Agenda L. Cox MIJNWATERSTAND EN GRAVIMETR1E Samenvatting De studie vindt zijn directe oorzaak in de stijging van het mijnwater in de verlaten Zuid-Limburgse mijnbekkens. De stijging van dit water in de mijngangen en vooral het mogelijk infiltreren van dit water in de hogere geologische lagen zou het gevaar van verontreiniging van het drinkwater, dat uit enkele van deze lagen wordt gewonnen, op kunnen leveren. Hoewel in enkele oude schachten de stijging van dit water ge regeld wordt gecontroleerd, verkeert men toch in het onzekere in hoeverre het water in de poreuze gesteenten is doorgedron gen. Zou deze infiltratie in snel tempo geschieden, dan moet dit echter ook in de loop der tijd door kleine verschillen in zwaartekracht zijn te constateren. In de scriptie is een eerste aanzet gegeven om in deze richting verder te zoeken. Een net van nauwkeurig gemeten zwaarte- krachtspunten is in 1976 over het betreffende gebied gelegd en deze metingen zijn in 1978 herhaald. Hoewel een variatie in zwaartekracht gedurende deze periode nog niet is te con stateren kan toch uit de metingen en modelberekeningen wel de conclusie worden getrokken, dat de infiltratie in de ge steenten geen gelijke tred houdt met de stijging van het mijn- water in de schachten. Ware dit wel het geval geweest dan zouden inderdaad reeds kleine verschillen zijn geconstateerd. Het plan bestaat om deze metingen in de komende jaren pe riodiek te herhalen om aldus ook van gravimetrische zijde een inbreng in dit probleem te hebben. J. van den Berg DEFORMATIEMETINGEN. De zakking van de provincie Groningen als gevolg van de onttrekking van aardgas. Samenvatting Het onderzoeken van objecten naar het optreden van defor maties komt steeds vaker voor. Dit komt voort uit een groei ende behoefte aan antwoorden op vragen als: - Kan op grond van analyses worden geconcludeerd, dat een bepaald gebouw in de toekomst al of niet aan grote zakkin gen onderhevig zal zijn en zo ja, welke maatregelen kunnen hier tegen worden genomen? - Is een stuwdam in staat de grote druk, die het water van het achterliggende stuwmeer op de damwand uitoefent, te weerstaan? - Kunnen voorspellingen worden gedaan omtrent de zakking van een gebied als uit de ondergrond aardolie, gas, kolen etc. worden gewonnen? Hierbij komt, dat de komst van de computer ons in staat heeft gesteld, de vaak grote hoeveelheid meetgegevens snel en doeltreffend te verwerken. Het doel van dit onderzoek was, om met behulp van reeds ontwikkelde en te ontwikkelen programmatuur en op basis van de in de mathematische geodesie laatst bekende theorieën, enig inzicht te krijgen in de zakking van Groningen als gevolg van de onttrekking van het aardgas aldaar. In het kader van onderzoekingen door de Nederlandse Aard olie Maatschappij naar deze zakking zijn in opdracht van deze maatschappij een aantal waterpasmetingen uitgevoerd. De vereffening van de meetresultaten vond plaats bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Globaal valt de scriptie in drie delen uiteen: a. een theoretisch gedeelte dat bestaat uit: - aansluiting aan gegeven hoogten bij waterpassing, waar bij het gebruik van een vervangingsmatrix voor die ge geven hoogten aan de orde komt, - enige theoretische aspecten van deformatiemetingen, zo als de keuze van de nulhypothese en de invloed van niet ontdekte fouten ter grootte van de grenswaarde op deformatie-conclusies, - een analyse van de grootte van de lambda-streep para meter voor waterpasnetten. Dit gedeelte is te vinden in de hoofdstukken II, III en IV. b. In hoofdstuk V komt de programmatuur ter sprake, welke is vervaardigd ten behoeve van deformatiemetingen. Deze is gedeeltelijk afhankelijk van de dimensie van het te be schouwen probleem (1-dimensionaal), gedeeltelijk onaf hankelijk van die dimensie. c. De laatste twee hoofdstukken zijn gewijd aan het defor matieprobleem Groninger gasveld: - Analyse van de waterpasvereffeningen uit de jaren 1964, 1968, 1972 en 1975. Hierbij is voor het laatste net getracht, door middel van veranderingen in de netconstructie een zodanige opzet te verkrijgen dat de waarde voor de lambda-streep para meter niet te veel uiteenliep. - Een analyse van de deformatie zoals die heeft plaatsge had in Groningen als gevolg van de onttrekking van het aardgas. In eerste instantie door het uitrekenen van verschuivingsgrootheden, waarna met behulp van het opstellen van c-vectoren een aantal deformaticmodellen is getoetst. 10 mei 1979 Rayonbijeenkomst NGL/NVG Lezing ing. J. E. P. E. Wessels: Dc coördinatie en instandhouding van de maatvoering bij de voorbereiding en uitvoering van bestemmingsplannen Eindhoven, Hotel de Cocagne, 20.00 uur 10 en 11 mei 1979 Voorjaarsbijeenkomst Studiekring voor Cultuurtechniek (KGvL) en Sectie voor Cultuurtechniek (KIVI) Onderwerp: „De winning van grind en mergel in Limburg" Maastricht Inlichtingen: ir. P. Hellinga, tel. 03200-41911 (kantoor) of 02290-31916 (privé) 15 mei 1979 Rayonbijeenkomst NGL/NVG Voordracht ir. J. Denekamp, hoofddirectie Kadaster, over: Een nieuwe generatie registrerende tachymeters Zwolle, Kadastergebouw, 20.00 uur 4-7 juli 1979 FIG Bijeenkomst Comité Permanent Brno, Tslechoslowakije 24-28 september 1979 37. Photogrammetrische Woche Stuttgart 2-4 oktober 1979 Hongaarse Vereniging voor Geodesie en Kartografie Conferentie over: Grootschalige kartering met moderne fotogrammetrische methoden Székesfehérvar, Hongarije 24, 25 en 26 oktober 1979 NGL Jubileum Congres Utrecht ngt 79 85

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 11