dracht een programma te ontwerpen voor een examen voor landmeet-technicus. Het rapport kwam vrij spoedig maar toch duurde het nog tot in de oorlog voor onder toezicht van de inmiddels opgerichte Nederlandse Landmeetkundige Fede ratie het eerste examen kon worden afgenomen. Na de oorlog kwamen de examens voor land meetkundig rekenaar en tekenaar. De examens stonden op een hoog niveau. Geen wonder dat bezitters van de diploma's vooral in de vijftiger jaren kans zagen belangrijke functies te verove ren. Ik wil nu nog even met u in de historie duiken van een andere opleiding en wel die tot tekenaar van het kadaster. Ik doe dit vooral omdat deze gecentraliseerde opleiding enige maanden geleden veertig jaar bestond. „Op zaterdag 1 april 1939 was het wel een zeer bijzondere dag in de kadastrale geschiedenis". Zo begint het verslag van de heer Bijlsma, voorzitter van de Vereniging van Tekenaars van het Kadas ter. Op die dag werd de centrale tekenaarsoplei ding geopend. Ik zeg niet „het CTO" want die naam ontstond enige tijd later toen de dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk werd opge richt. Tot die tijd verliep de opleiding voor tekenaars op dezelfde wijze als die van de landmeters voor 1918. Men trachtte als volontair aan een bureau van het kadaster het vak zo goed en zo kwaad als het ging te leren. Zo nu en dan was er een examen voor een beperkt aantal plaatsen. Maar nu werd de opleiding gecentraliseerd. On derdak was gevonden in een leegstaande school aan de Zwetstraat 22 in Den Haag, thans een ma gazijn van het Girokantoor. Door het wegbreken van een paar muren was een tweetal flinke leslo kalen verkregen. De lokaliteiten werden in de winter warm gehouden met een paar ouderwetse roet en stof verspreidende schoolkachels. De cur sus stond onder leiding van de heer A. C. J. Hof. De heer Harkink verzorgde het rekenonderwijs terwijl de heren Lensen, Bongaerts en Hoddenbach het schrijf-, teken- en administratief onderwijs verzorgden. Om tot de cursus toegelaten te worden moest men om te beginnen werkzaam zijn bij de belasting dienst. In vrije tijd moest men zich bekwamen voor het vergelijkende toelatingsexamen, dat niet eenvoudig was ook al werd er alleen maar Mulo B-stof gevraagd. Voor de eerste cursus waren 160 gegadigden. Onder hen was een vrij groot aan tal onderwijzers want de dertiger jaren waren zor gelijke jaren en onderwijzers die niet aan de slag konden komen, kwamen soms tenslotte bij de be lastingdienst terecht. Het eerste vergelijkende toe latingsexamen leverde uiteindelijk 44 cursisten op. Deze eerste cursus zat het niet mee. Na enige maanden reeds kwam de mobilisatie, waardoor negentien cursisten de studie tijdelijk moesten sta ken. Na deze gedwongen onderbreking boden ze in de zomer van 1941 de leiding van de cursus een oorkonde aan voorstellende een ontploffende vlieg tuigbom met daarom heen een krans van als scher ven weg springende handtekeningen. De CTO-opleiding heeft een zeer belangrijke bij drage geleverd aan de opleiding van landmeet kundig personeel. 2052 cursisten slaagden tot op heden voor het examen. 1245 zijn daarvan nog in dienst van het Kadaster. Bezitters van het diploma bleven dus lang niet altijd bij het Kadaster. Som migen van hen klommen met niets anders dan dit diploma in de hand elders hoog in de maatschap pelijke ladder. Voor anderen was de CTO-oplei ding een begin van een lange studie. Zeven inge nieurs van het kadaster begonnen hun loopbaan met CTO-opleiding. Terug naar de academische opleiding. Ook de op leiding voor civiel-landmeter was slechts een kort leven beschoren. Reeds in 1948 werd de wet op het Hoger Onderwijs gewijzigd en werd de titel geodetisch ingenieur ingesteld. In vergelijking met alle vorige veranderingen verliep deze betrekke lijk geruisloos. Er kwam zelfs, voor zover mij be kend geen commissie aan te pas. De goede rela ties, die professor Schermerhorn tijdens zijn mi nisterschap had opgebouwd en die onder andere hielpen om het ITC in ons land gehuisvest te krij gen zullen hier ook wel een rol hebben gespeeld. ngt 79 135

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 9