De randen kunnen worden afgelezen met een re solutie van 0,001 graden. Dit komt overeen met de met dit instrument te behalen nauwkeurigheid. 2.2 De afstandmeter Voor de afstandmeting wordt gebruik gemaakt van gemoduleerd infrarood licht. De electronica voor het zenden en ontvangen van dit licht is aan gebracht onder- en bovenin het huis van de richt- kijker. Het instrument zorgt voor een automatische signaalregeling door middel van filters, die in de lichtweg worden gedraaid. Het meetprogramma verloopt volledig automatisch. Men kan kiezen uit drie meetprogramma's: - het normale meetprogramma, waarbij de hoog ste nauwkeurigheid wordt behaald. De beno digde tijd bedraagt 8 sec; - een extra lang meetprogramma t.b.v. het meten van langere afstanden en voor al die gevallen waarin een zwak ontvangstsignaal de meting bemoeilijkt. De behaalde nauwkeurigheid is nu echter minder, de benodigde tijd bedraagt 15 sec; - een continue meting (tracking) waarbij iedere 4 sec een afstand gemeten wordt met een standaardafwijking van 1 a 3 cm. In de hiervoor vermelde tijden is tevens de tijd begrepen voor het reduceren van de gemeten af stand tot het horizontale vlak en voor de bere kening van het hoogteverschil. De afstandmeter heeft een bereik van 1000 m met 1 prisma en een bereik van 1600 m met een drievoudige reflector. Men kan het instrument laten corrigeren voor de invloed van de atmosfeer op de voortplantingssnel- heid van de infraroodstraling. Deze zgn. atmos ferische correctie kan worden ingesteld door mid del van in de alhidade aanwezige schakelaartjes. Dit geldt eveneens voor een eventueel aan te bren- gen optelconstante bij het gebruik van andere re flectoren en voor de te gebruiken eenheden (me ter, feet, 400 g, 360°). 2.3 Het toetsenbord De Tachymat is aan beide zijden voorzien van een toetsenbord. Deze toetsenborden zijn identiek op de aan/uit-schakelaar en de keuzeschakelaar na. Het in figuur 6 afgebeelde toetsenbord is bij een meting in kijkerstand I naar de waarnemer toegekeerd. De aan/uit-schakelaar kent de stand STANDBY. In deze stand kan men geen meting uitvoeren, de electronica blijft echter onder span ning, waardoor de oriëntering van de randen be waard blijft. Het stroomverbruik wordt in deze stand echter gereduceerd. Door middel van de keuzeschakelaar kan men bepalen welke waarden in de beide 8-cijferige LED displays moeten wor den afgebeeld. De bij deze knop afgebeelde signaturen spreken voor zich. In de stand E,N worden de coördinaten van het richtpunt aangegeven. De microprocessor maakt namelijk een eenvoudig coördinatenbere- kening mogelijk. Als men de coördinaten van de standplaats via het toetsenbord heeft ingebracht en als men de rand georiënteerd heeft met behulp van een re- Fig. 6. Toetsenbord van Tachymat TC 1. 110 meetblok blok nr. punt nr. Hz V Hz codeblok blok nr. punt nr. code nr. inf. 1 inf. 2 instr. par. inf. 1 inf.2 Fig. 7. Registratie Tachymat TC 1. ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 6