Berichten (theoretische) voor- en nadelen, in- en uitschakelings problemen van deze methoden. - Onderzoek naar de mogelijke normen en criteria op basis waarvan een plan van toedeling beoordeeld zou kunnen worden: van belang gezien de wens om de mo tieven op basis waarvan het plan tot stand komt (het kiezen tussen alternatieven en het beoordelen van ver richte handelingen tijdens het ontwerpen is ook een vorm van evaluatie) en beoordeeld wordt duidelijk te maken. 3. Een groot aantal bezoeken aan de ruilverkavelingsprak tijk met de bedoeling een goed inzicht te krijgen in: - de wijze waarop in de praktijk het plan van toedeling tot stand komt, hoe men daarbij ATOR gebruikt, welke voor- en nadelen daaraan volgens de praktijkmensen verbonden zijn, wat de rol van de plaatselijke commissie is en hoe men doet als ATOR niet gebruikt wordt. - de normen en criteria die bij het toedelen gehanteerd worden: een soort toetsing van de eerder gevonden „mogelijke" normen en criteria aan de praktijk. 4. Het formuleren van ideeën m.b.t. het probleem hoe men een interactief systeem op een zinvolle manier zou kunnen benutten bij de toedeling. Het gebruik van zo'n systeem wordt m.i. zinvol wanneer de mogelijkheden worden be nut die een interactief systeem biedt t.a.v. - de administratie tijdens het ontwerpen van het plan van toedeling en vooral de relatie tussen administratie, kaartbeeld en ontwerpinformatie. - het toetsen, tijdens en na het toedelen, aan vooraf ge formuleerde criteria. - het op elk gewenst moment aandragen van informatie die van belang kan zijn bij ontwerpbeslissingen en het bijsturen van de gang van zaken op basis van die infor matie. Ook rekening houdend met de ervaringen uit 1 t/m 3 mondt het geheel uit in een uiteenzetting m.b.t. de informatiebehoef te en de manier waarop een plan van toedeling interactief ontworpen zou kunnen worden. Gekozen wordt voor een methode die qua systematiek op ATOR lijkt, maar daar toch ook van verschilt o.a. door de keuze voor een interactief overboekingsproces. De gekozen opzet wordt o.a. gekenmerkt door een grotere integratie (dan bij andere geautomatiseerde methoden) van overboeken, intekenen en beoordelen, doordat er bijv. vanuit wordt gegaan dat het mogelijk moet zijn: a. tijdens de overboekingsfase het proces te onderbreken, - ter beoordeling van de dan verkregen situatie, - ter beoordeling van de volgende overboeking(en), - om zelf veranderingen in de zgn. oplossingsverzameling aan te brengen, - om alvast wat in te tekenen. b. tijdens de intekenfase, - naar het overboekingsproces terug te grijpen, - allerlei toetsen per rechthebbende of per (deel)gebied uit te voeren. Een en ander is in de scriptie uiteraard verder uitgewerkt. Behalve met een aantal conclusies, eindigt de scriptie ook met een aantal aanbevelingen voor verder onderzoek, omdat er nog erg veel te doen is bijv. m.b.t. de gegevensstructuur, de opslagstructuur en kartografische aspecten. ngt 79 NEDERLANDSE VERENIGING VOOR FOTOGRAMMETRIE Jaarverslag 1978 Uitgebracht op de algemene ledenvergadering van 30 maart 1979 te Amersfoort. Op 31 december 1978 had de Vereniging 202 leden, waarvan 21 firmaleden. In verge lijking met 1977 betekent dit een groei met 18 leden. In 1978 werden de volgende voordrachten gehouden: 1. 16—01—1978: Gebruik van kleurenfilm en de stand van de syst. fotokaart; ir. H. Thiadens; kort verslag in NGT, pag. 92. 2. 24-02-1978: Fotogrammetrie bij het Kadaster; ir. H. L. van Gent; kort verslag in NGT, pag. 157. 3. 17-03-1978 Tendensen en Perspectieven van de gra fische en numerieke informatiesystemen in België; prof. U. L. W. van Twembeke; geen publikatie. 4. 28-04-1978: Opsporen van fouten in de blokvereffe- ning; ir. R. C. Neleman; geen publikatie. 5. 06-10-1978: Automatisering in de fotogrammetrie van K.L.M.-Aerocarto; ir. W. Sonnen- berg; zie Geodesia januari 1978. 6. 08-12-1978: Studiedag „Ontwikkeling in de luchtop nametechnieken" (samen met Ned. Ver. v. Geodesie) - Einige Gedanken über die Zukunft der Photogrammetrie; prof. dr. F. Acker- mann; geen publikatie. - Ontwikkelingen in de fotogrammetrie in Nederland; dr. ir. G. H. Ligterink; komt in „De Ingenieur". - Gebruik van luchtfotografie in de ruimtelijke ordening; ir. A. C. M. v. d. Plas; geen publikatie. - Ervaringen met E.L.I.S.E. (Experimen teel Luchtfoto-Informatie Systeem En schede); ing. W. J. de Bruijn; geen pu blikatie. - Vegetatie-onderzoek met behulp van luchtopnamen; dr. ir. I. S. Zonneveld; geen publikatie. De wnd. secretaris J. Timmerman COLLOQUIUM „KONTINUIERLICHE MESSUNGEN IN DER INGENIEURGEODASIE" Op 28 en 29 februari 1980 organiseert het Geodatische Institut van de RWTH Aachen een colloquium met het thema „Kontinuierliche Messungen in der Ingenieur- geodasie". Dit colloquium zal informatie geven over de mogelijkheden en de actuele stand van de lasermeettech niek, inklinatiemeting, peiling, hydrostatische waterpas sing, inductieve wegmeting, het automatische registreren en de analyse van gegevens. De verschillende voordrachtsthema's en referenten wor den nog tijdig bekend gemaakt. 125

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 21