of worden opgenomen, zullen hieronder worden aangestipt. Voor de overzichtelijkheid en duidelijk heid wordt daarvoor een indeling in drieën gemaakt: a. regelen ten behoeve van de coördinatie van in formatieverzorging en wat daarmee verband houdt, b. regelen noodzakelijk voor het daadwerkelijk, betrouwbaar en doelmatig doen functioneren van landinformatiesystemen in de overheidsor ganisatie, c. regelen ter bescherming van de persoonlijke le venssfeer. 3 Regelen voor de coördinatie van informatiever zorging In vele landen bestaat er op de verschillende be stuurlijke niveaus een dringende behoefte aan aller lei soorten informatie ten behoeve van de ruimtelijke ordening, de bestemming, inrichting en het beheer van vastgoed, de bevolkingssamenstelling, de milieu bescherming, de gezondheidszorg, de bescherming van de rechtszekerheid, de heffing van belastingen op vastgoed, etc. Uit een oogpunt van efficiëntie en kosten, alsmede van de mogelijkheid tot het vastleggen van een nieuw soort gegevens, is het wenselijk en noodzakelijk, dat de mogelijkheid van een concentratie en combinatie van de vastgestelde gegevens wordt nagestreefd. Ten behoeve van het uitwisselen en combineren van gegevens, verkregen uit verschillende informatie systemen dient men voor de opbouw afspraken - o.m. met medegebruikers - te maken over het co deren en classificeren van gegevens. Om goede en juist gecombineerde gegevens met betrekking tot vastgoed te kunnen krijgen, moeten de eigenschap pen die fundamenteel zijn zo goed mogelijk en zo veel mogelijk op uniforme wijze blijken. Dit geldt vooral voor de gekozen eenheid van de vastgoed identificatie, het soort grondgebruik, de grondsa- menstelling en de rechten en lasten die op de grond betrekking hebben. Voor het kiezen van een gelijksoortige aanduiding voor de vastgelgde of vast te leggen geografische eenheid, die de basis vormt van het vastgoedsysteem zou uitgegaan dienen te worden van de algemeen geldende indeling, t.w.: - bestuurlijke gebieden (Provincies, gewesten, ge meenten, polders, waterschappen), - functionele gebieden (Verzorgingsgebieden op het terrein van het onderwijs, medische verzorging, streekvervoer, etc.), - netwerken (Wegen, spoorwegen, waterwegen, lei dingen, etc.), - objecten (Vastgoedelementen die zich op of onder het aardoppervlak bevinden zoals gebouwen, per celen, bruggen, heggen, etc.). In de regel worden gegevens met betrekking tot land gekoppeld aan de hier genoemde basiseenheden. Nadat een verantwoorde keuze is gemaakt in de basiseenheden, zullen richtlijnen moeten worden op gesteld hoe o.m. de plaatsbepaling van deze basis eenheden zal moeten worden aangegeven. Dit aan geven is vooral van belang om gegevens - die aan deze eenheden zijn verbonden en die in verschillende databanken zijn opgenomen - op een snelle, juiste en goedkope wijze te combineren en integreren. Met name de ligging van de vastgoedelementen is hèt gegeven dat allereerst voor uniforme aanduiding in landinformatiesystemen in aanmerking komt. De vaste plaats ten opzichte van het aardoppervlak im mers is het enige gemeenschappelijke van alle vast- goedgegevens. In veel landen wordt daarvoor reeds gebruik gemaakt van de plaats die het vastgoed heeft in het landelijk coördinatenstelsel. Deze coördina- tenaanduiding kan hèt middel zijn, waarmee de lig ging van alle vastgoedobjecten in de verschillende informatiesystemen wordt vastgelegd. Tevens kan ook b.v. nog de kadastrale perceelsaanduiding bij veel meer vastgoedsystemen dan thans het geval is worden gebruikt. Daar deze vastgoedaanduiding als integration-key voor de landinformatiesystemen zo essentieel is, dient in wettelijke bepalingen steeds opgenomen te worden - wanneer het althans gaat om het registreren van gegevens over land - dat de ligging van het vastgoed op een bepaalde uniforme wijze moet worden aangeduid. De uniformiteit van de aanduiding in de verschil lende data die betrekking hebben op het vastgoed doet niet alleen het verzamelen en combineren van gegevens gemakkelijker worden, maar vergemakke lijkt ook het muteren van gegevens. Een duidelijke illustratie hiervan vormen de persoonsgegevens. In ngt 79 47

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 15