tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de Minister waaronder een bepaalde dienst of instelling ressorteert, voor elke dienst en instelling een zoge naamde vernietigingslijst wordt vastgesteld. De vernietigingslijst bevat een opsomming van be scheiden welke vernietigd mogen worden, onder vermelding van de bewaartermijn, na verloop waar van zulks (pas) mag geschieden. Zo is het dan ook mogelijk dat de hierboven genoem de bewaarplicht inhoudelijk voor de onderscheiden categorieën overheidsbescheiden verschillend is. Zo zullen bepaalde bescheiden immer moeten worden bewaard, terwijl andere bescheiden hetzij na een kor te hetzij na een wat langere termijn, mogen worden vernietigd. 32. Artikel 3, tweede lid, van het Archiefbesluit maakt het mogelijk dat archiefbescheiden, welke in een vernietigingslijst zijn omschreven tenzij in deze lijst anders is bepaald binnen de daarbij gestelde vernietigingstermijnen worden vernietigd, mits daar van reprodukties zijn vervaardigd Hierbij is in het bijzonder gedacht aan het maken van microfilms ter wille van ruimtebesparing. (Wel is het zo dat deze reprodukties niet mogen worden vernie tigd binnen de vernietigingstermijn die is aangegeven voor de originele archiefbescheiden.) Het spreekt voor zich dat de wenselijkheid tot het verfilmen van bescheiden ontbreekt, indien deze be scheiden na korte tijd mogen worden vernietigd, of anders gezegd: indien de vernietigingslijst de be voegdheid geeft om deze bescheiden bijv. na één, twee jaren te vernietigen. Toch kan ten aanzien van bescheiden die op de vernietigingslijst voorkomen, de wenselijkheid zich voordoen dat zij op microfilm wor den gezet, nl. indien de jaarlijkse aanwas van deze be scheiden groot (qua omvang) en de bewaartijd bijv. tien jaren is. 33. Ten aanzien van de vernietigingslijst betreffende comptabele bescheiden wordt - volledigheidshalve - nog het volgende opgemerkt. Artikel 69 van de Comptabiliteitswet 1976 houdt een regeling in met betrekking tot het bewaren van be wijsstukken en bescheiden die tot bewijs kunnen medewerken. Het eerste lid van dit artikel bepaalt dat deze stukken en bescheiden op eerste vordering van de Algemene Rekenkamer aan haar dienen te worden ingezonden. De Algemene Rekenkamer bepaalt als dan welke van die stukken en bescheiden bij haar blij ven berusten. Deze regeling is een bestendiging van een jarenlange praktijk. Weliswaar kende de Comptabiliteitswet 1927 als algemeen stelsel dat de bewijsstukken enz. aan de Algemene Rekenkamer moesten worden toegezonden, maar artikel 68 van laatstgenoemde wet liet op die regel uitzondering toe indien de Algemene Rekenkamer ter plaatse de stukken controleerde. 34. De hierboven beschreven praktijk brengt mee dat de stukken niet meer in het archief van de Rekenka mer worden bewaard, doch bij de departementen worden opgeborgen. Zoals onder 31 reeds is uiteen gezet, bepaalt artikel 2, tweede lid, van de Archiefwet 1962 dat o.m. omtrent de bevoegdheid tot vernieti ging bij algemene maatregel van bestuur nadere rege len worden gesteld. Artikel 69, tweede lid, (was oorspronkelijk artikel 70, tweede lid) Comptabiliteitswet 1976 nu bepaalt dat (in afwijking van de onder 31 beschreven regeling) bij algemene maatregel van bestuur op voordracht van de Minister van Financiën in overeenstemming met de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en na overleg met de Algemene Rekenka mer, bepaalde soorten van bewijsstukken worden aangewezen, welke na verloop van bij die algemene maatregel van bestuur te stellen termijnen kunnen worden vernietigd. Deze algemene maatregel van bestuur is nog niet tot stand gekomen. In de memorie van toelichting wordt hierbij opge merkt dat ten aanzien van de(ze) financiële bewijs stukken wederom een bijzondere vernietigingsrege ling moet worden getroffen. (Het ontmoet geen be zwaar als deze bijzondere regeling ten aanzien van financiële bewijsstukken in de algemene vernietigings lijst zou worden opgenomen. Noodzakelijk is dit ech ter niet, aldus de toelichting.) Deze regeling zal zowel betrekking hebben op de be wijsstukken die aan de Algemene Rekenkamer zijn overgedragen alsook op die, welke bij de departe menten blijven berusten. Gelet op het bovenstaande dient derhalve de totstandkoming van laatstbedoelde algemene maatregel van bestuur te worden afgewacht om te kunnen vaststellen of, en zo ja welke, compta bele bescheiden voor vervanging door microfoto's in aanmerking komen. IV. Slotopmerkingen 35. De commissie heroriëntatie overheidsvoorlich ting (commissie Biesheuvel) heeft in haar rapport 'Openbaarheid - Openheid' (Staatsuitgeverij 1970) het volgende opgemerkt met betrekking tot de tech nische ontwikkelingen van informatieverwerking en -verstrekking, welke ontwikkelingen in de toekomst van belang kunnen zijn voor de praktijk van de over heidsvoorlichting (blzn. 168-171). Het vastleggen van alle toegankelijk verklaarde over heidsdocumenten met gelijktijdige vastlegging van een door de inhoud der documenten bepaalde code (met behulp van de computer) is een der mogelijkhe den om elke gebruiker op een zeer snelle wijze in staat te stellen relevante informaties aan het overheids documentenbestand te ontlenen. Dit zal er onder meer toe leiden dat de samengevatte inhoud van op een bepaald onderwerp betrekking hebbende docu menten op een beeldscherm verschijnt, waarbij tevens 72 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 18