In Memoriam Ir. F. Schuurman Op 31 maart 1979 overleed in de ouderdom van 80 jaar de Oud Ingenieur-Verificateur van het Kadaster Ir. F. Schuurman. Frans Schuurman werd geboren op 16 oktober 1898 te Drachtster Compagnie, waar zijn vader Hoofd was van de Openbare Lagere School. In 1913 verliet hij de Lagere School van zijn vader en bezocht één jaar de Normaalschool te Drachten om opgeleid te worden tot onderwijzer. Na een vergelijkend examen in 1914 was hij één der uitverkorenen die toegelaten werd tot de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen. Hij behaalde het getuigschrift in 1918 en moest toen zijn militaire dienst vervullen. Tijdens deze periode had hij voldoende gelegen heid voor studie en in 1919 slaagde hij als extra neus voor het eindexamen Rijks Hogere Burger school. Van oktober 1919 tot augustus 1920 was hij werk zaam op het kadasterkantoor in Leeuwarden. De toenmalige Ingenieur-Verificateur L. J. Roborgh gaf hem in juli 1920 een getuigschrift waarin deze zich zeer positief uitliet over de kwaliteiten van Frans Schuurman. Na onderzoek door een com missie werd hij in de gelegenheid gesteld om de driejarige cursus ter opleiding van landmeters aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen te vol gen. In januari 1924 slaagde hij in Wageningen waarna hij m.i.v. 1 maart 1924 werd benoemd tot adspi- rant-landmeter van het Kadaster. Hij werd tewerk gesteld te Leeuwarden en per 1 november 1925 benoemd tot landmeter van het Kadaster. Per 1 maart 1933 werd hij overgeplaatst naar het kantoor in Deventer, waar hij in december 1950 Rethmeier opvolgde als hoofd van het bureau. In deze periode heeft hij met veel enthousiasme en deskundigheid een aantal aankomende landme ters opgeleid voor het vakexamen van landmeter van het Kadaster. Door het schrijven van een werkstuk over het Kadaster in Luxemburg verkreeg hij in 1952 het diploma van geodetisch ingenieur. De bekroning van zijn loopbaan kwam toen hij per 1 mei 1957 werd benoemd tot ingenieur-verificateur van het Kadaster te Groningen, nadat hij deze functie al enige jaren had waargenomen. Zijn kwaliteiten werden in 1960 erkend door de benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1961 2 jaar voor zijn pensionering ging hij dezelfde functie bekleden in Amsterdam als Hoofd van de divisie west van het Kadaster. Niet direct voor zijn naasten merkbaar is hij steeds bezig geweest zijn plaats te bepalen in een voor hem passende levensovertuiging. Hij hing de zeer vrijzinnige kant van de „Zwingli" groep aan. In 1952 trad hij in Deventer toe tot de orde der Vrijmetselaren onder het Groot Oosten der Neder landen. Daarna is hij lid geweest van loges in Groningen, Amsterdam, Bilthoven en Drachten. In Amster dam was hij geruime tijd Voorzittend Meester van de loge „Eendracht" en werd later Meester van Eer van deze loge. Hij heeft diverse bouwstukken opgeleverd van grote geestelijke waarde en veel boekbesprekingen gehouden. Ook op politiek gebied is hij actief geweest. Bijna 10 jaar was hij lid van de raad van de gemeente Deventer voor de Partij van de Arbeid. Zijn liefde ging bij dit gemeenteraadswerk uit naar de onderwijssector. Hier kon hij zijn des kundigheid tonen en had soms tegen de fractie in duidelijk zijn eigen mening. 122 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 18