^fl A Fig. 17. Registratie Elta 2. 1, toegekend. De eerste twee blokken bevatten de via de duimwielschakelaars ingestelde getallen. De volgende drie blokken zijn bestemd voor de meet kundige gegevens, waarbij men kan kiezen tussen de volgende mogelijkheden: - horizontale richting, vertikale richting en schuine afstand; - horizontale richting, horizontale afstand en hoogteverschil; - berekende X- en Y-coördinaten en de hoogte van het opgemeten punt. Het geheugenelement kan maximaal 200 regels bevatten. Men werkt echter aan een verdubbeling van deze capaciteit. 5.4 De microprocessor Het transport van de gegevens naar en vanuit het geheugenelement wordt verzorgd door een in een rom (read only memory) opgenomen program ma. Dit rom is thans in twee uitvoeringen lever baar, namelijk als PROG 1 en PROG 2. Ze be vatten acht programma's, waarvan een aantal voor beide identiek is, namelijk: 1 - invoer van instrument- en reflectorhoogte en de schaalfactor, alsmede de verwerking van een instrumentele test ter bepaling van colli- matie- en indexfout. De berekende correctie wordt hierna automatisch aan de waarne mingen aangebracht; 2 - reductie van schuine afstand naar horizontale afstand en hoogteverschil; 3 - vrije standplaatsberekening, waarvoor aan minimaal 2 en maximaal 4 punten kan worden aangesloten; 4 - oriëntering van de rand door te richten op de voorgaande zijde (bij polygonering) of door te richten op een der aansluitingspunten bij de methode der vrije standplaats; 7 - opvragen van gegevens uit het geheugenele ment; 8 - berekening van sluitvectoren, optredend bij de ten behoeve van de vrije standplaats methode uitgevoerde overbepaalde gelijkvormigheids transformatie. PROG 1 bevat verder: 5 - berekening van coördinaten van detailpunten uit argument en afstand, waarbij een excen trische opstelling van de reflector is toege staan; 6 - berekening van de coördinaten van de volgen de standplaats, waarbij de berekende coördi naten door het instrument worden „onthou den". Op deze wijze kan men al metend een polygoon voorlopig doorrekenen (losse poot constructie). De twee hiervoor vermelde programma's zijn bij PROG 2 vervangen door: 5 - uitzetting met behulp van coördinaten, die via de duimwielschakelaars worden opgegeven; 6 - uitzetting met behulp van coördinaten, die in het geheugenelement MEM zijn geregistreerd. Het uitzetten van punten kan met PROG 2 als volgt verlopen. De coördinaten van de uit te zet ten punten, alsmede de coördinaten van de aan sluitingspunten worden via het apparaat DAC 100 in het geheugenelement geladen. Deze coördinaten worden nu in het veld door de Elta 2 gebruikt voor de berekening van coördinaten van de stand plaats (bij de vrije standplaats methode) en voor de berekening van de uitzetwaarden. nr. Hz V nr. Hz nr. X Y H 1 14 Fig. 18. Uitzetten met Elta 2. 118 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 14