Leidingentekenaar, een nieuwe cursus C. H. Garcia 1. Inleiding Bij het systeem van leidingenregistratie, zoals dit door vrijwel alle Nutsbedrijven en de PTT wordt gehanteerd, wordt een groot deel van de gegevens vastgelegd op ondergronden of basiskaarten. De funktie van leidingenregistratie blijft echter niet beperkt tot het beheer van de leidingen van het eigen bedrijf. In steeds toenemende mate moet deze registratie een funktie vervullen bij de zorg voor een geordend verloop van het ondergrondse leidingverkeer en het daarmee samenhangend doelmatig gebruik van de ondergrondse ruimte. De leidingenregistratie levert het informatie-mate riaal bij het overleg daartoe. Het gebruik van uni forme basiskaarten door leidingenbeheerders wordt daardoor bevorderd. Het gebruik van uniforme kaarten als ondergrond voor de registratie van leidingen is erg efficiënt als er bij de gebruikers tenminste afstemming is over de toepassing van de kaarten. De leidingge- gevens dienen op een zodanige wijze te worden ge presenteerd, dat de interpretatie geen moeilijk heden oplevert voor de betrokkenen. Dit vraagt om een genormaliseerde tekenwijze. Hierin past een gelijke opleiding voor die delen van het werk die gemeenschappelijk zijn. Het lag voor de hand dat geprobeerd moest wor den om met de Nutsbedrijven en de PTT tot over eenstemming te komen om een gezamenlijke op leiding te verzorgen. Er bestaan schriftelijke cur sussen voor waterleiding-, gasleiding- en elektro technisch kaarttekenaar, die door PBNA worden gegeven. Deze cursussen vertonen inhoudelijk grote overeenkomst. De inhoud wordt echter niet systematisch bewaakt, waardoor veroudering is opgetreden. Op initiatief van de onderwijskundige van de VEWIN, de heer ing. C. J. van der Wolf, vonden oriënterende besprekingen plaats tussen vertegen woordigers van de VEWIN, de VEGIN, de VEEN en de PTT. Een en ander heeft geleid tot instel ling van een Werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van de betrokken verenigingen en de PTT. De Werkgroep produceerde een nota, waar in zij haar ideeën over een gezamenlijke opleiding uit de doeken deed. De besturen van de onder- scheiden verenigingen en de hoofddirectie van de PTT hebben hun adhesie betuigd met de voorstel len van de Werkgroep. 2. Werkwijze opzetten nieuwe cursus Opleidingen staan niet op zichzelf, maar dienen gericht te zijn op de funktie waarvoor de opleiding bedoeld is. Vandaar dat de Werkgroep het eerst eens moest worden over de beschrijving van het op de registratie van kabels en buizen gerichte deel van de funktie, waarvoor de opleiding is be doeld. Het mag namelijk als algemeen bekend worden verondersteld dat de tekenaar vaak werk zaamheden verricht van uiteenlopende aard die met leidingenregistratie, in de ruimste zin, niets van doen hebben. Op het gebied van leidingenregistratie kan men de volgende twee taakdelen onderscheiden: a. het ter plaatse opnemen van gegevens omtrent de situering van de leiding (maten nemen) en de technische hoedanigheid van de leiding (bij voorbeeld gebruikte hulpstukken, geuldoor- sneden, soort las, etc.); b. het op de tekenkamer verwerken van de ter plaatse opgenomen gegevens - in de beheerkaarten en - overige bestanden. Het hiervoor onder a. genoemde taakdeel wordt vaak uitgevoerd door de funktionaris die ook de verantwoording draagt voor de uitvoering van het leggen van de leiding, dus een combinatie van uit voeren en gegevens verzamelen. Het komt echter ook voor dat opname ter plaatse wordt gedaan door een gespecialiseerde kracht (een opname tekenaar). Wie de gegevens ter plaatse verzamelt, hangt af van de organisatie van het betrokken bedrijf, de moeilijkheidsgraad van het opname- werk of het tempo van de uitvoering van de lei- dingaanleg. Aangezien de kwaliteit van de bestanden van een leidingenregistratie nooit beter kan zijn dan de kwaliteit van de ingevoerde gegevens, is het van groot belang de eisen waaraan de opname moet voldoen goed te omschrijven. De funktionaris belast met het hiervoor onder b. 154 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 10