telkens gedurende een jaar automatisch gecumu leerd en daarna in het archief opgeslagen terwille van de verslaglegging en terwille van gericht onder zoek (althans, zo luidt de toekomstmuziek). Welke gegevens zitten nu zoal in de vier activiteiten bestanden? Het lijkt vrij zinloos een droge opsom ming van alle gegevens te presenteren, aangezien de ze zonder toelichting, definities en coderingsmoge lijkheden nauwelijks inzicht zou geven. Anderzijds is het binnen de omvang van dit artikel ook niet mo gelijk volledige toelichtingen, enz. te geven. Daarom volgt hier een greep uit de meest essentiële gegevens. - In het verwervingsbestandzijn opgenomen: de on- derhandelingsgegevens (naam verkoper, stadium en bijbehorende datum); de identificatiegegevens (adres, oppervlakte, gebruik); en de financiële ge gevens, zoals voorcalculatie, totale feitelijke kos ten en de samenstelling van die kosten. - In het beheersbestand ligt de klemtoon op de ge gevens over de feitelijke toestand van de terreinen de automatische afleiding van mutaties uit het vast-goed-bestand staat borg voor de volledigheid van dit bestand (en daardoor voor de volledigheid van de andere grondbedrijfsbestanden). Daar naast zijn hier opgenomen de (kortlopende) inge- bruikgevingen met de betrokken gegevens, zoals soort recht, naam, einddatum contract, enz. Ten slotte zijn in het beheersbestand de gegevens op genomen, die van belang zijn voor het vrij op leveren van terreinen. Zodra een kavel wordt aan geboden aan een mogelijke koper, wordt in het beheersbestand de datum ingevuld, waarop het terrein vrij ter beschikking dient te zijn, zodat van hieruit een coördinatie mogelijk is van de activi teiten en er voor wordt gewaakt, dat niet meer wordt overgegaan tot nieuwe verhuringen, be plantingen en dergelijke. -In het werk enbest and zijn de gegevens onder te verdelen in de proceduregegevens (zoals stadium en datum stadium) en de specificatie van de di verse werken (asfalt, ophoging enz.), alsmede de voorgecalculeerde kosten daarvan. Deze voor calculaties worden gebaseerd op het eenheids- prijzenboek [1], Doordat het programma steeds bij belangrijke stadia een vergelijking presenteert van voorcalculatie (herberekend naar het recente prijspeil) en bijvoorbeeld de gunning, blijft men attent op de prijsontwikkelingen. - Het uitgiftebestand tenslotte heeft als twee hoofd groepen van gegevens: de proceduregegevens en de bestemmingsgegevens. In deze bestemmingsge- gevens treffen we dan wel het meest toegespitst de doelstellingen van de grondbedrijfsactiviteiten aan, en daarom is deze groep gegevens waarschijn lijk wel degene, die het meest in de aandacht staat. Hier wordt vastgelegd, welke bestemming waar gerealiseerd gaat worden. Uiteraard is slechts voor een klein deel van de terreinen van het grondbedrijf deze bestemming als vaststaand op te geven, namelijk alleen voor die gronden waar recente en rechtsgeldige bestemmingsplannen op rusten. Voor de overige gronden wordt in het uit giftebestand een (min of meer) waarschijnlijke be stemming ingebracht, die berust op discussie nota's, ontwerp-bestemmingsplannen, voorstel len, of- bij gebrek aan ieder ander uitgangspunt - op algemene beleidslijnen. Zodra mettertijd weer iets meer bekend is, wordt dit direct weer gemuteerd in het bestand. Al voort gaand heeft men zo steeds een recent bijgewerkt beeld van het grondbedrijf, van de financiële po sitie, van de voorraadsituatie enz. En vooral heeft men zo een uitgangspunt om alternatieven tegen af te zetten, kortom, het „principe van de relativiteit" wordt op deze wijze recht gedaan. En die relativiteit slaat natuurlijk ook op de zeker heid van de te verwachten opbrengsten. Want bij de gegevens over bestemming hoort uiteraard ook de waarde, de te verwachten opbrengst van de grond. Even tussendoor: de „waarde van de grond" is net zo'n onmogelijk begrip als het begrip „ware waar de". Dat wordt juist in de context van een grond bedrijf erg duidelijk! Als waarde van een stuk grond ngt 79 59

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 5