vele gevallen immers speelt de burger als zakelijk of persoonlijk gerechtigde tot de grond een grote rol. De persoon kan optreden als: eigenaar, belasting plichtige, gerechtigde in een ruilverkaveling. De er varing heeft uitgewezen dat in geautomatiseerde sys temen bij het muteren van persoonsgegevens gemak kelijk persoonsverwisseling plaatsvindt indien b.v. het adres van de persoon moet worden gemuteerd. Deze persoonsverwisseling voorkomt men door het opnemen van een eenduidig centraal gegeven per soonsnummer. Het behoeft geen nader betoog dat aan de mogelijkheid om een landinformatiesysteem aan een persoonsregistratie te koppelen van over heidswege beperkingen moeten worden gesteld en dat deze aan strenge controle moet worden onder worpen. Overigens dient de overheid - indien zij van deze mogelijkheid gebruik maakt - zich ook zelf aan de gestelde beperkingen alsmede aan het toezicht te onderwerpen. Het is nagenoeg steeds de overheid die landinforma- tiesystemen opbouwt en onderhoudt. Dit doet de overheid niet alleen voor eigen gebruik bij het ver richten van haar bestuurlijke taken, maar ook ten behoeve van de behartiging van maatschappelijk belangrijke verworvenheden als rechtszekerheid en rechtsbescherming van de burger. Dit brengt mij er toe, hoewel het niet direkt met de coördinatie van landinformatiesystemen te maken heeft, aandacht te schenken aan de openbaarheid van de voor de burgers belangrijke gegevens. De openbaarheid van gegevens m.b.t. grond is geen novum. Van de thans bestaande grondregistraties in vele landen (Openbare Registers, Grundbuch, Kadaster) is deze openbaarheid reeds lang een in tegrerend bestanddeel van het systeem. In het kort gezegd bepaalt in vele landen de wet dat pas nadat publikatie van de rechtshandeling m.b.t. grond heeft plaatsgevonden, het rechtsgevolg intreedt. Verder is veelal tevens bepaald dat iemand die op het gepu bliceerde is afgegaan door de wet tegen aanspraken van derden wordt beschermd. De gecompliceerdheid van de maatschappij heeft ertoe genoodzaakt dat er steeds meer lasten en ver plichtingen op onroerende goederen worden gelegd. Genoemd kunnen worden: gedogensverplichtingen, pachtrechten, monumentenzorg, ruilverkavelings- lasten, natuurbescherniingsbelang, etc. Deze ver plichtingen en lasten gaan over op de rechtsverkrij ger (hebben zakelijke werking). Deze publiekrech telijke eigendoms- en gebruiksbeperkingen moeten niet alleen geregistreerd, maar ook openbaar ge maakt worden op een wijze dat de burger alsmede andere overheidsorganen hiervan kennis kunnen ne men. Het ontwikkelen van een stelsel van openbaar heid van de publiekrechtelijke rechtstoestand van onroerend goed is uit een oogpunt van rechtsbe scherming van groot belang. Veelal is de registratie van publiekrechtelijke eigendoms- en gebruiksbe perkingen soms voor de burger vaak belangrijker dan de registratie van privaatrechtelijke beperkin gen, aangezien de beperkingen krachtens publiek recht soms veel ingrijpender zijn dan die krachtens privaatrecht. Nagegaan zou moeten worden hoe men de registratie van deze eigendoms- en gebruiks beperkingen meer gecoördineerd kan doen plaats vinden. Indien de wetgever nieuwe publiekrechte lijke rechten en lasten invoert, zal men er naar moe ten streven deze openbaar te maken o.a. middels publikatie in bestaande vastgoedsystemen. Daartoe leent zich soms bijzonder het landregistratiesysteem waarin ook de zakelijke rechten zijn opgenomen. Veel ruimtelijke, economische en sociaal-culturele problemen blijven niet meer beperkt tot de eigen landsgrenzen; zij vragen een internationale bestu dering en oplossing. Hierbij dient soms gebruik te worden gemaakt van de in eigen land in landinfor matiesystemen opgenomen gegevens. Wil men ook op internationaal niveau effectief en snel kunnen werken met de benodigde gegevens, d.w.z. met ge gevens die i.e. aan grond zijn gekoppeld, dan zal men ook internationaal moeten komen tot afspraken voor het eenduidig aanduiden van relevante gege vens. Vooral zal dit zich voordoen bij thema's die op kaarten worden afgebeeld. 4 Regelen voor het functioneren van een land- informatieysteem Zoals reeds eerder is gesteld zullen landinformatie systemen veelal door de overheid worden opge bouwd en in stand gehouden. Omdat deze landin formatiesystemen geautomatiseerd zijn en worden, zal men zich in verband met de specifieke facetten 48 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 16