hele grondgebied is opgenomen, kan door deze re latie een garantie voor de volledigheid worden ge boden. Bij de drie andere activiteitenbestanden (verwerving, uitvoering van werken, uitgifte) ligt de nadruk niet zo zeer op de grond, als wel vooral op de procedures, en op het uitvoeren van een beleid. Zo is de toe komstig uit te geven kavel in het terrein vaak nog helemaal niet aan te wijzen, alleen op een kaart. Toch starten onderhandelingen al en deze moeten dus ook administratief worden vastgelegd. Het is dus de procedure zelf, die het bindende element kan en moet vormen in deze activiteitenbestanden, on geacht de ondertussen plaatsvindende veranderin gen in het vast-goed. De ingang en de grondgebondenheid De opbouw van de vorengenoemde activiteitenbe standen draagt de sporen van deze opvatting. Terwijl het beheersbestand uitgaat van het terreinnummer (dit is een kadastraal nummer, onderverdeeld tot kleinste gebruikseenheden) als ingang, is in het geval van het uitgifte-, het verwervings-, en het werken- bestand gekozen voor een dossiernummer als in gang, waarbij dan echter wel direct moet worden toegevoegd, dat dit dossiernummer toch in alle ge vallen waar dit mogelijk is, grondgebonden wordt gemaakt. In de uitgifte-administratie is het dossiernummer kavelgebonden; dit nummer blijft hetzelfde als voor eenzelfde kavel een andere gegadigde komt. De be grenzing van de kavel staat, behoudens uitzonde ringsgevallen, op de uitgiftekaart. Ook in het wer- kenbestand wordt door middel van het besteksnum mer (als dossiernummer) de uitvoering van werken zo veel mogelijk grondgebonden geadministreerd; meestal kan het besteksnummer dan ook als terrein aanduiding beschouwd worden. Ook bij dit bestand lukt dit echter niet altijd: de plaatsing van lantaarn palen, bomen, speelwerktuigen, viaducten, het her straten enz., zijn niet als afzonderlijke oppervlakte elementen te behandelen. En zowel bij uitgifte als bij werken lukt het al helemaal niet in gebieden, waarvoor slechts vlekkenplannen gelden; daar is immers wel bekend wat er moet komen, maar niet waar. In dergelijke gevallen kan men zowel voor uit gifte als voor uitvoering van werken alleen de hoe veelheden, de bestemmingen, de kosten, de gega digden enz. opnemen in de administratie, zonder exacte grenzen aan te kunnen geven. Tenslotte het verwervingsbestand, waar net als bij het uitgifte bestand weer geldt, dat een dossiernummer in prin cipe een één-eenduidige relatie heeft met de ligging, behoudens uitzonderingen, zoals het pachtvrij ma ken bijvoorbeeld, dat als een afzonderlijke verwer ving (van een recht) wordt behandeld en geadmini streerd, terwijl de grond als zodanig reeds bij de eigendomsverkrijging figureert. Waarom deze nadruk op de grondgebondenheid van de elementen in de bestanden? Omdat dit immers één van de methodes is om het principe van de kop peling geld/grond in het grondbedrijf tot zijn recht te laten komenen daardoor wordt onder andere de controle V+B=U+W (de nog te verwerven oppervlakte de in beheer zijnde oppervlakte de nog uit te geven oppervlakte de oppervlakte van nog uit te voeren werken) mogelijk. Deze controle berekeningen worden voor elk exploitatiegebied af zonderlijk uitgevoerd. Om ze te laten slagen zijn wel strakke regels in de programmatuur ingebouwd over wat wel en wat niet meetelt, en op welke tijdstippen; anders zouden er overlappingen of gaten ontstaan, die te veel loos alarm - en daardoor verslappende aandacht - zouden opleveren. Globale inhoud van de activiteitenbestanden Elk van de systemen is vooral gericht op een presen tatie van de meest recente stand van de nog lopende procedures en van de nog te verwachten procedures. Apart daarvan gehouden worden de reeds afgewik kelde procedures, die echter wel in het bestand blij ven zitten; deze moeten immers in de totaalover zichten wel meetellen (denk aan het principe van de continue tussenstand!). De reeds afgehandelde procedurestappen van lopende procedures worden 58 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 4