genoemde taakdeel dient de resultaten van de buitenopname in te voeren in de bestanden. Hier bij wordt voor het beheerkaartenbestand het aan tal maten zonodig gereduceerd of vereffend. Daar na worden de gegevens op de beheerkaart ingete kend. Dit werk vereist vakkennis en tekenvaardig heid. De eisen die te stellen zijn liggen deels vast in normen en sluiten aan op de huidige werkwijze op de tekenkamers. Ze zijn geheel gericht op de gebruiker van de tekening. Indien de invoergege- vens niet eenduidig zijn, ontaardt het invoeren in puzzelwerk. De overige bestanden van de leidingenregistratie vertonen per nutssector of bedrijf veel verschil. Het is daarom niet zinvol daaraan in het gemeen schappelijk deel van de opleiding veel tijd en aan dacht te besteden. Het onder b. genoemde taakdeel maakt veelal deel uit van een uitgebreider takenpakket, bijvoorbeeld gecombineerd met werkvoorbereiding, opname tekenaar, meetassistent, reproduktiewerk etc. De genoemde taken hebben deels aspecten die bedrijfsgebonden zijn. Zij vereisen anderszijds echter ook kennispakketten die gemeenschappe lijk zijn en waarvoor de lesstof gezamenlijk ont wikkeld kan worden. Het zijn de gemeenschappelijke funktie-elementen van de taak genoemd onder b. waarop de Werk groep haar aandacht heeft gericht. De lesstof is in de eerste plaats bestemd voor hen die als leerlingtekenaar werkzaam zijn op het ge bied van de leidingenregistratie. De nadruk ligt op het verkrijgen van tekenvaardigheid en kennis van leidingtekeningen. In kontakten met PBNA en na bestudering van de voorhanden zijnde les stof, werd gekonstateerd dat er geen geschikt les materiaal was. Slechts voor een deel van de zo genoemde hulpvakken kan gebruik worden ge maakt van bestaande lessen. De leden van de Werkgroep begonnen toen aan de omvangrijke taak van het schrijven van ongeveer vijftig nieuwe lessen. Dertig daarvan zijn gericht op het tekenen. De tekenlessen zijn zoveel mogelijk gebaseerd op de toepassing van Grootschalige Basiskaarten en de Nederlandse norm NEN 3116 (aanduiding voor leidingen op leidingkaarten). Op deze plaats past nog een woord van waarde ring ten aanzien van de leden van de Werkgroep. Allen hebben ook als auteur gefungeerd. De in spanningen zijn groot geweest. Echter, de winst punten, met name op het gebied van samenwer ken, rechtvaardigen naar de mening van de Werk groep deze inspanningen geheel. 3. Toepassingsgebied van de cursus De laatste jaren wordt er veel gesproken over de registratie van leidingen. Men wil meer orde aan brengen in deze registratie, zodat de onderlinge uitwisseling van gegevens over de ligging van de leidingen beter aan het doel kan beantwoorden. Deze cursus past in het kader van bovengenoem de ordening, omdat de tekenaars, die bij de ver schillende leidingbeheerders de beheerkaarten in tekenen, hierin bewust eenzelfde opleiding krijgen voor dat deel van hun taak. Om te voorkomen dat alleen „nieuwkomers" kennis verkrijgen van de genormaliseerde tekenwijze, zou het toepassings gebied van de cursus zich kunnen uitstrekken tot de gehele groep van personen die zich bezighou den met leidingenregistratie, dus ook tot degenen die al langer met deze materie bezig zijn. 4. Slotopmerkingen De lesstof van de nieuwe cursus zal per 1 novem ber van dit jaar beschikbaar komen. De cursus- vorm is schriftelijk en kan via PBNA te Arnhem worden gevolgd. Er zullen een tweetal informatie dagen per jaar worden georganiseerd. Deze dagen worden gebruikt voor excursies naar bedrijven uit de verschillende nutssectoren en als informatie dagen met betrekking tot de studie. Verder zullen deze dagen van nut kunnen zijn voor de onder linge kontakten tussen de cursisten. De duur van de cursus wordt geraamd op ten minste 10 maanden. Uiteraard heeft de start van de nieuwe opleiding consequenties voor de huidige opleidingen tot kaarttekenaar. Omtrent de afbouw van deze cur sussen zullen de betrokkenen worden geïnfor meerd. ngt 79 155

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 11