Het 7e Europese symposium „Urban Öata Management" het werk van de leidingentekenaar en de voorbe reiding en de uitvoering van het werk, is het ge wenst dat de cursist kennis verkrijgt van enige al gemene rechtsbegrippen, de organisatie van de overheden en ruimtelijke ordening. Eén der lessen is gewijd aan de juridische aspekten bij de aanleg en het beheer van leidingen. 10. Reproduktietechnieken. In deze lessen wordt behandeld aan welke eisen het tekenwerk moet voldoen om een reproduktie van goede kwaliteit te doen zijn. Verder worden reproduktietechnieken behandeld alsmede de ei sen gesteld aan het tekenwerk bestemd voor microverfilming, overheadprojectie en diapresen tatie. Deze laatste werkzaamheden liggen meer in het verlengde van de taak van de leidingenteke naar. 11. Grafische voorstellingen en verslaglegging. Vrijwel elke tekenaar wordt gekonfronteerd met werkzaamheden die buiten zijn eigenlijke vakge bied liggen. Het maken van tabellen en grafieken zijn overbekende voorbeelden van dit soort werk. Het is daarom dat hieraan in het kader van deze cursus aandacht wordt besteed. M. J. M. Bogaerts Iets over de organisatie Van 23-27 april 1979 werd in Den Haag het sym posium „Urban Data Management" (UDMS) ge organiseerd door medewerkers van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van de Technische Hogeschool Delft. Het is ge bruikelijk bij dit symposium dat in het ontvangen de land een nationaal organisatiecomité wordt op gericht. Samen met een internationaal comité wordt het programma vastgesteld. Deze interna tionale groep bestaat uit leden die reeds een symposium hebben georganiseerd. Urban data management kan misschien het best worden vertaald met informatieverzorging voor stedelijke gebieden. Het gaat hierbij niet om de pure informatica maar meer om de toepassing van dit vakgebied op de gehele stedelijke problema tiek. De stedelijke informatievoorziening kan men niet als iets op zich zelf staands beschouwen. Juist op dit terrein wordt zo zeer gestreefd naar inte gratie en coördinatie dat in principe elk aspect van de toegepaste informatica op dit symposium aan de orde kan komen. In de korte geschiedenis van het UDMS bleek dat veel aandacht werd besteed aan de vastgoed systemen. Waarschijnlijk door de mogelijkheden die coördinaten bieden om informatiebestanden aan elkaar te koppelen. Ontwikkelingen op het terrein van de geocodering komen dan ook op vrijwel elk UDMS aan de orde. De Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening opende het symposium met een toe spraak die integraal in dit tijdschrift is afgedrukt. Zie NGT no. 6 blz. 100 e.v. Het is gebruikelijk dat in de voordrachten het ontvangende land een Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening opent het symposium. ngt 79 157

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1979 | | pagina 13