Informatieverlies kan optreden indien een huis niet op een horizontaal vlak staat. Een oplossing hiervoor is het registreren van de coördinaten van drie punten op de grond bij het huis, waardoor het niet-horizontale vlak vastligt. Hieraan wordt echter in dit verband voorbijgegaan. Karakteristieke lijnen in het landschap, zoals gren zen tussen soorten bouwland, sloot- en wegkanten, worden vastgelegd door registratie (zie figuur 3) van de coördinaten van beginpunt (a), eventuele tussen- punten (b) en eindpunt (c). Kromme lijnen worden dan opgevat als bestaande uit vele kortere rechte lijnstukken. voor de registratie (zie figuur 1) van een boomvorm- code en de coördinaten (t.o.v. een bepaald referen tiesysteem) van de top van de boom (a), twee punten tegenover elkaar in de uiterste rand van het gebla derte (b, c) en een punt op de grond bij de stam van de boom (d). Er kan op deze wijze onderscheid ge maakt worden tussen principieel in vorm verschillen de bomen. Enige informatie over de vorm van een boom kan hierbij verloren gaan, daar uit deze re gistratie geen gegevens verkregen worden over stam- hoogte, stamdikte en eventueel niet-verticale bomen. Een oplossing hiervoor wordt gegeven bij de ver werking van ingewonnen gegevens. De vastlegging van plaats en vorm van „normale" huizen vindt plaats door registratie (zie figuur 2) van een huiscode (dus geen huisvormcode, daar geen onderscheid naar huisvormen gemaakt wordt) en de coördinaten van de twee eindpunten van de nok (a, b), vier hoekpunten op het niveau van de dak goot (c, d, e, f) en een punt op de grond bij het be treffende huis (g). Het zal duidelijk zijn dat huizen met een afwijkende dakvorm (bijv. mansardedak) niet zonder informatieverlies door deze registratie vastgelegd kunnen worden. Ramen, dakkapellen, e.d. worden evenmin vastgelegd; het is echter de vraag of deze details van belang zijn bij de hier be oogde 3-dimensionele kaartering. Huizen met platte daken kunnen met de hier voorgestelde methode geregistreerd worden door aan te nemen dat de (niet-aanwezige) nok zich in het vlak van het platte dak bevindt. Een samengesteld huis wordt geregi streerd door het op te splitsen in elementaire delen. 3 Methoden van inwinning Voor het verkrijgen van de in het voorgaande ge noemde coördinaten van punten die landschaps elementen beschrijven, en de bijbehorende codering zijn drie methodes, of combinaties ervan, denkbaar: 1interpretatie van en meting in bestaande kaarten, 2. terrestrische interpretatie en meting, 3. fotogrammetrische interpretatie en meting. Het gebruik van bestaande kaarten houdt feitelijk in dat men gebruik maakt van het resultaat van terres trische en of fotogrammetrische interpretaties en me tingen. Daar hierbij in het algemeen geen rekening gehouden zal zijn met het feit dat een kaart voor een dermate gedetailleerde interpretatie en meting van landschapselementen gebruikt zal worden, lijkt me thode 1 nauwelijks bruikbaar. Met betrekking tot het verzamelen van de benodigde gegevens van bo men zal een kaart slechts meer of minder nauw keurige gegevens kunnen leveren over de plaats van een boom, meestal niet over de vorm, de hoogte en de diameter van het gebladerte. Ten aanzien van huizen geldt dat men uit kaarten wel de plaats en planimetrische afmetingen van een huis kan afleiden, maar niet de dakvorm en de hoog te. Karakteristieke lijnen vormen eigenlijk de enige klasse van elementen waarover uit een kaart vol doende informatie verkregen kan worden, mits de kaart hoogtegegevens bevat en alle karakteristieke lijnen weergeeft. De maker van de kaart moet dus de werkelijkheid op de voor dit doel juiste wijze ge ïnterpreteerd hebben. ngt 79 boomvormkode 1001 Fig. 1 Registratie bomen boomvormkode 1002 t V t c d c Fig. 2 Registratie huizen Fig. 3 Registratie karak teristieke lijnen 91

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 5