5. De inhoud van de opleiding 5.1. Het leerplan omvat de volgende vakken: 1. Tekenen 20 lessen 2. Meetkunde 3 lessen 3. Nutsbedrijven en PTT 13 lessen 4. Leidingentekenen 10 lessen 5. Lezen van tekeningen en kaarten 6 lessen 6. Opbergsystemen 1 les 7. Meten en uitzetten 3 lessen 8. Kadaster 5 lessen 9. Maatschappelijke oriëntatie 4 lessen 10. Reproduktietechnieken 2 lessen 11. Grafische voorstellingen en verslaglegging 3 lessen Totaal 70 lessen 5.2. Omschrijving van de leerstof en doelstellingen 1. Tekenen. De lessen van dit vak hebben ten doel de cursist de vaardigheid aan te leren die nodig is voor het intekenen van leidingen op kaarten. Hierbij wor den de van belang zijnde normen behandeld. Elke les bevat een theoretisch en een praktisch deel. De moeilijkheidsgraad van de oefeningen van het praktisch deel worden geleidelijk opgevoerd. 2. Meetkunde. Hierbij gaat het om enige eenvoudige meetkun dige begrippen en konstrukties die worden toege past in de praktijk van het leidingentekenen. 3. Nutsbedrijven en PTT. De eerste negen lessen zijn erop gericht enige in formatie te verschaffen omtrent de principes van de elektriciteitsvoorziening, de telekommunikatie, de drinkwatervoorziening en de gasvoorziening in Nederland. De bedoeling is dat een wat bredere kijk wordt verkregen van bedrijfstakken waarin men zelf niet werkzaam is. De laatste vier lessen geven informatie omtrent de bedrijfsmiddelen die een leidingentekenaar kan aantreffen op zijn werkterrein. De lesstof is breed van opzet, maar heeft weinig diepgang. 4. Leidingentekenen. De cursist moet na bestudering van de lesstof van dit vak in staat zijn om ter plaatse verzamelde ge gevens omtrent de ligging van leidingen op genor maliseerde wijze in te tekenen op beheerkaarten van zijn bedrijf. Tevens wordt kennis verkregen van leidingtekeningen die betrekking hebben op andere nutssectoren. 5. Lezen van tekeningen. Het doel van deze lessen is de cursist kennis te doen nemen van genormaliseerde aanduidingen op tekeningen en kaarten van bestaande situaties. Zo worden ondermeer normen behandeld die van be lang zijn voor het gebruik van Grootschalige Ba- siskaarten. Tevens wordt men vertrouwd gemaakt met het gebruik van kleinschalige topografische kaarten. 6. Opbergsystemen. Slechts één les die ten doel heeft de tekenaar te motiveren om de calque waar hij mee werkt goed te behandelen. Enkele systemen en het meubilair voor de bewaring van de tekeningen worden be sproken. 7. Meten en uitzetten. Deze lessen hebben ten doel de cursist de grond beginselen van het meten in het terrein te leren. Het zal hem een beter inzicht verschaffen bij de interpretatie van door anderen ter plaatse opgeno men meetgegevens. 8. Kadaster. Door deze lessen verkrijgt de cursist inzicht in de werking van het Kadaster en de totstandkoming van de kadastrale kaart. Vele nog in gebruik zijn de grootschalige basiskaarten - vervaardigd uit kadastrale kaarten - vormen als zodanig de on dergrond voor de beheerkaarten van vele leidin gen. Verder wordt ondermeer ingegaan op de kaartvernieuwing en de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN). 9. Maatschappelijk oriëntatie. Als gevolg van de nauwe verbondenheid tussen 156 ngt 79

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 12