6 Vereenvoudigde ruimtelijke constructies Zoals uit het voorgaande blijkt, zijn voor de volledig ruimtelijke oplossing per camera voor (p en co iden tieke constructies nodig die dan onderling loodrecht aan elkaar verbonden moeten worden. Het ligt voor de hand om na te gaan of er geen vereenvoudigde oplossing mogelijk is door niet aan iedere camera beide instelmogelijkheden aan te brengen, maar slechts één aan elke camera. Dit kan, en leidt zelfs tot een bijzondere elegante oplossing. Het principe dat in de paragrafen 3 en 4 afgeleid werd en dat mechanisch gerealiseerd moet worden luidt als volgt: twee cardanisch opgehangen straal- stangen hebben een gemeenschappelijke eerste as, tussen de beide tweede assen moet een hoek (bijv. (p) ingesteld kunnen worden terwijl beide tweede assen verbonden moeten worden dooreen homokinetische koppeling. De principe-oplossing is weergegeven in figuur 7. Deze is rijkelijk gecompliceerd, en voor een werkelijke constructie minder geschikt. Figuur 8 toont een doorsnede door de constructie. Wanneer nu het gedeelte boven de horizontale lijn om een verticale as gespiegeld wordt, ontstaat figuur 9. Door de spiegeling zal de draaiing om de le as van beide straalstangen niet langer gelijkgericht zijn, doch tegengesteld worden. De constructie is nu te vereenvoudigen door de le as 2e as te maken en een nieuwe le as in te voeren ten opzichte waarvan beide straalstangen dezelfde hoek (90 s) maken zoals aangegeven is in figuur 10. Deze as moet onder een helling van \ip ten opzichte van het horizontale vlak kunnen worden gesteld. Aldus is nu het principe van de uitvinding van Hein- rich Wild ontstaan, die in figuur 11 volledig te zien is. Het interessante is nu, dat deze uitvinding gemak kelijk te simuleren is met behulp van een zeer een voudig hulpmiddel: een passer (zie figuur 12). De uitvinding was, zoals ook uit figuur II op te maken is, speciaal bedoeld voor de uitwerking van conver- gentopnamen. Of ze ooit gebouwd is, is mij niet be kend. Het is nu nog maar een kleine stap naar het con structieprincipe van de SOM Stéréphot van Baboz. Wanneer we de constructie van Wild verwoorden als: twee straalstangen die steeds gelijke hoeken ma ken met een vaste as, dan lijkt dat erg veel op de be kende spiegelingswet van het licht: invallende en teruggekaatste lichtstraal maken gelijke hoeken met de normaal op het spiegelend oppervlak en liggen daarmee in een plat vlak (vergelijk weer de passer). Inderdaad lost Baboz het probleem langs optische weg op. Het kan echter nauwelijks verbazing wek ken, dat Heinrich Wild een gerechtelijke procedure gevoerd heeft, omdat hij in de Stéréphot een inbreuk op zijn patentrechten meende te zien. De constructie van de Stéréphot is zó, dat vanuit de modelruimte Fig. 7. Een mogelijke homokinetische koppeling tussen twee straalstangen. 2e as 90 Fig. 8. Doorsnede door de constructie van figuur 7. Fig. 9. Bovenste helft van figuur 1 gespiegeld om een vertikale as. Fig. 10. Een nieuwe le as ingevoerd. ngt 79 39

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 7