breedte waarop de waarnemer zich bevindt. Aan de polen kan men ongeveer vijftig bruikbare passages per dag verwachten, maar aan de equator slechts een tiental. De voor de plaatsbepaling noodzakelijke gegevens worden in de vorm van modulaties op de uitge zonden golf met frequentie fs op iedere even minuut doorgegeven aan de ontvanger. Zij omvatten o.a. de Kepler-parameters van de omloopbaan; een aantal variabele parameters en tijdsignalen, alsmede het identificatienummer van de satelliet. Zij worden de Broadcast of operational Ephemeris genoemd, en worden bepaald door extrapolatie op gegevens die 2 x per dag in het geheugen van de satelliet worden geplaatst door het rekencentrum van een 4-tal tracking stations, het z.g. OPNET in de U.S.A., nl. Hawaii, California, Maine en Minnesota (zie fig. 2). De gegevens worden gerefereerd aan het World Geodetic System 1972 (WGS 1972, een geopoten- tiaalmodel waarin alle beschikbare gegevens tot 1972 zijn verwerkt). Het 3-dimensionale cartesische coördinatenstelsel heeft de oorsprong in het zwaarte punt van de aarde (geocentrisch) met de Z-as als de „gemiddelde" rotatie-as door de Conventional International Origin (C.I.O.) van de Noordpool- beweging. De A-as is de snijlijn van het vlak door de Greenwichmeridiaan en het vlak van de equator en de positieve Y-as loodrecht hierop, oostwaarts gericht, eveneens in het equatorvlak. Onnauwkeurig heden o.a. in het geopotentiaalmodel, de invloed Fig. 1Het NN-satellietensysteem. Fig. 2. Het OPNET. van „drag", stralingsdruk, de plaatsbepaling van de werkelijke pool, enz. in aanmerking nemend, wordt de standaardafwijking van de Broadcast Ephemeris berekend als 25 m in de richting van de omloopbaan (in track); 8 m loodrecht daarop, maar in het omloopvlak (radial); 17 m loodrecht op het omloopvlak (across track). De baancoördinaten zijn het nauwkeurigst aan die kant van de wereld waar de tracking stations liggen. Dit is een nadeel van de Broadcast Ephemeris. Naast de Broadcast Ephemeris wordt door middel van ongeveer 20 tracking stations, verdeeld over de gehele wereld - het z.g. TRANET - een Precise Ephemeris bepaald. De berekening van deze baan- elementen geschiedt echter achteraf, en slechts voor 1 a 2 satellieten. De standaarddeviatie is 1-3 meter. De gegevens zijn alleen op aanvraag bij het Naval Weapon Laboratory, Washington DC U.S.A., ver krijgbaar. De tijdseinen van de satellieten van het Transit systeem worden om de 120 sec op elke even minuut uitgezonden met een precisie van enkele tientallen microseconden ten opzichte van UCT. In die 120 seconden worden 25 groepen van informaties van 234 bits en één groep van 253 bits (in totaal der halve 6103 bits) overgebracht naar de ontvanger. Het einde van iedere groep is echter duidelijk te onderscheiden en kan als een secundair tijdsein om de ±4,5 sec worden opgevat. 22 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 4