Verslagen ngt 79 DE GROOTSCHALIGE BASISKAART VAN NEDER LAND IN HET GEBRUIK I'roduktie in Friesland De G.B.K.N.-vervaardiging vormt in Friesland een niet meer weg te denken aktiviteit. Eind 1979 zullen volgens de planning 4 projecten met een totale oppervlakte van 656 km2 grootschalig in kaart zijn gebracht (schaal 1:1000). Deze projecten zijn: Het Bildt (123,5 km2), Midden-Tjon- ger (178 km2), Dantumadeel (160 km2) en Tietjerkstera- deel (194,5 km2). Op één kaartblad is !/i km2 afgebeeld. Het aantal vervaardigde kaarten bedraagt dan zodoende 1312. Vanaf de invoering van de G.B.K.N. (bij K.B. van 9 juli 1975) tot 1 januari 1980 betekent dit een jaarpro- duktie van ongeveer 150 km2 (300 kaarten). Voor de jaren 1980 en 1981 staan 2 nieuwe projecten op stapel, te weten Koudum (153 km2) en Haulerwijk (140 km2). Voorlichting Om de potentiële nieuwe afnemers in de 2 nieuwe pro jecten een inzicht te geven in het vervaardigingsproces en de gebruiksmogelijkheden van de G.B.K.N. is op 18 april 1979 een voorlichtingsdag georganiseerd door de afde ling Projecten van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in Friesland en de Provinciale Kaar- terings Commissie (P.K.C.). De voorlichting vond plaats bij het Kadaster. Van de 20 uitgenodigde instanties waren er 17 verschenen. Het be trof gemeenten, waterschappen en regionale nutsbedrij ven. Daarnaast waren aanwezig vertegenwoordigers van de P.K.C., het Kadaster en provinciale nutsbedrijven. Het was een overwegend „technisch" gezelschap van onge veer 40 personen. Voor de meesten betekende dit een eerste kennismaking in hun eigen sfeer met de G.B.K.N. De voorlichting bestond uit 3 elementen: a. Elke aanwezige instantie werd een informatieset G.B.K.N. overhandigd. In deze set was het volgende opgenomen: overzichtskaart G.B.K.N.-projecten in Friesland; lichtdruk van een G.B.K.N.; lichtdruk be stemmingsplan met G.B.K.N.-ondergrond; gedeelte G.B.K.N. (geleverd produkt); inhoudsomschrijving G.B.K.N.; reprografisch systeem; K.B. met nota van toelichting 9 juli 1975; samenstelling P.K.C. Friesland; 2 informatieformulieren van het Kadaster over G.B.K.N. en automatisering kaartvervaardiging. b. Er was een expositie opgesteld, welke toonde: het ver vaardigingsproces van de G.B.K.N.; een aantal toe passingen bij nutsbedrijven, gemeenten en Kadaster zoals: leidingenkaarten; bestemmingsplannen en werk plans II ruilverkaveling; ook waren een aantal „oude" leidingenkaarten opgehangen. c. Er werd door een vijftal gebruikers van de G.B.K.N. een inleiding gehouden. Hierbij kwam een breed toe passingsgebied naar voren. Dit is in Friesland moge lijk, omdat hier ruime ervaring is opgedaan. Deze inleidingen vindt U hieronder kort samengevat. Inleidingen De heer G. Rombouts, burgemeester van de gemeente Het Bildt en namens de VNG lid van de Provinciale Kaarteringscommissie, gaf een toelichting op het stand punt van de VNG inzake de G.B.K.N. Dit standpunt ligt vast in een brief van 30 maart j.l. van het bestuur aan de leden. De VNG vindt op zich de gedachte om te komen tot uniformering van kaartmateriaal een goede zaak. Im mers, uniformering of standaardisering van bij voorbeeld schaal, gegevens, bladmaat, nauwkeurigheid zal kunnen bijdragen tot een betere communicatie tussen gemeenten onderling, gemeenten en andere overheden en particu lieren enz. Indien de basiskaart niet te beknopt van in houd is, zal hij tevens kunnen bijdragen tot besparing van kosten, doordat niet elke instantie een eigen kaart behoeft te maken. De verdere ontwikkelingen met betrekking tot de basis- kaart zijn als volgt: - er zijn nog knelpunten Deze worden onderzocht in een aantal proefprojecten, waarvoor de minister van VRO tot 1982 2/2 miljoen gulden per jaar ter beschikking heeft gesteld. - de kosten van het vervaardigen van een basiskaart zijn nu in het algemeen vrij duidelijk te bepalen - of het vervaardigen van een basiskaart of een andere nieuwe kaart (financieel) voordeliger is, kan alleen worden beoordeeld door een afweging van de kosten en baten van een nieuwe kaart enerzijds en van de kosten en baten van doorwerken met het bestaande kaartmateriaal anderzijds. De inhoud van de kadastrale kaart is gelet op het doel ervan uiteraard een andere dan die van de basiskaart. De kadasterkaart bevat in beginsel alleen de juridische grenzen van percelen, die niet behoeven samen te vallen met zichtbare afbakeningen. Ter bevordering van de leesbaarheid van de kadastrale kaart worden ook gebouwen afgebeeld, doch deze zijn beperkt tot hoofdgebouwen. Voor de bijhouding van deze kaarten geldt wat betreft de juridische grenzen een pe riode van gemiddeld 1 tot 2 jaar na het juridische ont staan van de grens (o.a. bij akte van koop en verkoop). Voor de bijhouding van gebouwen moet met een meer voudige termijn rekening worden gehouden. Naar de mening van de VNG is een hermeten kadastrale kaart in sommige gevallen tenminste even goed bruik baar als een basiskaart. Met name valt te denken aan gebruik ten behoeve van de voorbereiding en de uitvoe ring van bestemmingsplannen waarbij het betrokken ge bied op korte termijn ingrijpend zal worden gewijzigd of wel juist weinig zal veranderen, ook op langere termijn. Voor de jaren 1979 en 1980 is voorzien in een hermeting van 15.000 ha per jaar (excl. ruilverkaveling). Indien U het (laten) vervaardigen van een basiskaart overweegt, doet U er goed aan te informeren of het KADOR bezig is met hermeting van de kadastrale kaart. Er kan dan naar worden gestreefd om beide kaarten zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. De heer K. Hempenius, hoofd afdeling Grondzaken van de gemeente Heerenveen, ging nader in op het gebruik van de G.B.K.N. bij het ontwerpen en realiseren van bestemmingsplannen. Bij het totstandkomen van een bestemmingsplan onder scheiden zich globaal 3 fasen, te weten het ontwerpen, de juridische realisatie, en de technische uitvoering van het plan. Elke fase stoelt steeds weer op „het kaartmateriaal waarop een en ander is ingetekend". De ondergrond, die als basis van het bestemmingsplan fungeert, dient voldoende nauwkeurig te zijn, terwijl de topografie er zo volledig mogelijk op moet zijn weerge geven. 138

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 12