tl. Ook de afdeling plantsoenen gebruikt de G.B.K.N. voor diverse zaken. e. Er zijn veel houtwallen in de gemeente, die deels wet telijk beschermd zijn. „Dankzij" een luchtfoto (bij- produkt van de G.B.K.N.) kon proces-verbaal worden opgemaakt tegen iemand die onwettig een beschermde boomwal had gekapt. De gemeente heeft als bij- produkt van de G.B.K.N. alle luchtfoto's bijbesteld. f. Op het gemeentehuis gebruikt men de G.B.K.N. voor controles inzake een aantal wetten. g. De afdeling Financiën benut de kaart voor bereke ning van de onroerend-goed-belasting. h. Verder wordt de kaart benut bij verhuur/verpachting en op welzijnsgebied: sportgebicden/accomodatie. De gemeente houdt de G.B.K.N. zelf bij middels een aantal bronnen: a. afdeling Bevolking levert straatnamen en de huis nummering. b. Bouw- en woningtoezicht levert gegevens; middels een parafering in een extra aangebrachte kolom G.B.K.N. wordt de landmeetkundige aan het meten gezet. c. Via aanlegvergunningen. d. Melding door het waterschap van sloten graven en dempen. Op deze manier heeft men de idee, dat 95% van de mutaties verwerkt wordt. Aan de achterkant raderen le vert v.w.b. de bijhouding geen problemen op. Het is een probleem geweest om vooraf de Gemeenteraad 3/2 jaar geleden duidelijk te maken, dat een investering van 220.000 verantwoord was. Een aantal kostenbesparende aspecten waren: De afde ling kon de hoeveelheid werk niet meer aan. Personeels uitbreiding was noodzakelijk. Door de aanschaf van de G.B.K.N. kon deze achterwege blijven. Verder werd het meetwerk minder. Ook het beschikken op zich over de G.B.K.N. brengt minder meetwerk met zich mee (betere kaarten). Nu de kaarten er eenmaal zijn, is intussen geleerd dat de G.B.K.N. wel degelijk kostenbesparend werkt. Door schade en schande is men wijs geworden. Goede kaarten heeft men nodig Een wens blijft, om iets meer topogra fie op de G.B.K.N. af te beelden. Als ambtenaar van de gemeente Tietjerksteradeel beveelt spreker de G.B.K.N. aan. De heer A. H. Visser, bureau Vijn (adviesbureau voor stedebouw en ruimtelijke ordening), hield een betoog over het gebruik van de G.B.K.N. t.b.v. de ruimtelijke orde ning. Spreker verkeert in de mogelijkheid het gebruik van de G.B.K.N. te vergelijken met het gebruik van kadastrale kaarten als basis voor de plannen. Zijn buro voert werk zaamheden uit voor twee gemeenten, die in het bezit zijn van de G.B.K.N.: „Het Bildt" en „Tietjerksteradeel". Enige voorbeelden waarvoor de G.B.K.N. kan worden benut: a. het maken van bestemmingsplannen; b. het maken van inrichtingsplannen voor de woon omgeving; c. het maken van dorpsvernieuwingsplannen. De kaart wordt dan o.a. gebruikt als basis voor inventa- risatiekaart, kwaliteitskaart en funktiekaart. Als voorbeeld wordt genoemd het dorp Oude Bildtzijl (gemeente Het Bildt) waar sprake is van een komsituatie. Hier werd een verschil in de kadastrale kaart gesigna leerd van 6 meter op een profiel van 30 meter. De op dracht aan het buro is te werken met een nauwkeurig heid van 20 cm. In het algemeen zijn kaarten 1:1000 en 1:500 voor dorpskommen etc. zonder meer noodzakelijk. Er bestaat een wettelijke verplichting om bestemmings plannen op een kadastrale ondergrond in te tekenen. Aangezien de G.B.K.N. géén kadastrale gegevens bevat, vormt het gebruik van deze kaart een juridisch probleem. Hierover is nog geen jurisprudentie. In de praktijk wor den een aantal problemen met de kadastrale kaart ge signaleerd. Ouderdom, soms grote mate van onnauw keurigheid van met name de 1:2500 kaart, rek en krimp. Dit laatste is soms op te heffen door te schuiven. De betrouwbaarheid laat veelal te wensen over, niet vol doende bijgewerkt, niet aktueel, omdat grotendeels alleen de eigendomsgrenzen worden afgebeeld. Als voorbeeld wordt Vrouwen Parochie genoemd. Hier is eerst een plan op de onbetrouwbare oude situatie gemaakt. Toen de G.B.K.N. beschikbaar kwam, leidde dit er toe, dat er een nieuw plan gemaakt moest worden. Dit had dus dubbele kosten tot gevolg. Topografische gebiedsgegevens zijn voor een stedebouw- kundige belangrijker dan eigendomsscheidingen. De heer W. Kroeze, werkzaam bij het P.E.B., lid van de P.K.C., en voorzitter van de Unibar, gaf een toelichting op het gebruik van de G.B.K.N. bij de nutsbedrijven. In 1972 constateerden de nutsbedrijven in Friesland, dat ze met dezelfde problemen zaten, o.a.: Het vastleggen van de leidingen op kaart en fouten bij graafwerkzaam heden. Om de problemen tot een oplossing trachten te brengen, vormden de P.T.T., het P.E.B., de Waterleiding en de samenwerkende Gasbedrijven een commissie, de COKLIF (Commissie Kabels en Leidingen in Friesland). Voorzitter was de heer Van der Ploeg. Deze commissie stelde 3 werkgroepen in, waarvan UNIBAR (Uniforme Basis en Revisiekaarten) in dit verband de belangrijkste is. De UNIBAR bracht eind 1974 haar eindrapport uit. Toen bij Koninklijk Besluit op 9 juli 1975 de invoering van een grootschalige basiskaart van Nederland en de instelling van een Centrale Kaarteringsraad bekend werd, gaf UNIBAR haar eindrapport als een soort eisenpakket aan het Kadaster. Dit resulteerde na veel onderhande lingen in december 1975 tot de ondertekening van het contract inzake het G.B.K.N.-project „Het Bildt". Dat het soms moeizaam is, om als gezamenlijke nutsbedrijven „op één lijn" te komen, bewijst wel het feit, dat men er U/2 jaar over heeft gedaan om het eisenpakket samen te stellen. Ook is er daarna langdurig gepraat over de inhoud van het standaardblad. Het is belangrijk, dat gegevens m.b.t. de kaart van elke afnemer op dezelfde plaats staan. Het gaat onder meer om plaats van de noordpijl, bladnum mer, archiefnummer, wijzigingen, formaat, aangrenzende kaarten enz. Het is erg belangrijk, dat elke afnemer het zelfde nummer per kaart gebruikt (coördinaten links onder). Bij gebruikmaking van de G.B.K.N. wordt de kans op het maken van fouten sterk verkleind. Inlichtingen De tekst van de bovengenoemde inleidingen zijn op aan vraag beschikbaar bij de Afdeling Projecten van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, t.a.v. de heren A. Huizinga en P. Plantinga. Tesselschadestraat 4 te Leeuwarden, telefonisch bereikbaar onder nummer 05100-40321. 140 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 14