mogelijk (storage tube met beperkte refresh-moge- lijkheid). Hierbij wordt het beeld in storage mode opgebouwd, terwijl een klein - te kiezen - gedeelte in refresh mode gevormd wordt. Het storage mode gedeelte kan onbeperkt complex zijn, de complexi teit van het refresh-mode-gedeelte hangt af van de grootte van het beeldgeheugen en de snelheid waar mee dit doorlopen wordt (in verband met de „refreshing" van minimaal 15 keer per seconde). 4.1 Waarnemen van 3-dimensionele objecten De verschijnselen met behulp waarvan een mens via het gezichtszintuig een 3-dimensionele indruk krijgt van 3-dimensionele objecten zijn onder andere: 1. convergentie van de oogassen 2. dubbel zien van objecten buiten het fixatiepunt 3. accommodatie van de ooglens 4. afdekking van objecten door ervoor liggende objecten 5. kleiner zien van een object naarmate het verder weg is 6. discongruentie van de netvliesbeelden 7. luchtperspectiefveraf gelegen objecten zijn min der scherp te zien en minder fel gekleurd ten ge volge van damp in de atmosfeer. Met deze verschijnselen kan bij 2-dimensionele pre sentatie van 3-dimensionele objecten gebruik ge maakt worden van twee soorten diepteïndrukken [5]: - indirecte diepteïndrukken: hierbij wordt deindrux van diepte verkregen op grond van aannamen door de waarnemer (ervaring), - directe diepteïndrukken: hierbij wordt geen be roep gedaan op aannamen door de waarnemer. Voorbeelden van indirecte diepteïndrukken zijn: - perspectief: zie verschijnsel 4 en 5. - intensiteit: zie verschijnsel 7. - dynamisch perspectief: vanuit een rijdend voer tuig gezien lijkt het alsof dichtbij gelegen objecten sneller langstrekken dan verderaf gelegen objec ten (verschil in hoeksnelheid). - bewegingsparallax: door rotatie van een object kan een waarnemer de indruk van diepte krijgen; welke indruk dat is hangt onder meer af van de rotatierichting. Diepteïndrukken verkregen op indirecte wijze geven vaak aanleiding tot verkeerde interpretaties. Een klassiek voorbeeld hiervan is de indruk van afstan den naar sterren, indien men aanneemt dat alle ster ren een gelijke helderheid hebben. Directe diepteïndrukken worden verkregen door: - stereoscopisch zien: zie verschijnsel 6; dit kan op verschillende manieren op een grafische display geïmplementeerd worden. - verwijderen van zgn. hidden lines en hidden sur faces. - schaduwering van vlakken. De perspectivische weergave van 3-dimensionele ob jecten op een grafische display kan via twee soorten figuren plaatsvinden: - figuren bestaande uit lijnen (draadfiguren). - figuren bestaande uit egale vlakken die in grijstint variëren (solid objects). De eerste soort figuren leent zich het best voor pre sentatie door middel van een random-scan display, de laatste via een raster-scan display. Deze figuren kunnen verder nog onderscheiden wor den naar het al dan niet verwijderd zijn van hidden lines, resp. hidden surfaces. Dit onderscheid wordt gedemonstreerd voor hidden lines bij draadfiguren aan de hand van figuur 4. Figuur 4A geeft alle ribben weer van een kubus; de meest waarschijnlijke stand van de kubus is aan gegeven in figuur 4B. De situatie zoals in figuur 4C is echter eveneens mogelijk. Beschouwen we de kubus als niet gesloten dan zijn uitgaande van figuur 4B de situaties van figuur4D, Een F ook mogelijk. Het zal duidelijk zijn dat bij draadfiguren in de meeste gevallen het verwijderen van hidden lines noodzakelijk is teneinde een juiste waarneming van objecten te maken. Een voorbeeld waarbij het ver wijderen van hidden lines geen eenduidige interpre tatie mogelijk maakt is gegeven in figuur 5. Deze figuur kan zowel een afgeknotte piramide als een gang voorstellen. Eenduidige interpretatie is hier wel mogelijk via stereoscopisch zien of schaduwe ring van vlakken. ngt 79 Fig. 4 Effect van „hidden lines" Fig. 5 Gang of piramide? 94

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 8