zit van de afdeling der Geodesie, van een zekere Willem Meester, „Controlleur-Général de 1'Artille rie des Provinces Unies" 1680 van een door hem uitgevonden automatisch waterpasinstrument. De in het begin van de 17e eeuw uitgevonden cirkel van Dou of Hollandse Cirkel is internationaal be kend geworden. Kijken we naar het recente verleden dan zijn de bij dragen van Vening Meinesz op het terrein van de zwaartekrachtsmetingen zowel theoretisch als in strumenteel van wereldformaat geweest. Het zonneprisma van Roelofs is een van die kleinere uitvindingen die vooral gewaardeerd wordt door mensen, die zonderen met dit prisma metingen heb ben moeten verrichten. De methode Cohen Stuart voor nauwkeurigheids waterpassingen heeft aan het eind van de vorige eeuw internationale bekendheid verkregen en de theorieën van Baarda in onze tijd tonen duidelijk dat wij Nederlanders na Gemma Frisius en Snellius ook op theoretisch gebied nog steeds „ons mannetje staan". In Duitsland bestaat de Arbeitskreis „Geschichte des Vermessungswesens", deze heeft in 1969 in Dortmund een tentoonstelling „Praxis Geometrica" georganiseerd over 5000 jaar landmeetkunde, dit is uitgegroeid tot een permanente tentoonstelling in Dortmund in het Museum am Westpark. Deze zelfde Arbeitskreis heeft een herdruk verzorgd van de in 1625 verschenen uitgave „Novum Instrumen tum Geometricum" van Leonhard Zubler, een bij zonder interessant boek door zijn gemakkelijk lees bare tekst en vele kopergravures (afb. 3). Op het ogenblik is men bezig een overzicht samen te stellen van in Europa bestaande verzamelingen van histo rische geodetische instrumenten en gereedschappen, waarvoor de medewerking gevraagd wordt van be vriende buitenlandse commissies. Bij onze zuiderburen in België is een kleine actieve groep werkzaam, die zich bezighoudt met „De ge- Afb. 3 Afbeelding uit „Novum Instrumentum Geometri- cum" van Leonhard Zubler. Hiervan is in Duitsland een herdruk verschenen. Zullen we ooit in Nederland iets dergelijks kunnen doen? 80 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 6