NGL Jubileumcongres 1979 Heeft men de reflector globaal in de buurt van het uit te zetten punt geplaatst, dan meet de waarnemer dit benaderde punt op. Het instru ment berekent nu de verbeteringen die aan dit punt moeten worden aangebracht en wel afhanke lijk van de keuze van de waarnemer in polaire of rechthoekige vorm, d.w.z. de hoek t.o.v. de voer- straal en de afstand of de maat in de richting van de voerstraal en de lengte van de loodlijn daarop (zie fig. 18). 6. Slot Naast de hiervoor genoemde instrumenten mag ook de combinatie Vectron/Autoranger van Keuffel en Esser tot de nieuwe generatie gerekend worden. Mij ontbrak echter de tijd hier nog uit gebreid op in te gaan. De combinatie bestaat uit een digitale theodoliet de Vectron, met daarop geplaatst de Autoranger afstandmeter. Aan deze combinatie kan gekoppeld worden een taperecor der, een printer, een numeriek toetsenbord en een zg. veldcomputer. Hoewel dit instrument reeds een aantal jaren geleden werd aangekondigd, schijnt de ontwikkeling niet helemaal gunstig te zijn ver lopen, zodanig dat de veldcomputer nog steeds niet operationeel is. In het algemeen kan gezegd worden dat iedere fa brikant erg optimistisch was bij de introductie van zijn nieuwe instrument (met uitzondering wellicht van Zeiss). De ontwikkelingen hebben over het algemeen meer tijd gekost, dan men aanvankelijk had gedacht. In het verhaal kwam de firma AGA niet voor, hoewel deze firma naast Zeiss als eerste met een registrerende tachymeter kwam. Ik verwacht niet dat AGA spoedig komt met een nieuw ontwerp, gezien het op de markt brengen van de AGA 120, een op een conventionele theodoliet te plaatsen afstandmeter waaraan een datacollector kan wor den aangesloten. Deze datacollector kan ook ge koppeld worden aan de AGA geodimeter 710. Voorlopig zal het wel weer even rustig blijven op deze markt, op de aankondiging van kleine ver beteringen na, maar in de verdere toekomst zul len zich ongetwijfeld weer nieuwe ontwikkelingen voordoen. Literatuur 1. Schwendener, H. R., The measuring and recording systems of the Wild Tachymat TC 1. Proceedings of the American Congress on Surveying and Mapping, Washington, maart 1978. 2. Gort, A. F., The Hewlett-Packard 3820 A electronic total station. Uitgave HP. 3. Aeschlimann, A., Ein Geratesystem für die auto matische Registrierung von Messwerten. Seminar iiber Elektrooptische Entfernungsmessung Theorie und Praxis, Technische Akademie Wuppertal, 18 en 19 mei 1978 (Behandelt Kern TE 2/DM 501). 4. Leitz, H., Zehn Jahre elektronische Tachymetrie, Zeiss: 1968 Reg Elta 14-1978 Elta 2 und Elta 4. Zeitschrift für Vermessungswesen, 103. Jaargang 1978, deel 9. 5. Erickson, K. E., Electronic Surveying System. Proceedings of the American Congress on Surveying and Mapping, Washington, maart 1977. (Behandelt K. en E. Vectron/Autoranger). De samenwerking tussen de Stichting Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde en de Nederlandse Vereniging voor Geodesie is thans in een zodanig vergevorderd sta dium, dat voorstellen ter tafel liggen voor aansluiting van de NVG bij de Stichting per 1 januari 1980. In verband hiermee heeft het bestuur van de NVG be sloten dit jaar niet zelf een congres te organiseren, maar mee te werken aan dat van het NGL. Met name de twee de congresdag, waarin aandacht wordt besteed aan geo desie in ontwikkelingslanden staat in het teken van deze samenwerking. Dit betekent dat de leden van de NVG worden uitgenodigd voor deelname aan het gehele con gres, inclusief de groots opgezette avondprogramma's. Uit eigen ervaring weet ik dat deze laatste zeer geani meerd kunnen zijn. Het bestuur van de Stichting NGL is erin geslaagd de congressen door goede organisatie en groot enthousiasme uit te laten groeien tot zeer belangrijke landmeetkundige evenementen in ons land. Ik hoop dat de leden van onze vereniging door hun deel name aan de activiteiten bij zullen dragen aan het wel slagen van het NGL Jubileumcongres. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts. ngt 79 119

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 15