Uit deze afbeelding zijn nu conclusies te trekken. Men mist namelijk een grondbedekking tengevolge van een tekort aan karakteristieke lijnen in de voor grond. Dit kan tot foutieve interpretaties leiden, bij voorbeeld bij de twee bomen in de voorgrond links van de weg. Uit de kroon van de bomen leidt men af dat de rechter boom voor de linker staat, terwijl de positie van de voet van de bomen het tegenge stelde suggereert. De voet van de rechter boom staat echter hoger dan die van de linker, hetgeen tot een foutieve interpretatie kan leiden indien niet naar de kroon van de bomen gekeken wordt. Dit ver schijnsel kan voorkomen worden door een dichtere grondbedekking met karakteristieke lijnen of scha- duwering van vlakken bij presentatie met behulp van solid objects via een raster-scan display. Een andere manier om dit verschijnsel te voorkomen is de presentatie van deze landschapsbeelden in de vorm van stereoplaatjes. Dit wordt gedemonstreerd in figuur 13. De linker afbeelding is dezelfde als fi guur 11, de rechter afbeelding is echter gemaakt van uit een standpunt dat 10 cm verschoven was lood recht op de kijkrichting. Met behulp van een zak- stereoscoop is het mogelijk „diepte" te zien in fig. 13. Uit deze kaart blijkt de parallel tussen het maken van een digitale kaartering en het maken van digi tale landschappen. Van het in figuur 8 gekaarteerde gebied werden twee overzichtsplots vervaardigd (zie figuur 9 en 10). De hiervoor gebruikte programmatuur biedt de moge lijkheden het beeld om een x-, y-, en z-as te roteren, in of uit te zoomen en een kopie te maken van het op het scherm vervaardigde beeld. Voor het maken van perspectivische beelden waarbij men de coördi naten van de standplaats, kijkrichting, openingshoek en afstand tot het projectievlak opgeeft en waarbij hidden lines verwijderd kunnen worden werd andere programmatuur gebruikt. Hierbij is als standplaats gekozen het punt A (zie figuur 8), de kijkrichting werd opgegeven naar punt B. De openingshoek was 45 graden. Het resultaat is afgebeeld in figuur 11. Deze af beelding bevat nog alle hidden lines. De oorspron kelijke lengte van dit plaatje was 25 cm, hetgeen bij een openingshoek van 45 graden ongeveer 30 cm op levert als natuurlijke beschouwingsafstand. Nadat de hidden lines verwijderd waren, werd figuur 12 verkregen. ngt 79 Fig. 9 Overzicht proefgebied in noordelijke richting Fig. 10 Overzicht proefgebied in zuidelijke richting 97

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 11