Enkele bijzondere ontwerpen voor de constructie van projectiesystemen in analoge fotogrammetrische instrumenten 9e jaargang no. 3, maart 1979 M. Tienstra summary 1 Inleiding Een van de voornaamste constructieve problemen die bij het ontwerpen van fotogrammetrische ana loge instrumenten moeten worden opgelost, is de wijze waarop de langs- en dwarshelling van de uit werkingscamera's ingesteld kunnen worden. Het kantelen van de camera, waardoor de fotografische plaat ruimtelijk in dezelfde positie geplaatst wordt als tijdens de opname het geval was, is altijd de meest gebruikelijke constructie. Echter komt men in de geschiedenis van de fotogrammetrie herhaal delijk pogingen tegen om een oplossing te vinden waarbij de fotografische plaat niet geheld behoeft te worden. De mogelijkheid om toch te kunnen cor rigeren voor de invloed van langs- en dwarshelling wordt dan gezocht in het „knakken" van de projec terende stralenbundel, zoals, zeer schematisch, in de figuren 1 en 2 is aangegeven. Zo rond 1970 raakte ik geïnteresseerd in het ge schetste probleem. Na enige tijd kwam ik tot de voor mij ietwat teleurstellende ontdekking, dat ik aan het her-uitvinden was, en dat alles wat er over dit onderwerp te zeggen is eigenlijk al bekend was, zij het dan ook dat vele gegevens moeilijk toegankelijk waren. Mijn teleurstelling sloeg dan ook al spoedig om in bewondering voor datgene wat een aantal uit vinders gepresteerd hadden. Hoewel de meeste van die uitvinders onafhankelijk van elkaar gewerkt heb ben, is er toch ook een kleine samenwerkende kern geweest: bij de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat werkte H. Meyer, later gesteund door F. Goudswaard. Ontwerpen van zowel Meyer als Goudswaard zijn omstreeks 1956 in patenten vast gelegd, terwijl dat van Yzerman grote bekendheid heeft verworven als Kern PG2 (1960). Ik heb lang geaarzeld of ik over dit zeer specialistische onder werp wel zou publiceren, maar ben tot de conclusie I The problem of constructing a projection system for an analogue photogrammetric in strument in which the photographic plates are not tilted has often been studied. Some twenty to thirty years ago several of these investigations resulted in patents. However, only two instruments incorporating such systems appeared on the market. Little became known about other inventions, which is rather a pity since some very clever thinking went into them. The aim of this paper is to recall from obscurity inventions of F. Goudswaard, H. Wild, J. Baboz and H. Meyer. Together with the Zeiss-Jena Topokart (F. Manek) and the Kern PG2 (H. Yzerman) they form a group of designs with many similarities, although of course the inventors themselves worked independently of each other. The inventions discussed represent most likely a closed chapter in photogrammetric in strument design, which is another reason to pay tribute to this magnificent work of the past. L_' I C I I A Fig. IReconstructie van de Fig. 2. [Gezochte reconstruc- projecterende stralenbundel tie van de stralenbundel met met gehelde plaat. horizontale plaat. ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 3