landmeetkunde leidingenregistratie dit doen wij: en bovendien: goed dat u 't weet KeYne ingenieurs- en adviesbureau Prof. Bruins zette in zijn openingstoespraak het thema van het symposium uiteen - geodesie in het kader van geofysica, astronomie en wiskunde - en doorliep vervolgens met zijn gehoor de geschiedenis van de Rijkscommissie. En zijn twee fasen van elk 50 jaar te onderscheiden: in de eerste fase (tot 1930) lag de nadruk op het uitoefenen van toezicht op grote geodetische projecten, met name de primaire waterpassing en de Rijksdriehoekmeting; in de tweede fase traden de wetenschappelijke taken steeds meer op de voorgrond, als mede de coördinatie van verschillende takken van Rijksdienst op geodetisch gebied. In overeenstemming hiermee werd de Commissie vanaf 1937 (K.B. 5 okt.) samengesteld uit wetenschapsmensen uit de Geodesie, de geofysica en de astronomie, en uit de directeuren van Rijksdiensten (Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, Kadaster, Topografische Dienst, Hydrografische Dienst en KNMI). Belangrijke activiteiten die na de tweede wereld oorlog onder auspiciën van de Rijkscommissie ter hand wer den genomen waren bijvoorbeeld de hervereffening van het driehoeksnet in Europees kader, de toepassing van Laplace- punten, de aanleg van een ijkbasis voor elektro-optische afstandmeters in de Loenermark, en de meting van een lengte basis op de Afsluitdijk. Tenslotte wees prof. Bruins erop dat de verschuivingen waaraan de grenzen van het vakgebied der geodesie sinds ongeveer I960 onderhevig zijn, zich ook heb ben gemanifesteerd in het takenpakket van de Rijkscommis sie: de in 1974 opgerichte werkgroep „Uniformering van de codering, classificatie, nauwkeurigheidaanduiding en genera lisering van geodetische vastgoedgegevens" vaart onder de vlag van de Rijkscommissie; tevens zijn er initiatieven onder nomen met betrekking tot de plaatsbepaling op zee. Na het uitspreken van zijn openingsrede gaf prof. Bruins het woord aan prof. Kukkamaki (Finland), die als president van de IAG zijn gelukwensen overbracht, en tevens de zeer nauwe betrekkingen tussen de Nederlandse en de Finse geodesie memoreerde, bijvoorbeeld de samenwerking t.a.v. de ijkbasis, en uitwisseling van studenten. Vervolgens was het woord aan prof. dr. Melchior (Brussel) voor het uitspreken van de eerste lezing (de drie lezingen zullen worden uitgegeven in een speciale publikatie, zodat wij hier kunnen volstaan met een korte vermelding). Prof. Melchior behandelde enkele thema's uit de raakvlakken van geodesie en geofysica, met name de poolbeweging, de convectiestromen in de kern van de aarde, en de bestudering van de resultaten van een getijdennetwerk op wereldschaal. Na de lunchpauze sprak dr. ir. Aardoom over de bijdrage die de geodesie kan leveren aan de bestudering van de „schollentektoniek". Er werd ingegaan op meettechnische aspecten (VLBI, short-are- en simultane lasermetingen, ver eiste mobiliteit van waarnemingsstations) en op de doelfor mulering (geokinematica; beweging van „platen" onderling en deformaties). Prof. dr. Bjerhammar (Stockholm) hield een boeiende, soms haast lichtvoetige lezing over zwaartekrachtsmodellen, in het bijzonder toegepast op de veronderstelde isostatische ophef fing van de Fenno-Scandinavische schol. Hij benadrukte de interpretatieproblemen waarmee we worden geconfronteerd indien de beschrijving uitgebreid wordt voorbij ongeveer de 20e orde; een en ander werd op frappante wijze geïllustreerd met een reeks dia's van geoïde-anomalieën in Scandinavië. De dag werd besloten met een receptie in de „ballonnenzaal", waar prof. Bruins en de secretaris van de Rijkscommissie, prof. Baarda, gelukwensen in ontvangst namen. De redactie van het NGT is ervan overtuigd dat velen het betreurd heb ben dat de adjunct-secretaris, de heer Van der Schraaf, hierin niet betrokken kon worden daar hij wegens ziekte verhinderd was deze belangrijke dag bij te wonen. H Quee Hoofdkantoorestraat 2-4 020-93 29 51' telefoon^ Landmeten en kartografie Situatiemetingen Arbitrage Hoogtemetingen Industriële metingen Berekeningen Karteren Uitzetten Leiding- en kabelregistratie Bouwkunde en civiele techniek Wij zijn ook gevestigd: Schiedam, Gerrit Verboonstraat 2-14, tel. 010-2601 40 Groningen, Stationsstraat 14, tel. 050 -128219 Zwolle, Menno van Coehoornsingel 2, tel. 05200-1 1898 Breda, Ginnekenstraat 16a-16b, tel.076-14 6842 Middelburg, Koorkerkhof 10, tel. 01180- 26698 Heerlen, Kruisstraat 80, tel. 045-71 0330 A. ^3^33 Hoofdkantoor: Dordrecht - tel. 078 - 14 70 53 Bijkantoren: Utrecht, Den Haag, Dordrecht ngt 79 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 21