De redactie wenst u een prettige vakantie toe, in 'echte' landschappen met bloeiende velden en lommerrijke dreven. We komen weer uit in september Samenvattend kan uit het verrichte onderzoek het volgende geconcludeerd worden: - Conventionele luchtfotogrammetrie is zeer ge schikt voor het inwinnen van gegevens voor digi tale landschappen, mits gebruik gemaakt wordt van luchtopnamen, welke in de zomer gemaakt zijn. - Voor de presentatie van landschapsbeelden lijken draadfiguren, vervaardigd met behulp van een interactief grafisch computersysteem, te voldoen. Een verbetering van de presentatie zou verkregen kunnen worden door gebruik te maken van solid objects via een raster-scan display, eventueel in kleur. - Het gebruik van algemene visualiseringsprogram- matuur is voor praktisch gebruik van digitale landschappen niet aan te bevelen. Meer gerichte programmatuur, die de mogelijk heid biedt op eenvoudige wijze hidden lines te ver wijderen en wijzigingen in het landschap aan te brengen, verdient de voorkeur. Hierbij dient economisch gebruik gemaakt te worden van het core-geheugen, teneinde grotere gebieden ineens te kunnen verwerken. - Door gebruik te maken van een geschikte code ring kunnen uit fotogrammetrische metingen te gelijkertijd zowel digitaal vervaardigde kaarten als digitale landschappen vervaardigd worden. Fig. 13 Stereoscopische afbeelding Literatuur 1. De Veer, A. A., A. Buitenhuis en M. van het Loo, Ver gelijking van Nederlandse methoden van landschaps- beeldkartering en hun toepassingsmogelijkheden. Wage- ningen, 1977. 2. Burrough, P. A., A. Buitenhuis en A. A. de Veer, Een informatiesysteem voor het landschapsbeeld. Wageningen, verschijnt najaar 1979. 3. Jordan, W., Eggert en M. Kneissl, Handbuch der Vermessungskunde, Photogrammetrie. Stuttgart, 1972. 4. Neuman, W. M. en R. F. Sproull, Principles of inter active computer graphics. New York, 1973. 5. Kestner, W., J. Saniter, W. Strasser en U. Trambacx, Automatisierung, Analyse und Synthese dynamischer Systeme; Einführung in Computer Graphics. TU Berlin, 1973. 6. Beers, B. J., Digitale landschappen (ingenieursscriptie). TH Delft afdeling geodesie, Delft, januari 1979.

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 13