5 135 135 1 2 Een net van vier punten Als voorbeeld waarin de belangrijkste begrippen en verschijnselen zichtbaar kunnen worden gemaakt is een net van vier punten gekozen, zie figuur 1. De vorm van dit net kan worden bepaald door meting van de aangegeven twee hoeken en twee lengtever houdingen. Als de hoeken en lengteverhoudingen zijn bepaald, is de vorm van het net ook te beschrij ven in een coördinatenstelsel. Voor de punten 1 en 3 bijvoorbeeld worden dan willekeurige coördinaten gekozen, en de coördinaten van 5 en 7 worden dan zodanig berekend dat uit de verkregen verzameling coördinaten de gemeten hoeken en lengteverhou dingen weer zijn terug te rekenen. De beschrijving in coördinaten is dan isomorf met de beschrijving in hoeken en lengteverhoudingen. Stel, dat de metingen herhaald zouden worden. Dan zouden de nieuwe waarnemingen andere coördi naten opleveren. Hoe hangt nu de spreiding van de coördinaten samen met de spreiding van de waar nemingen? Om dit in beeld te brengen zijn met behulp van een bestaand computerprogramma, dat willekeurige ge tallen trekt volgens een normale verdeling met ge geven midwaarde en standaardafwijking, 100 sets van waarnemingen gegenereerd. Uitgegaan werd van een net in de vorm van een vierkant, met zijden van 200 m. Voor de standaardafwijking van alle lengtegetallen werd 12 m gekozen, en voor de standaardafwijking van de hoeken 3 graden. Deze keuze voor ongebruikelijk grote standaardafwij kingen werd bepaald door overwegingen van beeld vorming: lijnenbundels, puntenwolken en stan daardellipsen moesten op dezelfde schaal worden getekend als het net van punten zelf. De verkregen „waarnemingen" zijn vermeld in de eerste vier kolommen van figuur 2. De lengtever houdingen zijn bepaald met onafhankelijk van el kaar getrokken lengtegetallen s35 en s53, teneinde correlatievrije waarnemingen te krijgen. In hoeverre dat gelukt is toont figuur 3. 3 Lijnenbundels en puntenwolken Met behulp van de verzameling van 100 maal vier waarnemingen zijn nu coördinaten berekend, en wel op twee verschillende manieren 1. ten opzichte van de punten 1 en 3, waarvoor de coördinaten (0,0) en (200,0) werden genomen; 2. ten opzichte van de punten 3 en 5, met coördi naten f200,0) en (0,200). De verkregen coördinaten staan naast de bijbeho rende hoeken en lengteverhoudingen vermeld in figuur 2. ngt 79 Fig. 1De vorm van een net van vier punten is te beschrijven met twee hoeken en twee lengteverhoudingen. V5 V1 <*5 Fig. 3. De spreiding en samenhang van a3, a6 resp. v3 en vL in beeld gebracht.

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 4