ngt 79 Vóór 1962 werd door de kleine en middelgrote gemeen ten als ondergrond voor het „uitbreidingsplan" bijna al tijd de kadastrale kaart gebruikt. Zo bijvoorbeeld het bestemmingsplan „De Greiden", dat is getekend op een kadastrale kaart schaal 1:2500. Dit gebied is ruim 150 ha groot en telt 4000 woningen. In 1968 is met dit plan gestart. Het is gebleken dat de kadastrale ondergrond meer dan eens problemen geeft, terwijl de topografie bijna geheel ontbreekt. Mogelijk mede als gevolg van de hoge tot zeer hoge grondprijzen werd in 1962 de Wet Ruimtelijke Ordening van kracht. Bij deze wet verviel het „uitbreidingsplan" en werd het „bestemmingsplan" ingevoerd. Naast de planologische voorschriften werden eisen aan de exploi tatie van het bestemmingsplan gesteld. Als basis voor een bestemmingsplan is door de veranderde inzichten wat betreft de planologische aspecten en de financiële risico's, de kadastrale kaart 1:2500 niet langer te gebruiken. Ook de bestektekeningen voor de straataanleg kunnen echter niet op schaal 1:2500 worden gemaakt. Het ge heel zou veel te onduidelijk worden. De bestektekeningen worden daarom steeds op schaal 1:1000 gemaakt. Ge volg: men bleef aan het meten, en het uitgangspunt was steeds een bestemmingsplan op de onbruikbare schaal 1:2500. Nadat het plan „De Greiden" was vastgesteld, en de exploitatierekening was goedgekeurd, werd in de oost west richting nog een meetfout van 20 m ontdekt, die zich praktisch over het halve plan voortzette. Denk aan de gevolgen voor de exploitatie! Op een gegeven moment dreigde het plan voor het Grondbedrijf een financiële ramp te worden, doch door indeling en diverse verschuivingen van de geplande stra ten, konden we de financiële schade beperken, weliswaar „mei de hakken over de sleat". Toen zich middels de ruilverkaveling „Midden-Tjonger" de mogelijkheid aandiende een Grootschalige Basiskaart schaal 1:1000 te laten vervaardigen van het volgende be stemmingsplan heeft de gemeente Heerenveen zich geen moment bedacht en direct op deze mogelijkheid inge haakt. Het bestemmingsplan „De Heide" is inmiddels op de G.B.K.N. ingetekend. Door vlakdrukken ontstaat er een nauwkeurige kopie van de oorspronkelijke kaart, met dezelfde nauwkeurig heid. Hiervan profiteren niet alleen de andere gemeente lijke diensten maar ook en dat is m.i. minstens zo be langrijk, de nutsbedrijven. Zij kunnen er de diverse lei dingen en aansluitingen op eenvoudige wijze praktisch zonder veel meet- en tekenwerk plannen op aangeven. Het bestemmingsplan „De Heide" heeft een totale in vestering (inclusief renteverlies en loonkosten) gevraagd van ca 14 miljoen gulden (opp. 100 ha, waarvan 50 ha woongebied). De kosten van de ondergrond hebben bij dit plan 20.000 bedragen. Dit is 0,14% van de totale kosten. Meten met de band (3 man) en uitwerking van de meetgege vens zouden volgens spreker zeker 2 x zoveel hebben bedragen. De nauwkeurigheid van een fotogrammetrisch vervaar digde kaart is aanmerkelijk hoger dan van een met de hand gemeten en vervaardigde kaart, althans voor zover niet over moderne apparatuur kan worden beschikt. Men selijke fouten kunnen en zullen wel altijd blijven, maar de foutenbron bij een foto en bij gebruik van moderne apparatuur, is zeer klein. Door de G.B.K.N. is een kaart ontwikkeld, die niet alleen goed en betrouwbaar is, doch waarop als het ware de gehele dienstverlenende sector, en ik reken voor het gemak hier ook toe de grote cultuur maatschappijen, zaten te wachten. Juist voor de gebruiksmogelijkheid van een uniforme ondergrond, door de desbetreffende diensten en bedrij ven, zal er een werkbesparing optreden. De hoogte van deze besparing kan ik niet bepalen, maar ik ben er van overtuigd dat het in geld uitgedrukt een fors bedrag is, dat de gemeenschap indirect ten goede komt. De toepassingsmogelijkheden bij de gemeente Heerenveen van de G.B'.K.N. beperkt zich niet alleen tot het be stemmingsplan. Spreker meent dat naast het bestem mingsplan, de G.B.K.N. toch ook wel moet worden ge noemd als ondergrond voor civiel-technische werken, dus weg- en straataanleg. Verder wordt de G.B.K.N. gebruikt als grondaan- en verkooptekening die aan de raadsbesluiten wordt toege voegd. Wel worden de kadastrale gegevens dan erbij ver meld. Ook de voorraadadministratie van het Gemeente lijk Grondbedrijf zal voorzover G.B.K.N.'s aanwezig zijn hierop worden aangegeven. De op de G.B.K.N. aanwezige topografische gegevens werken erg prettig voor de gebruikers. Ook raadsleden ervaren deze gegevens als positief. De heer J. L. van der Meer, landmeetkundige van de ge meente Tietjerksteradeel, hield een inleiding over het ge bruik van de G.B.K.N. bij deze gemeente. Spreker brengt naar voren, dat hij 17 jaar geleden be noemd is bij de gemeente Tietjerksteradeel tot landmeet kundige. In die jaren was de aanleiding voor de gemeente om een landmeetkundige te benoemen, een exploitatie tekort op een uitbreidingsplan als gevolg van een 12 meter fout. Hij is tot nu toe de enige landmeetkundige bij deze gemeente, en ressorteert onder de afdeling weg en waterbouw. Hij is een oud „kadaster-man". Bij hem ligt de zorg voor het leveren van goede kaarten. Vroeger v/as het veel plak- en montagewerk uit diverse soorten kaartmateriaal. Er werd controle toegepast door onder meer een verificatielijn te meten. Het werk werd de af gelopen jaren te veel: veel uitzetwerk, soms zelfs in het weekend om de zaak tijdig rond te krijgen. De gemeente bevat 16 dorpen, waarvan Bergum het grootste is. Uniformiteit in kaartmateriaal is noodzake lijk. Deze gemeente heeft vrij veel te maken met leidin gen etc. Binnen de gemeente bevinden zich: een P.E.B.- centrale, het hoofdgebouw van de Waterleiding en legio boorlocaties van de N.A.M. en Petroland. Een gevolg van het laatste is veel hoofdleidingen en de daaraan ver bonden registratie van erfdienstbaarheden. Al met al een extra zorg voor de gemeente als een middelpunt van leidingen. Vervolgens noemt de spreker een groot aantal gebruiksmogelijkheden van de G.B.K.N. a. De afdeling weg- en waterbouw heeft van de hele ge meente G.B.K.N.'s besteld. Schaal 1:1000, 440 stuks. Sommige zijn vergroot naar 1:500, zelfs 1:250. Ge bruik: voor bestekken wegen, waterlopen, riolen, brug gen, duikers. b. De afdeling bouwkunde: t.b.v. scholen. c. De afdeling bouw- en woningtoezicht legt verbindin gen tussen de G.B.K.N. en de kadastrale kaart. Er is een filmplan van de G.B.K.N. gemaakt, waarop de huisnummers en kadastrale nummers en figuratie is aangegeven. Hiervan worden afdrukken gemaakt. In de huisnummerkartotheek waren 70 woningen zoek. M.b.v. de G.B.K.N. kunnen deze worden opgespoord. Ter zake van bouwverguningen moeten rooilijnen bepaald worden. Vroeger moest er in het terrein wor den gemeten, nu kan simpelweg vanaf de G.B.K.N. worden uitgepast (dus: sneller werk). Andere toepas singen van de G.B.K.N. vindt men bij gevallen die te maken hebben met hinderwet en milieuwet. 139

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 13