Juridische basis voor Landinformatiesystemen J. L. G. Henssen 1 Inleiding Het doet mij bijzonder genoegen dat bij de behande ling van de landinformatiesystemen op dit sympo sium naast technische aspecten ook de behandeling van juridische aspecten haar plaats heeft gekregen. Ik zeg dit nadrukkelijk omdat naar mijn ervaring bij de behandeling van het onderwerp landinformatie systemen veelal - soms ten onrechte - de technische aspecten overwegend aandacht krijgen. Door onder meer ook juridische elementen op dit symposium aan de orde te stellen, hebben de organisatoren zon der meer onderstreept dat landinformatiesystemen systemen zijn die een aantal vragen oproepen welke door een multi-disciplinaire benadering tot een op lossing moeten worden gebracht. 2 Omschrijving van enkele begrippen Ik meen dat het gewenst is nader aan te geven wat in deze verhandeling bedoeld wordt met landinfor matiesystemen en waarom deze systemen geauto matiseerd zijn of dienen te worden, alsmede wat in deze voordracht wordt bedoeld wanneer over juri dische basis wordt gesproken. Onder landinformatiesystemen versta ik systemen die gegevens over geografische eenheden bevatten. Aan deze gegevens kunnen particulieren of over heidsinstellingen voor het behartigen van de speci fiek aan hen toevertrouwde belangen informatie ont lenen. Het essentiële kenmerk van deze geografische eenheden is dat zij een vaste plaats hebben ten op zichte van het aardoppervlak. Dit impliceert dat zij op een kaart kunnen worden afgebeeld en dat zij het uitgesproken middel zijn om hieraan gegevens te koppelen of toe te voegen die afzonderlijk of in combinatie met elkaar administratieve, juridische, technische, economische, statistische, fiscale of be stuurlijke informatie geven. Het is vooral de overheid die voor het uitoefenen van haar publiekrechtelijke taak, die door de maat schappelijke ontwikkelingen steeds meer complex wordt, over informatie moet kunnen beschikken met betrekking tot de grond. Deze informatie met be trekking tot de grond dient juist, volledig en be- trouwbaar te zijn; tevens dient zij in grote hoeveel heden en in bepaalde verbanden op snelle wijze be schikbaar te zijn. Dit alles kan thans bereikt worden door automatisering van het opslaan en verwerken van de desbetreffende gegevens. Wil een landinformatiesysteem het doel bereiken, waarvoor het wordt opgebouwd, dan zullen - omdat de overheid zich hiermee belast als hoedster van het algemeen belang - door de overheid als bevoegd ge zag regels of richtlijnen moeten worden gesteld en gegeven met betrekking tot het verkrijgen, verwer ken en verstrekken van gegevens. Hierin dient o.m. te worden geregeld a. de verhouding overheid-burger, waarbij het ge wicht van algemene en individuele belangen te gen elkaar moet worden afgewogen en waarbij verplichtingen kunnen worden opgelegd; b. de organisatiestructuur van de overheidssector, specifiek voor dit onderwerp bezien; c. voorzieningen van administratiefrechtelijke aard die nodig kunnen zijn om een doelbewuste en efficiënte ordening door de overheid van de informatievoorziening en -systemen gestalte te geven. Het is in dit verband goed denkbaar dat naarmate vooral de overheid meer informatie nodig heeft voor haar bestuurlijke taken en zij daartoe meer informa tiesystemen opbouwt, er ook in toenemende mate behoefte is bij andere organen, om ook van deze in formatiebronnen gebruik te kunnen maken. Hoe deze regelingen en richtlijnen er uiteindelijk precies zullen uitzien zal per land al naar gelang de staatkundige en staatsrechtelijke structuur kunnen verschillen. Tevens is men hierbij o.m. afhankelijk van factoren als ontwikkeling van de apparatuur, behoefte aan gegevens, het aantal gebruikers. De uiteindelijke vormen van deze regelingen en richtlij nen zullen pas definitief gestalte kunnen krijgen wan neer de ontwikkeling van deze informatiesystemen feitelijk, althans meer dan nu voorzien kan worden, is uitgekristalliseerd. Wel is het zo dat zoals zal blij ken zich nu reeds duidelijk een aantal basiselemen ten aftekenen die om een wettelijke regeling dan wel om richtlijnen vragen. De strekking van de regels die al dan niet in wetten, delegatie-regelingen, mi nisteriële beschikkingen of algemene richtlijnen zijn Lezing gehouden op het Symposium over „Land Informa tion Systems" in Darmstadt, 16 oktober 1978. 46 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 14