NAT PRECISIE WERK V erenigingsnieuws RADIO-HOLLAN O ngt 79 VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN F.I.G.- COMMISSIE 3 Van 3 t/m 7 april jl. werden in Wenen Arbeitssitzungen gehou den van commissie 3 van de F.I.G. (Landesinformationssys- teme). Het was van deze commissie 3 de eerste vergadering onder de vlag vastgoedsystemen. Na de opening van de vergadering door de Bundesminister ftir Bau und Technik zijn ongeveer 30 vertegenwoordigers van de verschillende lidstaten aan de hand van enkele lezingen gaan discussiëren over allerlei zaken m.b.t. informatiesyste men vastgoed. Aan het eind van de zittingen is er een aantal conceptresoluties geformuleerd die hun definitieve vorm ech ter nog moeten krijgen. Voor het zover was bleek een aantal punten veel stof tot dis cussie te geven. Een hoofdprobleem hierbij was wel het feit dat de verschillende landen ook verschillende systemen han teren die informeren over de rechtstoestand van vastgoed. Dat varieert van geen kadastersysteem tot kadaster met Grundbuch, met als tussenvorm alleen kadaster of alleen Grundbuch. Hieruit volgde direct dat sommige landen wél en sommige landen niets voelden voor de keuze van het kadastra le perceel als „raumliches Bezugsystcm" ofwel kleinste refe rentieeenheid. Andere landen stonden weer vrij onverschillig tegenover dit probleem. Verder bestond nog veel verschil van mening over de vraag wat een vastgoedsysteem nu eigenlijk precies is. Moeten we voor één land praten over Landesinformationsysteme of over das Landesinformationssysteme? Sommige landen dromen nog steeds van één groot geïntegreerd science fiction-achtig monstersysteem dat alles kan. De meeste landen zien echter wel in dat, ook met de meest moderne technieken, dit niet te realiseren is. Zowel technisch als politiek is het aanpassen van de reeds operationele autonome systemen met tijdelijke „Verknüpfung" (koppeling) voor bepaalde applicaties verre te prefereren. Echter nogmaals: niet iedereen is hiervan over tuigd. De vraag: moeten informatiesystemen vastgoed voor hoog ontwikkelde industrielanden verschillen van die van ontwik kelingslanden is ook geruime tijd ter discussie geweest. Naast discussies in algemene termen op management-niveau kwamen ter afwisseling ook puur technische problemen aan de orde. Het strijdperk overziend kan worden gesteld dat het zinvolle en vruchtbare dagen zijn geweest en dat met deze internatio nale contacten voorkomen wordt dat de deskundigen in een klein land al discussiërend zelf een gesloten systeem gaan vormen, waarin iedereen het roerend met elkaar eens is, maar met de kracht van een zeepbel die, zoals bekend, maar al te gemakkelijk uiteen spat. De|ft april |979^ ir. J. B. van Reij. ZOMERKAMP AFDELING GEODESIE Ook dit jaar weer houdt het zomerkamp van de afdeling geodesie van de Delftse TH open avond, en wel op donderdag 21 juni a.s., vanaf 20.00 uur. Iedereen zal een warm onthaal vinden. Het adres luidt: Openbare Lagere School, Brink- heurnc 67, 7115 TE Winterswijk. /.org dat onze brochures bij uw documentatiemateriaal komen en vraag meteen een gratis abonnement op ons huisorgaan ElektroSaut om op de hoogte te blijven. Metingen op levend water stellen bijzondere eisen aan het elektronisch instrumentarium. Radio-Holland is gespecialiseerd in de toelevering aan dit nautische precisiewerk met een veelomvattend programma van welbekende fabrikaten zoals Cubic, Navitronik, EG&G, Helle, Honeywell, Kelvin Hughes. Motorola, Inter-Ocean, Raytheon, Sercel en vele andere. Het zijn stuk voor stuk survey-instrumenten bij uitstek voor dieptelodingen, bodemprofielregistratie, wrakken- opsporing, bodempenetrerend onderzoek, onderwater signalering en -communicatie, stroommeting, golfhoogte analyse, etc. Gecombineerd met een van onze plaats bepalingssystemen, een coördinaten-computer en tape opname, kunnen alle informaties op de meest efficiënte wijze worden vastgelegd en geplot. Amsterdam, Jan Rebelstraat 20 tel. (020) 10 19 72 toestel 438 heer v.d. Louw. 86

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 12