Omtrek en inhoud van een geautomatiseerd grondbedrijfssysteem 9e jaargang no. 4, april 1979 Eveline C. C. Beneder-Blitz Inleiding Hoe is de immense hoeveelheid gegevens, die in een grondbedrijfsadministratie een rol spelen, te groe peren tot een overzichtelijk en bruikbaar geheel? Welke gegevens moeten wél in overzichten worden gepresenteerd, welke niet, welke moeten op afroep beschikbaar zijn, welke moeten meetellen voor re sultaten? Uit het vorige artikel over dit onderwerp (NGT, september 1978) moge duidelijk geworden zijn, dat aan de systeemopbouw als eis gesteld moet worden, dat de vier principes van een goed grond bedrijfssysteem tot hun recht komen: het principe van de continue tussenstand, het principe van de volledigheid, het principe van de koppeling geld/ grond en het principe van de relativiteit. Er moeten keuzen worden gemaakt: niet alle be schikbare gegevens zijn nodig, en - omgekeerd - niet alle gegevens die wel interessant zouden zijn, zijn beschikbaar. De resultante van een iteratiepro ces van afwegen, kiezen en ordenen wordt dan uit eindelijk een concreet grondbedrijfssysteem. De bestanden Allereerst is er in het Eindhovense grondbedrijfs systeem gekozen voor vier activiteitenbestanden: het verwervingsbestand, het beheersbestand, het werkenbestand en het uitgiftebestand. Deze vier ac tiviteitenbestanden komen samen in één overkoepe lend overzicht: het exploitatiebestand. Daarnaast wordt een visueel overzicht geboden door twee soor ten kaarten, de beheers- en verwervingskaarten ener zijds en de uitgifte- en werkenkaarten anderzijds. De vier activiteitenbestanden zijn gekozen in overeen stemming met de vier uitvoerende werkzaamheden in een grondbedrijf: verwerving, beheer, uitvoering van werken en uitgifte. Deze vier uitvoerende werk zaamheden zijn ook organisatorisch gescheiden, al hoewel er inhoudelijk natuurlijk dikwijls wel een sterke onderlinge afhankelijkheid is: een weg kan pas aangelegd worden, nadat de grond verworven is; een verkoop kan pas plaats vinden, nadat oude opstallen gesloopt zijn. Speciale aandacht voor het beheersbestand Speciale vermelding verdient het tweede onderdeel: beheer, dat wil zeggen het beheer in de tijd tussen aankoop en uitgifte. Dit onderdeel wordt helaas vaak als stiefkindje behandeld, zowel administratief als qua beleid: veel grond blijft heel lang braak lig gen, terwijl er best mensen zijn, die er volkstuintjes hadden willen huren; over het onderhoud van de aangekochte woningen worden geen concrete afspra ken gemaakt, zodat soms de slopers komen als de schilders een huis net aan het opknappen zijn. Toch moet bij nadere beschouwing geconstateerd worden dat beheer een belangrijk onderdeel van het grond bedrijf is. Het beheer, en daarmee dus de beheers- administratie is de schakel tussen enerzijds verwer ving, anderzijds uitgifte en bouwrijp maken, tussen de oude en de nieuwe verkaveling, tussen hoe het was en hoe het misschien gaat worden. En temidden van dit proces van veranderingen is het beheersbestand nu juist het enige vaste, het enige aan de grond bindende element. Die grond die in beheer Is, is altijd buiten aan te wijzen. Daardoor is het beheersbestand ook het enige onderdeel in het grondbedrijfssysteem dat aan het vast-goed-systeem gerelateerd kan worden. Hoe belangrijk dat is, wordt duidelijk als men denkt aan de eis van volle digheid: doordat in het vast-goed-bestand het ge- 79 Vervolg op het artikel Een grondbedrijf? ja graag!" ngt 79 57

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 3