van de directie zal zich richten op: - de levering van optimaal kaartmateriaal ten behoeve van plannings- en beheersdoeleinden, alsmede ten behoeve van bestuurlijke aktiviteiten van andere overheidsdiensten; de optimalisering van het inzicht van particulieren en be langenorganisaties in toedelingsmogelijkheden en alterna tieven daarvan binnen landinrichtingsprojecten. Ook van uit bestuurlijk oogpunt is het gewenst het inzicht in toe delingsmogelijkheden te optimaliseren; - verbetering van de kwaliteit van de aan derden ter be schikking te stellen informatie. In dit kader worden besproken de vernieuwing van de kadas trale kaart en de vervaardiging van de grootschalige basis- kaart. Bij de ruilverkaveling ligt het zwaartepunt op het ontwerpen van een nieuwe eigendoms- en gebruiksindeling. De kadas trale inbreng in de voorbereidingsfase van ruilverkavelingen en landinrichtingsprojecten is in hoofdzaak gericht op onder zoek en beschrijving van de gevolgen van het ontworpen landinrichtingsplan voor de toekomstige gebruiksindeling van het gebied en voor de rechten van de individuele eigenaar en gebruiker. In het verslagjaar is besloten, dat de richtlijnen voor het plan van toedeling voortaan in de vergadering van de Centrale Cultuurtechnische Commissie moeten worden goedgekeurd. Hierdoor wordt een betere organisatie van de toedelingsprocedure mogelijk. Het toenemend gebruik van gegevens die het Kadaster be schikbaar heeft ten behoeve van bestuurlijke en beheers doeleinden van andere diensten maakt een inbreng van andere (dan geodetische en juridische) disciplines in het kadastrale werk steeds meer noodzakelijk. Of naar dit uitgangspunt ook gehandeld wordt maakt het jaarverslag echter niet duidelijk. De fotogrammetrie, die vroeger hoofdzakelijk in ruilverkave- lingsverband werd toegepast, wordt nu ook gebruikt voor de vervaardiging van de grootschalige basiskaart. Daarbij is overgeschakeld van mechanische op elektronische tekentafels. Het wordt gewenst geacht dat er meer aandacht wordt ge schonken aan het kartografisch aspect van het te vervaardigen kaartmateriaal. Hierbij moet de kartografische discipline op verschillende niveaus binnen de dienst taken gaan vervullen. Verder worden de ontwikkelingen geschetst om te komen tot een geïntegreerd kadastraal informatie- en planvormings systeem ten behoeve van landinrichtingsprojecten. De directie Onderzoek en Automatisering maakt melding van aktiviteiten met betrekking tot het coördinatenkadaster, de kartografische informatieverwerking, de GBK, meetappara tuur en de automatisering van de kadastrale registratie. In verband met het coördinatenkadaster wordt gestreefd naar verwerking van bijhoudingsmetingen met behulp van tafel computers die in de provincie staan opgesteld. Verwerking centraal in Apeldoorn is te omslachtig. Is dit het begin van een ontwikkeling, mogelijk gemaakt door de nieuwe reken- apparatuur, waarbij allerlei rekenwerk weer terug gaat naar de provincie, met alle voordelen van dien? Onderzocht is voorts de wenselijkheid van het opslaan in computerbestanden van de informatie op de kadastrale kaart, grootschalige basiskaart en ruilverkavelingswerkplan. Daar bij is betrokken de toepasbaarheid van interactieve computer systemen. In het verslagjaar werd de eerder ontworpen projectorgani satie ten behoeve van de automatisering van de kadastrale registratie volledig operationeel. De informatieanalyse ten behoeve van de automatisering werd voltooid. Het jaarverslag bevat uiteraard nog veel meer informatie. Wat uw redacteur ee.i beetje miste was een goed overzicht van de personeelsopbouw van de dienst, en een lijstje van publikaties van de medewerkers. Verder lijkt het jaarverslag iets te veel geschreven vanuit de centrale directie, het werk in de provincies met zijn bijzondere problemen komt niet naar voren. Misschien zou bij de samenstelling van een volgend jaarverslag eens gekeken kunnen worden naar oude verslagen van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst van vroeger, of naar de jaarverslagen van de Cultuurtechnische Dienst. Niet te lang kijken, want dan komt het jaarverslag nog later uit! 18 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 20