De oplossing van voornoemd probleem kan op tweeërlei manieren geschieden: vervanging van bescheiden door microfoto's (zie on der 22-30 en onder 32) dan wel de vernietiging van bescheiden (zie onder 31-34). 22. Voor de toepassing van eerstgenoemde oplossing wordt met betrekking tot de openbare registers, te weten het dagregister, register Hypotheken nr. 3 (inschrijvingsregister) en het register Hypotheken nr. 4 (overschrijvingsregister), gewezen op de Wet van 28 februari 1947, Stb. H66. Deze wet opent de mogelijkheid om wijziging te bren gen in de methode van overschrijving of inschrijving van stukken in de openbare registers. Artikel 1, twee de lid, bepaalt nl. dat de overschrijving of inschrijving geschiedt door boeking van het aangeboden stuk op het dagregister op de dag der inlevering èn door het inbewaarnemen van de reproduktie of van het af schrift van dat stuk. Daartoe werd de betrokken minister de bevoegdheid gegeven te bepalen, aldus artikel 1, eerste lid, dat bij de aanbieding ter over schrijving of inschrijving in de openbare registers of in de gevallen in de voorschriften omschreven, hetzij van Rijkswege een mechanische reproduktie van het stuk zal worden vervaardigd, hetzij een afschrift van het stuk, voldoende aan bepaalde vormvereisten, moet worden ingeleverd. Bij ministeriële beschikking is gekozen voor de laatste methode: formulieren Hypotheken nr. 3A/3B, voor de inschrijvingen en 4A/4B voor de overschrijvingen.7 23. Ofschoon de doelstelling van voornoemde wet, te weten het afschaffen van de tijdrovende en kostba re werkmethode van woordelijke en letterlijke over schrijving en inschrijving alsmede de invoering van een praktischer werkwijze, op het eerste gezicht niet zoveel met microfotografie uitstaande lijkt te hebben, is dit echter toch wel degelijk het geval. Het is namelijk zo dat bij 'het van Rijkswege vervaar digen van een mechanische reproduktie' werd en wordt gedacht aan microfotografie, waarbij de in- en over te schrijven stukken worden gefotografeerd op een film en de in- en overschrijvingsdelen als zodanig verdwijnen om plaats te maken voor filmrollen. Van deze mogelijkheid heeft men tot dusverre (ook in 1977) nog geen gebruik kunnen maken, omdat nog geen oplossing is gevonden voor de moeilijkheden van praktische aard, welke aan de invoering van die werkwijze zijn verbonden, aldus de memorie van toelichting op de Wet van 28 oktober 1964, Stb. 452. 24. Bij laatstgenoemde Wet van 28 oktober 1964, Stb. 452 is de Wet van 28 februari 1947 gewijzigd. In een nieuw artikel 2 wordt aan de betrokken minister de bevoegdheid gegeven dat ten aanzien van door hem aan te wijzen kantoren van de hypotheken, het kadas- ter en de scheepsbewijzen, de inhoud van de openbare registers wordt vervangen door mechanische repro- dukties in dubbel. Tevens wordt hem de bevoegdheid gegeven te bepa len op welke wijze dit geschiedt. Deze laatste bevoegdheid heeft geresulteerd in de ministeriële beschikking van 26 september 1975, nr. 0926928, Stcrt. 188. In artikel 1 van deze beschikking wordt bepaald dat de voornoemde mechanische reprodukties worden vervaardigd in de vorm van microfoto's. Van de eerstgenoemde bevoegdheid tot vervanging is reeds gebruik gemaakt blijkens diverse beschikkin gen van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening.8 Zo is de inhoud van alle tot aan 1 januari 1975, aan de kantoren te Breda en Eindhoven verschenen delen van het overschrijvingsregister Hy potheken nr. 4 vervangen. Voornoemde vervanging is tevens geschied ten aanzien van een aantal over schrijvingsdelen gehouden aan de kantoren te Alk maar, Amsterdam, Groningen, Middelburg, Roer mond, Rotterdam en Zwolle. 25. De eerdergenoemde Wet van 28 oktober 1964 is destijds tot stand gekomen in verband met het steeds acuter wordende ruimtegebrek op de kantoren én ten behoeve van de totstandbrenging van een schaduwar- chiefDit laatste met het oog op eventuele calamitei ten en de vervanging bij beschadiging, slijtage en teloorgaan der reprodukties. (Daartoe worden de reprodukties in duplo vervaardigd.) Het feit dat in de laatste oorlog enkele 'hypothecaire archieven' verlo ren zijn gegaan heeft namelijk aangetoond dat het aanhouden van een schaduwarchief noodzakelijk is. De hierboven genoemde wet nu maakt het mogelijk om de inhoud van bestaande openbare registers te vervangen door microfoto's en de originele registers van de kantoren te verwijderen en, afgezien van een 'bewaarplicht' uit anderen hoofde, in principe zelfs te vernietigen.g Immers, artikel 2, tweede lid, van de Wet van 28 fe bruari 1947 zoals dat luidt na de wetswijziging van 7. Te weten de beschikkingen van 16 maart 1948, nr. 238, Stcrt. 55 en van 9 november 1949, nr. 188, Stcrt. 222. 8. Te weten de beschikkingen van 17 december 1975, nr. 1217026, Stcrt. 250 (Breda), van 26 februari 1976, nr. 0224037, Stcrt. 42 (Alkmaar en Amster dam) en van 13 december 1977, nr. 1213042, Stcrt. 1978, nr. 4 (Eindhoven) en van 15 augustus 1978, nr. 0815013, Stcrt. 165 (Amsterdam, Groningen, Middelburg, Roermond, Rotterdam, Zwolle). 9. Indien de inhoud van de registers van overschrijving krachtens ministerië le beschikking zijn vervangen door daarvan vervaardigde microfilms, zijn de ze microfoto's de originele archiefbescheiden geworden als bedoeld in de Archiefwet 1962. De registers van overschrijving kunnen dan ook na vervan ging door de microfilms worden vernietigd. Zij behoeven immers niet naar het Rijksarchief te worden overgebracht, daar zij geen archiefbescheiden meer zijn! Deze stelling is te staven en in overeenstemming met artikel 3, tweede lid, van het Archiefbesluit. Ook deze bepaling houdt in dat de microfoto's die van archiefbescheiden zijn vervaardigd de originele archiefbescheiden worden. De oorspronkelijke archiefbescheiden kunnen vervolgens dan ook worden vernietigd, met het oog waarop deze microverfilming immers geschiedde. 70 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 16