Terrestrische interpretatie en meting kan alle be nodigde landschapsgegevens leveren. De inwinning van gegevens kan op deze wijze echter niet rationeel plaatsvinden daar voor het verkrijgen van de be nodigde coördinaten volgens bijvoorbeeld de voer- straalmethode de te meten punten toegankelijk moe ten zijn. Dit levert voor toppen van bomen en nok ken van huizen te grote problemen op. De enige methode waarbij toegankelijkheid van de te meten punten geen problemen oplevert is de foto- grammetrische interpretatie en meting. Bij de praktische beproeving van de digitale land schappen is gebruik gemaakt van zwart-wit-lucht- opnamen met schaal ca. 16.500. De opnamen zijn gemaakt in februari 1975 ten behoeve van een kaar- tering voor de ruilverkaveling Aalten. De meting is verricht met het analytische stereouitwerkings- instrument Zeiss Planicomp Cl00. Gezien het tijdstip van opname was het problema tisch de benodigde punten van bomen te meten. Het zou dan ook aan te bevelen zijn gebruik te maken van luchtopnamen waarop de bomen enig blad ver tonen. Bij meting van boomhoogtes in luchtopnamen kan een negatieve systematische fout ontstaan ten ge volge van het feit dat door de begrenzingen aan het scheidend vermogen van het fotografisch materiaal, vooral bij spitse naaldbomen, de kroon niet tot aan de top afgebeeld wordt. Bij een fotoschaal van 1:5.000 tot 1:30.000 kunnen systematische afwij kingen in boomhoogtes van —1,0 tot ca. —2,5 m ontstaan, met een spreiding ter grootte van 1 tot 3 m [3]. De boomvormen waren in de gebruikte foto's goed te herkennen via de schaduwen van de bomen. Deze schaduwen zouden ook gebruikt kunnen worden voor de bepaling van de hoogte en diameter van het gebladerte (dit is hier echter niet gedaan). Voor deze methode moeten bekend zijn: - de hellingshoek van het terrein in de richting van de schaduw en dwars daarop (kan uit luchtopna men gemeten worden) - de geografische positie - het opnametijdstip. Met behulp van de conventionele luchtfotogramme- trie kunnen de gewenste gegevens verkregen worden. Mocht echter de behoefte bestaan nog gedetailleer dere gegevens in te winnen welke niet uit luchtop namen verkregen zouden kunnen worden (zoals coördinaten van ramen van huizen, enz.), dan nog lijken de andere besproken methodes niet rationeel. Voor deze inwinning en eveneens - zij het minder - voor de inwinning van wel uit luchtopnamen te ver krijgen gegevens leent de terrestrische fotogramme- trie zich dan namelijk beter. Bij de terrestrische fotogrammetrie maakt men ge bruik van opnamen genomen vanuit een positie op of nabij het aardoppervlak. Een belangrijke beper king van een dergelijke standplaats is het vermin derde overzicht over en inzicht in het terrein; tevens kan de bereikbaarheid van de noodzakelijke stand plaatsen problemen opleveren. De belangrijkste voordelen van terrestrische fotogrammetrie boven andere methoden van terrestrische gegevensinwin- ning zijn de kortere tijd die „in het veld" doorge bracht dient te worden, daar meerdere punten tege lijkertijd vastgelegd worden, en de afwezigheid van de noodzaak toegang tot de te meten punten te heb ben. De meting in terrestrische stereoparen ver loopt vrijwel analoog aan de meting in luchtopna men. Vaak zal men echter bij terrestrische opnamen de beschikking hebben over gegevens met betrekking tot de opnamesituatie, zoals de lengte van de opna mebasis, de coördinaten van de standplaatsen en de richting van de opnameassen ten opzichte van de zwaartekracht. Dit levert de benodigde gegevens voor de absolute oriëntering, die in het geval van de luchtfotogrammetrie gewoonlijk via paspunten plaatsvindt. 4 Presentatie van 3-dimensionele objecten De manier van presentatie van een landschapsbeeld heeft een grote invloed op de indruk die een waar nemer van het betreffende landschap krijgt. Hierbij wordt uitsluitend de visuele indruk bedoeld, niet de indrukken verkregen via andere zintuigen, zoals reuk en gehoor. In principe zijn er twee manieren om een simulatie van een landschapsbeeld te presenteren - maquette (3-dimensioneel) - perspectieftekening (2-dimensioneel). 92 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 6