via een spiegelsysteem een lichtpunt als meetmerk op de foto wordt geprojecteerd, zoals figuur 13 laat zien. Een constructief probleem bij de Stéréphot was, dat het bijzonder moeilijk bleek te zijn een fijn meet merk op de foto te projecteren, terwijl het gepro jecteerde merk bovendien niet rond was. Ernstiger was echter dat de maximale bundelgrootte 90° is. Toen kort na de introductie van het instrument de opmars van de supergroothoekcamera (120°) begon, was het gedaan met dit voor topografische kaarte- ringen bedoelde instrument. Voor de volledigheid zij nog vermeld, dat de kleine spiegel nog om een tweede as kon draaien om de co instelling mogelijk te maken. Deze instelling geeft echter geen geheel exacte oplossing, wat overigens voor het gedachte gebruik van het instrument geen enkele bezwaar was. 7 Het principe van de vlakke constructie In paragraaf 4 werden voor de ruimtelijke construc ties de basisformules geïnterpreteerd als gelijkheden van hoeken. Door deze zelfde formules te interpre teren als gelijkheden van lengten ontstaat de basis voor vlakke constructies. Met vlakke constructies worden hier bedoeld die constructies waarbij de reconstructie van de stra lenbundels indirect plaatsvindt via de projecties ervan op de coördinaatvlakken XZ en YZ. De formules (1) en (2) bestaan ieder uit een gelijk heid tussen de produkten van de tangens en de cosi nus van twee hoeken. Hoe zo'n produkt meetkundig te realiseren is toont figuur 14. Om een gelijkheid van lengte te kunnen verkrijgen moet OB uit figuur 14 een aangenomen constante lengte krijgen bijv. k. De gelijkheid is dan te verkrij gen als aangegeven in figuur 15. 8 De mechanische realisatie Hoe op het constructieprincipe dat in de vorige pa ragraaf afgeleid werd een instrument gebaseerd kan worden, toont figuur 16. In deze tekening zijn de XZ- en YZ-coördinaatvlakken in één vlak gebracht. •4^3 O-j-O-fH^ Fig. 11Principeschets van de uitvinding van Heinrich Wild. Fig. 12. Passer, waarin het principe van de uitvinding van Wild terug te vinden is. T1foto kleine spiegel, draai baar om een as loodrecht op het tekenvlak, zodat j/'2 f kan worden ingesteld. f projekterende \iichtstraal model Fig. 13. Schets van de stralengang in de SOM Stéréphot. 0 OC OB cos f5 AC OC tg of OB tgc< cos. A B C Fig. 14. Berekening van het produkt van tangens en cosinus. vaste spiegel normaal 40 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 8