(onderwijs) en dat commissie 3, voorlopig voor twee congres periodes (t/m het congres in 1983 in Sofia), werd belast met het onderwerp Vastgoed-Systemen. In verband hiermee treedt ir. H. L. Rogge, die voorheen N.V.G.-gedelegeerde bij commissie 3 was, als gedelegeerde op bij commissie 2, samen met ir. J. E. Alberda. De vakgroep B van de Afdeling Geo desie van de T.H. te Delft nam op zich een gedelegeerde voor Commissie 3 aan te wijzen. Prof. ir. G. F. Witt werd voor zitter van commissie 7 (kadasters en landinrichting). Aan deze commissie werd ir. J. H. W. Makkinga als N.V.G.-gede legeerde toegevoegd. Op 2 juni organiseerde de vereniging in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Kartografie te Wageningen een studiedag over het onderwerp „Automatisering Kartografie en gegevensanalyse". Inleidingen werden gehouden door ir. H.J.G.L. Aalders over „Een systeem-opzet voor digitale kaartvervaardiging", door ir. A. A. Ph. J. M. van Lanisweerde, over „Ruimtelijke gegevensstructuren voor landmeetkundige en kartografische data bases", door drs. P. de Noord, over „Automatisering in de kartografie bij de Rijksplanologische Dienst", door dr. M. A. M. G. van Naelten over „Ervaringen met automatische kleurkartografie in België en recente ont wikkelingen", door drs. J. van Kuilenburg, over „Een ge ïntegreerd kartografisch informatiesysteem voor bodemkunde en geologie", door dr. P. A. Burrough, over „An automated approach to landscape mapping" en door ir. L. van Zuylen over „De topografische kaart en automatisering". Deze stu diedag werd door ongeveer 170 personen bijgewoond. Op 8 december organiseerde de vereniging in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie te Delft een studiedag over het onderwerp „Ontwikkelingen in luchtopname-technieken". Sprekers waren prof. dr. F. Acker- mann over „Einige Gedanken über die Zukunft der Photo- grammetrie", dr. ir. G. H. Ligterink over „Ontwikkeling in de fotogrammetrie, in Nederland", ir. A. C. M. van der Plas over „Gebruik van Luchtfotografie in de ruimtelijke ordening", ing. W. J. de Bruijn over „Ervaringen met het Experimenteel Luchtfoto-Informatic-Systeem Enschede" en dr. ir. I. S. Sonneveld over „Vegetatie-onderzoek met behulp van luchtopnamen". Deze studiedag werd door ongeveer 110 personen bijgewoond. In samenwerking met de Stichting N.G.L. werden de volgen de rayonbijeenkomsten gehouden: Op 26 januari te Eindho ven waarir. L. P. Roelfzema sprak over „Meten bij de metro"; op 25 april te Utrecht waar H. Ploeg sprak over „Spelen met computers van Tektronix"; op 8 mei te Goes met als sprekers J. F. den Tonkelaar over „Het tot stand komen van het weer bericht" en ir. W. A. Claessen over „Een kadastraal perspec tief gericht op onderzoek en automatisering"; op 31 oktober te Utrecht met als sprekers ir. A. C. Visser over „Relatie tus sen inventarisaties in de Landinrichting", ir. J. Polman over „Kadaster-toepassingen op een tafelcomputer" en ir. M. W. F. J. Creusen over „Hoe een vastgoedsysteem te automatise ren" (Zie N.G.T. 1978, blz. 165); op 16 november te Eind hoven met als sprekers ing. T. W. A. Fakkert en M. G. J. Spaai over „Werkzaamheden in de ruilverkaveling in de Bondsrepubliek Duitsland en de automatiseringsaspecten daarvan" en „Automatisering in het vakgebied landmeten en vastgoedregistratie bij Heidemij Ned. B.V." TECHNISCHE COMMISSIES FEDERATION INTERNATIONALE DES GEOMETRES (F.I.G.) Op de bijeenkomst van het Permanent Committee van de F.I.G. in 1978 in Parijs is besloten tot een wijziging van de organisatie van de technische commissies. Deze reorganisatie werd vooral noodzakelijk door de sterk toenemende internationale belangstelling voor de ontwikke ling op het gebied van de vastgoedsystemen (land information systems). Deze sterk toenemende belangstelling had tot gevolg dat ongeveer de helft van de F.I.G.-Commissies aandacht ging besteden aan de ontwikkelingen op het gebied van de vastgoedsystemen. Besloten werd de activiteiten van Commissie 3 (vakliteratuur) onder te brengen bij Commissie 2 en Commissie 3 voorlopig voor twee congresperioden (t/m het congres in 1983 in Sofia) te belasten met het onderwerp vastgoedsystemen. In verband met de taken van Commissie 7 (o.m. kadaster) en Commissie 8 (o.m. stedelijk grondgebruik) kreeg Commissie 3 de op dracht nauw samen te werken met de Commissies 7 en 8. De organisatie van de technische commissies van de F.I.G. heeft nu het volgende beeld gekregen (omdat niet altijd een Nederlandse vertaling voorhanden is, die het Engelse begrip geheel dekt, is de Engelse tekst gehandhaafd): Groep A: Profession, organization and activities Commissie 1 Professional Practice, Organization and Legal Systems Deze commissie behandelt: - the status of the profession; - organization; - legal systems of importance for the surveyors tasks. Commissie 2 Professional Education and Literature Deze commissie behandelt - the education and training of surveyors; - professional literature. Commissie 3 Commisie ad-hoc voor bijzondere onderwerpen Deze commissie wordt tot 1984 (evt. ook nadien) belast met Land Information Systems. Deze Commissie behandelt: -collecting and updating; - storing; - treating; - presenting of information concerning land. N.B.dit onderwerp heeft zowel administratieve als tech nische aspecten. Groep B: Surveys and Mapping Commissie 4 Hydrographic Surveying Deze Commissie werkt samen met de International Hydro graphic Organization (LH.O.). Commissie 5 Survey Instruments, Survey Methods and Mapping Commissie 6 Engineering Surveys Deze Commissie behandelt: - surveying within the industrial and construction industry; - tunnel surveying; - pipe and power line surveys; - deformation survey; - surveying of public services. Deze Commissie werkt samen met de International Associa tion ofMining Surveyors (ISM). Groep C: Land Administration Commissie 7 Cadastre and Rural Land Management Deze Commissie behandelt - cadastre and land registration; 104 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 18