twee onderdelen uiteenvalt, wordt in de Nota van Toelichting ad artikel 7 het volgende opgemerkt. 18. De gegevens die op het opgaveformulier zijn vermeld, worden opgenomen in het computergeheu gen. Tezamen met de gegevens omtrent de vereniging die zich eventueel reeds in het geheugen bevinden, worden zij weergegeven in een computeruitdraai in de tekst van het ontwerp aangeduid als overzicht - die de actuele (dat is per de datum van de dag van inschrijving van de desbetreffende stukken) stand van zaken met betrekking tot de vereniging weergeeft. In dien bij het opgaveformulier stukken waren gevoegd, zoals statuten of een volmacht, wordt daarvan een microfoto gemaakt. Deze worden, tezamen met eventueel reeds aanwezige microfoto's die op de vere niging betrekking hebben, gereproduceerd, en deze reproduktie wordt tezamen met het overzicht aan de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken gezonden. Aan de hand van het door hem behou den afschrift van het opgaveformulier en van de daar bij gevoegde bescheiden controleert de secretaris (a) of de computeruitdraai de gegevens, zoals deze inge volge het opgaveformulier behoren te luiden, juist weergeeft, en (b) of op de reproduktie alle vereiste microfoto's voorkomen. Indien een en ander het geval blijkt te zijn kunnen het overzicht en de reproduktie worden opgenomen in de voor openbare raadpleging aangehouden verzame ling. Aangezien hierin nu de actuele stand van zaken is weergegeven kunnen een eventueel aanwezig op de vereniging betrekking hebbend overzicht en repro duktie uit de verzameling worden verwijderd. Tevens heeft dan het tijdelijk dossier zijn functie vervuld, zodat het niet meer voor raadpleging door het publiek ter beschikking behoeft te worden gehouden. Leidt het onderzoek tot de bevinding dat de centrale ver werking op enig punt niet naar behoren is geschied, dan zal de beheerder van het centrale bestand na een daartoe strekkende aanwijzing van de secretaris de nodige maatregelen ter verbetering dienen te nemen. Bij deze wijze van verwerking zijn in het computerge heugen alle op de vereniging betrekking hebbende ge gevens, voor zover blijkende uit de opgaveformulie- ren, opgeslagen, terwijl daar voorts microfoto's van de bij de opgave gevoegde stukken aanwezig zijn. Het zesde lid bepaalt dat deze gegevens en microfoto's blijvend moeten worden bewaard; men vergelijke artikel 14 Handelsregisterbesluit. Voor het overzicht (de computeruitdraai) en de reproduktie van de microfoto's die zich bij de Kamer bevinden geldt het zelfde, uiteraard totdat zij overeenkomstig de vooraf gaande leden van het artikel worden vervangen als ge volg van een mutatie. Artikel 8 BV bepaalt dan, tenslotte, nog dat ten einde te bevorderen dat het register de juiste stand van za ken weergeeft, jaarlijks een computeruitdraai aan de vereniging wordt gezonden. De vereniging heeft dan de gelegenheid de gegevens (per peildatum) te con troleren; zo nodig kan zij de gegevens doen aanvullen of verbeteren. (Terzijde wordt nog opgemerkt dat het computer programma zodanig dient te zijn opgesteld dat, indien de secretaris inlichtingen dient te verschaffen omtrent gegevens uit vroegere overzichten, deze vroegere overzichten door de computer kunnen worden ge reconstrueerd.) 19. Ten aanzien van de procedure kan nog het vol gende worden opgemerkt. Uit het Besluit verenigin- genregister blijkt in de eerste plaats dat de bescheiden op een zodanige wijze moeten worden opgeborgen en bewaard dat voor iedere vereniging afzonderlijk steeds alle op haar betrekking hebbende fotografische reprodukties beschikbaar zijn. De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken waaronder de plaats der vestiging van de vereniging valt, is, zo blijkt voorts uit het Besluit, verantwoordelijk voor een juiste en volledige verwer king van zowel de mutatiegegevens in het centrale bestand, alsook van de overige bescheiden. In de derde plaats vermeldt het Besluit dat het over zicht en de microfoto's kosteloos bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn in te zien en dat daar van - tegen betaling afschriften zijn te bekomen. Tenslotte wordt in de toelichting op het besluit ten aanzien van het inschakelen van de computer en de invoer van microfoto's nog het volgende naar voren gebracht. De in het verenigingenregister opgenomen gegevens worden met behulp van een computer ver werkt in het centraal gegevensbestand. Dit gezien het te verwachten aantal verenigingen dat zich zal laten inschrijven en de in de gegevens optredende wijzigin gen. Tevens wordt aldus mogelijk gemaakt dat op ge makkelijke wijze, nl. via raadpleging van een compu teruitdraai, kan worden nagegaan welke de actuele gegevens met betrekking tot de vereniging zijn. De raadpleging van statuten, wijzigingen daarvan, volmachten enz., geschiedt door middel van microfo to's. Zulks ter voorkoming van ontoelaatbare omvang der dossiers en de daaruit voortvloeiende ruimtepro blemen. 20. Het Besluit stichtingenregister, een algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 289, zesde en zevende lid, Boek 2 BW, houdt mutatis mutandis ten aanzien van stichtingen een gelijke rege ling te dezer zake in als het Besluit verenigingen- register. De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers en microfilmtoepassing 21. Bij de Dienst komt een groot aantal bescheiden van uiteenlopende aard voor, terwijl de jaarlijkse aan was van deze bescheiden indrukwekkend is. De vraag laat zich dan ook stellen op welke wijze bij de Dienst aanwezige archiefproblemen kunnen worden opge lost, c.q. kunnen worden voorkomen. ngt 79 69

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 15